Perşembe, Eylül 28, 2023
Ana SayfaSöyleşi“2022 yılından büyüyerek çıktık”

“2022 yılından büyüyerek çıktık”

Market sepet ve rafları üretmek üzere kurulan TMS Stand, zaman içinde özel stand tasarımı ve imalatına yöneldi. TMS Stand Genel Müdürü Ali Güler, firmanın geçmişini ve bugününü değerlendirdi, öngörülerini paylaştı.

-Sayın Güler, 2022 yılını nasıl geçirdiniz, 2023 yılına nasıl bakıyorsunuz?

2022 yılında, firmamız bünyesinde iyileştirmeler yaparak, ilave departmanlar açarak, üretim kalitesi ve kapasitesi kapsamında verimli bir yıl geçirdiğimizi düşünüyorum. 2023 yılı içinde benzer iyileştirme ve yenilikler devam edecektir. Yapmış olduğumuz tüm iyileştirmeler ve işletme yatırımları gerek iş hacmimizin artması gerekse kaliteli ve hızlı üretimimiz ile bizi sektörde daha da ileriye taşımaktadır.

Yatırımlarımız planlı olmamak ile birlikte proje bazlı çalışmamızdan ötürü anlık ihtiyaçlarımız her daim olabilmektedir. Yeni alacağımız projelerimizde de yatırım yapmamızı gerektirecek durumlarda, gerekli yatırımları yapmaktan imtina etmeyeceğiz. Tüm bunların paralelinde satışlarımız da geçtiğimiz yıllara oranla arttı ve 2022 yılından büyüyerek güçlü bir şekilde çıktık.

-Yeni ürün ve Ar-Ge çalışmalarınız hakkında neler söyleyebilirsiniz?

Son yıllarda stand üretiminin yanı sıra firma bünyesinde yeni departmanlar açarak sanayi tipi özel taşıma kasaları, makine ve personel koruyucu bant ve muhafaza sistemleri, otomotiv yan sanayi imalatı da yapıyoruz.

Bu ürünlerde de tasarım ve projelendirme müşterilerimizden hazır geliyor, çoğunlukla da tamamı firmamız tarafından gerçekleştiriliyor. Ağırlıklı üretimimiz proje bazlı olduğu için çok yoğun bir şekilde Ar-Ge çalışmaları yapıyoruz.

-Türkiye’de birçok firmaya hizmet verdiğinizi biliyoruz. Bu konu hakkında bilgi alabilir miyiz?

Firmamız 1986 yılında kurulmasından itibaren ilk etapta market sepet ve rafları imalatı ile sektörde yer aldı. Zaman içinde gelen talepler doğrultusunda sadece özel stand tasarımı ve imalatına yönelen firmamız, süreç içerisinde gerek ürün kalitesi ve müşteri memnuniyeti, gerekse ticari ilişkilerindeki memnuniyetler neticesinde sektörde bugünkü güçlü ve köklü yerini aldı.

-Hangi ülkelere, hangi ürün gruplarınızı ihraç ediyorsunuz? 

Her geçen gün sınırlarımızı genişleterek İngiltere, İsrail, Almanya, Makedonya, Fransa, Yeni Zelanda, Avustralya, Güney Afrika, Birleşik Arap Emirlikleri, Belçika, Kenya, İtalya, Yunanistan, Bulgaristan ve Makedonya ile ciddi projelere imza atıyoruz. Bu günlere gelmemizdeki ve başarımızdaki en büyük etken daima müşteri odaklı düşünmemiz ve çalışmamızdır. Dizayn ve üretimlerimizi müşterilerimizin sattığı ürünlerden yola çıkarak yapıyor, görsel dizayn kadar kaliteye de özen gösteriyoruz. Bu doğrultuda ISO 9001:2015 kalite belgemizin gerekliliklerini yerine getiriyoruz. 

-Sektörünüzle ilgili bir değerlendirme yapabilir misiniz? 

Metal stand, 90’lı yıllarda talep görmeye başlayıp hızla yayılan ve satışa direkt olumlu etkisi olan bir üründür.  Artan rekabet ortamı ve düşen kar oranları doğrultusunda, firmaların satış artırmak için sahada raflardan çıkıp, standlı satışa yönelmelerinin önümüzdeki yıllarda daha da fazla olacağını düşünüyoruz.

-Sektörde yaşadığınız sorunlar ve çözüm önerileriniz nelerdir?

Birçok sektörde olduğu gibi bizim sektörümüzde de özellikle yetişmiş iş gücü, kalifiye eleman bulmada sorunlar yaşanıyor. Eğitim sisteminde köklü iyileştirmeler yapılmasının gerektiğini düşünüyorum. Meslek liselerine teşvik ile lise/üniversite sonrası gençlerin daha bilgili ve dolu şekilde iş hayatlarına başlamaları gerekiyor. 

-Yıl boyunca hangi fuarlara katılıyorsunuz? Katıldığınız bu fuarların satışlarınıza ve bilinirliğinize etkisini genel olarak nasıl değerlendirirsiniz?

Mümkün olduğunca, bazen katılımcı bazen de ziyaretçi olarak sektörümüz ile ilgili fuarlarda bulunuyoruz. Dubai Gulfood, Fransa Equipmaq ve Londra IFE 2018 en son katıldığımız fuarlardır. 26 Şubat-02 Mart 2023 tarihleri arasında Almanya-Düsseldorf’ta düzenlenecek EuroShop Trade Fairs’te olacağız. Fuar katılımları ile bilinirliğimiz artarken müşteri portföyümüz de genişliyor.

Son Gönderiler
spot_img

Popüler Gönderiler