Çarşamba, Temmuz 28, 2021
Ana SayfaSöyleşiÖzsüt Genel Müdürü Latif Aral: “Unlu_Özsüt ile hızlı bir büyüme planlıyoruz”

Özsüt Genel Müdürü Latif Aral: “Unlu_Özsüt ile hızlı bir büyüme planlıyoruz”

Özsüt Genel Müdürü Latif Aral, yeni markaları Unlu_Özsüt’ün hedefini, “öncelikle uygun fiyatlı ürünler sunmak, yatırım maliyetini düşürmek, bayilerine geri dönüş süresi kısa olan bir yatırım ve kazanç imkanı yaratmak” olarak açıklıyor.

-Sayın Aral, Özsüt’ün kuruluş öyküsünü ve faaliyet alanlarını okuyucularımıza anlatır mısınız?

Özsüt’ün serüveni 1938 yılında İzmir Kemeraltı’nda, 16 metrekarelik bir dükkanda başlıyor. Saray mutfağından gelen bir tatlı ustasının yeğeni olan ve onun yanında yetişen kurucumuz Sefer Urlulu, yani bilinen adıyla Sefer Usta, önce yoğurt ve kaymak satmakla işe başlıyor. Ardından bugün de aynı lezzetle misafirlerimizle buluşan kazandibi tatlımızla tanınıp seviliyor.

Sefer Usta’nın oğlu, halen de Yönetim Kurulu Başkanımız olan İbrahim Urlulu’nun yönetimi devralmasıyla Özsüt için farklı bir dönem başlıyor. Markamız 1990’lı yıllarda tüm Türkiye’de yaygınlaşıyor. İzmir’den çıkarak Türkiye’ye mal olan bir marka haline geliyor. Bugün Özsüt olarak 45 ilde, 150’yi aşan şubemizle, yurtdışında ise 4 şubemizle hizmet veriyoruz.

Özsüt günümüzde, geleneksel Osmanlı tatlıcılığının sırlarını, Fransa’nın modern ve köklü pastacılık anlayışıyla bütünleştiren bir marka. 82 yıllık tarihinde, geleneksel tatlıcıdan modern bir kafeye dönüşen markamızın alametifarikalarından biri en taze ve en doğal malzemelerle ürünlerini hazırlaması. Özsüt’ün ürünleri içerisinde pasta, sütlü ve şerbetli tatlılar, unlu mamuller, dondurma, kaymak, çikolata, kahve, Türk ve dünya mutfağından özel lezzetler yer alıyor.

-Özsüt’ün yeni bir konsepti olduğunu biliyoruz. Bu konsepti ve markalarınızı tanıtır mısınız?

Özsüt olarak hem mağazalarımızda hem de ürünlerimizde yepyeni bir konsept yarattık. Öncelikle mevcut mağaza ve ambalaj tasarımlarımıza Özsüt’ün ürünlerindeki renkli dünyayı yansıtarak işe başladık. Modern çizgiler kullandığımız yeni mağaza konseptimizde belirlenen renk skalasına göre özel mimari elemanlar kullanarak samimi ve konforlu bir atmosfer yarattık. Bu estetik mimariyi de doğallığı ve kalitemizi hissettiren, şık ve seçici sunumlarımızla zenginleştirdik. 2020 yılı itibariyle yeni konseptli mağazalarımızı görmeye başlayacaksınız.

Yeni markamız Unlu_Özsüt’te hedef öncelikle uygun fiyatlı ürünler sunmak, yatırım maliyetini düşürmek, bayilerine geri dönüş süresi kısa olan bir yatırım ve kazanç imkanı yaratmak. Unlu_Özsüt mağazalarını Özsüt’ün büyüme stratejisi ile örtüşmeyen, kira maliyeti oldukça düşük olan ikincil lokasyonlarda ve daha küçük metrekarelerde açacağız. Unlu mamullerin ağırlıkta olduğu ürün gamında, Özsüt tecrübesiyle sunulacak sütlü tatlı ve pastalar ile dondurma ve içecekler de bulunacak. Ürünlerin Self servis konseptiyle sunulacağı bu yeni marka ile hedef orta ve alt gelir seviyesine sahip müşteriler olacak. Bu yeni mağazalarımızın açılışı da sene içerisinde gerçekleşecek.

-Yeni ürün ve Ar-Ge çalışmalarınız ile ilgili neler söyleyebilirsiniz? Yeni ürünleriniz nelerdir?

Önceki sorunun yanıtında da belirttiğim gibi yalnızca mağaza ve sunum konseptlerimizde değil, ürün gamımızda da pek çok yenilik var. 2019 yılından itibaren dünyaca ünlü pasta şefi Karim Bourgi ile işbirliğine giderek ürün yelpazemizi genişlettik. Kruvasan ve Brioche gibi, daha önce Özsütlerde yer almayan yepyeni lezzetleri mönülerimize ekledik. Diğer yandan da Bourgi’nin kendi tarifleriyle hazırladığı yepyeni pastalar ve tatlılar da var. Yeni mönümüzle birlikte bu lezzetlerimizi de kısa süre içinde lezzet tutkunları ile buluşturacağız.

Elbette ürün tarafındaki yeniliklerimiz arasında yalnızca Bourgi imzalı lezzetler bulunmuyor.  Yeni ürünlerin mönülerimize katılmasında Ar-Ge departmanımızın gerçekleştirdiği çalışmaların da büyük katkısı ve rolü var. Mönülerimizde tuzlu ve tatlı atıştırmalıklardan sandviçlere, Danish ve Çıtkıtlardan birbirinden farklı ekmek çeşitlerine kadar geniş bir seçenek sunuyoruz. Ayrıca ev yapımı tadında, doğal ve kaliteli ürünlerden hazırladığımız reçel ve çorbaları ilk kez take away mantığı üzerinden sunmaya başlıyoruz. Tüm bu çalışmalarla Özsüt olarak, 90 çeşide yakın, geniş bir ürün yelpazesiyle müdavimlerimizi ağırlıyoruz.

-Kısa ve uzun vadedeki hedeflerinizi paylaşabilir misiniz?

Sanırım diğer sorularınıza verdiğim yanıtlarla hedeflerimizden de bahsetmiş oldum. Hedeflerimiz arasında ise elbette her geçen gün şube sayımızı artırmak ve yurtdışı operasyonlarımızı genişletmek bulunuyor. Bugün markamızın Azerbaycan’da 4 şubesi bulunuyor. Avrupa ve Ortadoğu’daki ülkelerde gerçekleştirilecek yatırımlar için ise fizibilite çalışmalarına devam ediyoruz. Yatırımcı adaylarının ilgisini çekeceğine ve müşterilerimizin beğenisini kazanacağına emin olduğumuz yeni markamız Unlu_Özsüt ile hızlı bir büyüme planlıyoruz.

-“Tarladan çatala” dediğimiz, hepimizi yakından ilgilendiren gıda güvenliği hakkındaki görüşlerinizi öğrenebilir miyiz?

Gıda güvenliği konusu Özsüt gibi milyonlara mal olmuş bir marka için elbette ki en önde gelen konulardan biri. Özsüt olarak üretilen her bir ürün için ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi ile kalite standartlarını belirleyerek, ISO 22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi’ni uygulayarak ve Helal Belgesi standartlarına göre hareket ediyoruz. Diğer yandan, 2011 yılında ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi Belgesi de alarak bu çalışmalarımızı daha kapsamlı bir yapıya kavuşturduk.

Özsüt olarak üretimimizde bazı temel taşlarımız, olmazsa olmazlarımız var. 80 yılı aşkın bir süredir kendimize has müdavimlerimizi yaratmamızın başlıca nedenlerinden biri de bu yaklaşımımız. Lezzetlerimizi geleneksel tariflerle, doğal, taze ve yerel ürünlerle hazırlarız. Örneğin sütlü lezzetlerimizde yalnızca günlük, taze çiftlik sütü ve taze süt kreması kullanmaktayız. Hiçbir ürünümüz koruyucu katkı maddesi içermez. Özsüt olarak üretimde kullanılan hammaddelerin dünya çapında gurmeler tarafından tercih edilmesi bizim için son derece önemli. Ayrıca sütün alım yapıldığı çiftlikte, sağım yapılan hayvanların sağlığının bire bir izlenmesi, AB standartlarına uygun olması da sürekli olarak takibinde olduğumuz bir konu.

-Sektörünüzde yaşadığınız sorunlar nelerdir? Çözüm önerileriniz var mı?

Doğrusu halen gıda güvenliğine yönelik sorunların sektörümüzde devam ettiğini görüyor ve kaygılanıyoruz. Söz konusu standartların büyük küçük her gıda işletmesinde sıkı bir şekilde uygulanması ve uygulamaların da takip edilmesi gerekiyor. Son dönemde tüketicilerin taze ve doğal ürünlerle hazırlanan, sağlıklı gıdalara doğru bir yöneliminin olması güzel bir gelişme. Bu durum sektör standartlarını da olumlu yönde etkileyecektir.

Sektörümüzün önde gelen diğer bir sorunu ise insan kaynakları. Sektörümüzde yalnızca üretim tarafında yer alan gıda mühendisleri değil, profesyonel kariyerini gastronomi alanında ilerletmek isteyen gençlerin, kalifiye iş gücünün de artması gerekiyor. Bildiğiniz gibi gıda konusu, turizmi de yakından ilgilendiren bir alan. Gastronomi alanına yapılacak yeni yatırımlar, bu alana yönelik sunulacak destekler ile Türkiye gastronomi turizminde dünyanın önde gelen yıldızlarından biri olabilir. Bu konuda hem bakanlıklarımız hem de sektördeki oyuncuların elbirliği ile çalışması gerektiğini düşünüyoruz.

-Eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Yeni Özsüt mağaza konseptimiz, yeni markamız Unlu_Özsüt ve yeni mönümüz ile 2020 yılına çok hızlı bir başlangıç yaptık. Bu hızlı başlangıcı reklam kampanyamız ile destekleyecek ve 2020 yılında en çok konuşulan markalardan biri olacağız. Bu enerji ve motivasyon ile çok yoğun ve başarılı bir yıl geçireceğimize inanıyoruz.

Son Gönderiler
- Advertisment -spot_img

Popüler Gönderiler