Cumartesi, Aralık 2, 2023
Ana SayfaDünyadanBENEO Laos'taki yerel pirinç çiftçilerine tarım makineleri sağlıyor

BENEO Laos’taki yerel pirinç çiftçilerine tarım makineleri sağlıyor

BENEO’nun Belçika’nın Wijgmaal kentindeki pirinç bileşenleri üretim tesisi, hasat ve harman makinelerinin sağlanması sayesinde Laos’taki yüzden fazla küçük ölçekli çiftçinin uzun vadeli çalışma ömrünü değiştirdi. Bu yatırım, BENEO’nun tüm tedarik zinciri boyunca paydaşlarına olan bağlılığını yansıtıyor ve işletmenin çiftlik düzeyindeki ortaklıklarını daha da güçlendirmesini sağladı.

Laos’taki birincil ekonomik faaliyet olarak, küçük ölçekli pirinç tarımı, toplam ekili alanın % 70’ini ve toplam GSYİH’nın beşte birini oluşturmaktadır.[i] BENEO, Laos’un önde gelen pirinç üreticisi ve tedarikçisi olan uzun dönemli ortağı IDP ile yerel çiftçilerin çalışma koşullarının nasıl iyileştirilebileceğini öğrenmek için irtibat kurdu. Sonuç olarak, iş yüklerini hafifletmeye ve tarla verimini artırmaya yardımcı olmak için 8 hasat makinesi ve 4 harman makinesi satın alındı.

BENEO ekipmanın tam mülkiyetini elinde tutarken, çiftçiler projenin uzun süre devam edecek başarısını sağlamak için ekipmanın nasıl kullanılacağı ve bakımının nasıl yapılacağı konusunda eğitildi.

Makineler, 10 küçük ölçekli çiftçiden oluşan 10 grubu destekliyor. Böylece el kesimi ve manuel harmanlama ihtiyacını ortadan kaldırarak iş yükünü hafifletmeye, kendileri ve aileleri için hasat sürecini hızlandırmaya yardımcı oluyor.

Harman artık doğrudan tarlada gerçekleştiğinden bu, yağışların neden olduğu kayıp riskini ve küf oluşumunu da azaltıyor. Sonuç olarak, çiftçiler daha yüksek verim ve daha iyi gelir bekleyebilirler. Ayrıca, makineleri bölgedeki diğer çiftçilere kiralayarak ek para kazanabilir ve böylece çok daha fazla ailenin BENEO’nun yatırımından yararlanmasını sağlayabilir.

“100’den fazla çiftçi ailesinin günlük iş yükleri hafifledi”

BENEO Pirinç Bileşenleri Operasyonlar Genel Müdürü Roland Vanhoegaerden şunları söylüyor: “Laos’taki tarım ve lojistik ortaklarımızla uzun vadeli ilişkimize değer veriyoruz. IDP ile irtibat kurarak, yatırımımızın en fazla etkiyi nerede yapacağını hızlı bir şekilde görebiliriz. Çiftçilerimize yeni ekipmanlarla destek vermenin bir sonucu olarak, 100’den fazla çiftçi ailesinin günlük iş yükleri hafifledi.

Ayrıca, bu ekonomik kaynakları pirinç çiftçilerine sunarak, BM’nin 17 Sürdürülebilir Kalkınma Hedefi (SKH) doğrultusunda daha fazla çalışmaya yardımcı oluyoruz. Bu girişimin başarısı göz önüne alındığında, önümüzdeki yıl daha fazla pirinç çiftçisini desteklemek için bu tür başka bir proje başlatmayı planlıyoruz.”

IDP CEO’su Frédéric Jullien şunları söyledi: “BENEO’nun bu projede birlikte çalışmak üzere IDP’yi seçmesinden onur duyuyoruz.

Şirket olarak, pirinç kalitesini korurken çiftçilerin çalışma koşullarını iyileştirmelerine yardımcı olmaya odaklandık. BENEO’nun katkısı, Laos’ta pirinç değer zincirinin sürdürülebilir gelişimine olan bağlılığını göstermiştir.”

[i] IDP Laos www.idp-laos.com

Son Gönderiler
spot_img

Popüler Gönderiler