Çarşamba, Temmuz 28, 2021
Ana SayfaSöyleşiAmbalaj kim içindir?

Ambalaj kim içindir?

İçecek ambalajları günümüz pazarlama teknolojilerinin yanı sıra sürdürülebilirlik politikaları çerçevesinde de gelişerek değişiyor. Bu dönüşüm beraberinde en önemli unsurun görsellikten çok “koruma” olduğunu ortaya koyuyor. Hem sağlığımızı hem de çevremizi korumak en temel önceliğimiz olmalı.

Teneke kutu ambalaj teknolojisi, dayanıklılıkları sayesinde içecek sektöründe tercih edilir. Teneke kutular soğutuculara kolaylıkla girebildikleri için tercih edilirken, günümüzde ağız kısımlarının tüketici sağlığı açısından korunması gündemde. Bu kutuların ağız kısmını koruyan alüminyum kapak teknolojisi, güvenli ve kaliteli bir içim kolaylığı sunan yenilikçi bir çözüm.

Bu teknolojiyi Türkiye’de uygulayan Ferm Endüstri Genel Müdürü Ferit Kalafatoğlu Ecocap’s® sistemini ve TOPSYL kapak teknolojisinin, teneke kutuları toz ve kir gibi dış etkenlerden korumanın en etkili çözümü olduğunu dile getiriyor.

TOPSYL kapak teknolojisiyle teneke kutuları kaplayan, alüminyum kapaklar teneke kutuların üretim ve dolumu sırasında sağlığa zararlı hiçbir madde kullanılmadan ısı yardımıyla ve el değmeden uygulanıyor. Yapışkan veya kimyasal madde benzeri hiçbir materyal bu sürece dahil edilmiyor.

Ambalaj sağlığımız içindir

Kutular, Ecocap’s® koruma kapağı kapanmadan önce yıkanarak temizleniyor. UVC Ultraviyole dezenfeksiyon işlemi uygulandıktan sonra bu sistem tarafından kapatılıyor. Kutular kapatılmadan önce kurutulduğu için nem ve kontaminasyon da önlenmiş oluyor. Bu şekilde küf oluşumunu ve bakteri çoğalmasını da engelliyor. Ürünün hijyeni ve güvenliği, üretim deposundan çıktığı andan son kullanıcının içtiği zamana kadar sağlanıyor.

Ferm Endüstri Genel Müdürü Ferit Kalafatoğlu; “Günümüz koşulları ve özellikle içinde bulunduğumuz pandemi dönemi hijyenin önemini bir kez daha gösterdi. Özellikle ağız bölgemizin temas ettiği alanın ileri teknolojiler kullanılarak temizlenmesi kritik derecede önemli. Teneke kutu ambalajlara el ile temas edildiğinde onlarca bakterinin transfer olduğunu biliyoruz. Bu nedenle sunduğumuz bu teknoloji bir lüks olmaktan öte ciddi bir ihtiyaç haline gelecek” diyor.

Ambalaj sürdürülebilir bir çevre içindir

Bu sistem bünyesinde kullanılan alüminyum folyo kapaklar, Avusturya firması ambalaj devi Constantia’nın özel üretim patentli bir malzemesi ile üretiliyor. Bu ürün, sistemin vazgeçilmez bir parçası.

Alüminyumdan üretilen bu özel TOPSYL isimli kapaklar kutu ile aynı malzemeden yapılmış oldukları için ambalaj olarak da bir bütünü oluşturuyorlar. Atık ayrışım süreci için bu oldukça önemli bir nokta. Ayrıca, alüminyum kapaklar ve teneke kutu, bütünsel olarak birlikte defalarca geri dönüştürülmeye uygun olan bir sistem. Bu kapsamda da TOPSYL % 100 çevre dostu bir teknoloji.

İçeceklerin toza ve kire karşı tam koruma sağlayan teknolojilerle ambalajlanmış olması, tüketici nezdinde de markaya yönelik güven sağlayacak. Bu kapaklar, pek çok global marka için farklı ülke örneklerinde gördüğümüz kadarıyla bir reklam mecrası haline de dönüşmüş durumda. Teneke kutu ambalajda tasarım değişikliği yapmadan, yalnızca alüminyum kapaklarda değişiklik yaparak daha dikkat çekici ambalajlar elde etmek mümkün.

“Ambalaj teknolojisi yalnızca süreçlerde değil tüketici kullanımına yönelik de dijitalleşme içerisinde diyen Kalafatoğlu ekliyor: “Özellikle artırılmış gerçeklik (AR) teknolojisi son dönemde bu kapaklarda kullanılmaya başlandı. Böylece markalar daha interaktif bir ambalaj da sunabiliyor. Bu kapsamda üzerinde çalıştığımız yenilikçi çalışmaları daha da geliştirerek hem çevreci hem de kullanıcı dostu olmak en temel amacımız.”

Sağlığımızı ve çevreyi koruyacak bu tip uygulamaların en başta gıda sektöründe gelişmesi mutluluk verici. İlerleyen dönemler tasarımıyla değil, teknolojisiyle öne çıkan ambalajların tercih edileceğini gösteriyor.

Son Gönderiler
- Advertisment -spot_img

Popüler Gönderiler