Pazar, Eylül 25, 2022
Ana SayfaHaberlerBeyaz et sektörü Antalya’da bir araya geliyor

Beyaz et sektörü Antalya’da bir araya geliyor

Türkiye’nin ilk beyaz et kongresi 11-15 Mayıs tarihlerinde Antalya Silence Beach Resort Otel’de gerçekleştirilecek. Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçıları Birliği (BESD-BİR) ve Sağlıklı Tavuk Bilgi Platformu (STBP) tarafından düzenlenen 1. Uluslararası Beyaz Et Kongresi’nde beyaz et sektörü üretimden tüketime kadar tüm yönleriyle ele alınacak.

Türkiye’de sadece beyaz et konusuna odaklanmış üst seviyede başka bir organizasyon olmadığını belirten BESD-BİR ve STBP Başkanı Zuhal Daştan, “Beyaz et sektörünün sorunlarını tartışmak, bilimsel yenilikleri ve teknolojileri paylaşmak amacıyla bilim insanları, kamu temsilcileri, sanayiciler, teknik elemanlar ve tüketiciler dahil tüm paydaşları bir araya getirmenin sorumluluğuyla bu uluslararası kongreyi hayata geçirmeye karar verdik” dedi.

2010’da 151 bin ton ihracat yapıldı

Türkiye’de 1990 yılında kişi başına 3,8 kg olan beyaz et tüketiminin 2010 yılında 19,7 kg’a yükseldiğini ifade eden Daştan, sektörün başarısını ticarete de yansıtarak 2010’da 151 bin ton ihracat yaptığını belirtti. Daştan, beyaz et sektörünün büyük gelişme potansiyeli taşıdığını vurgulayarak, “Sektörün ilerlemesi ve rekabetçi bir üretim sürekliliğini yakalaması bilgi ve teknolojiden daha çok faydalanması ve sorunlarını çözmesi ile mümkün olacak. Tüketicinin de beyaz etin beslenmedeki öneminin yanı sıra, medyaya yansıyan spekülatif söylemler hakkında bilinçlenmesine ihtiyaç var. Yerli ve yabancı bilim insanları ve sektör paydaşlarının katılacağı kongrede sektörü her yönüyle ele alacağız” diye konuştu.

1. Uluslararası Beyaz Et Kongresi’nde beyaz et kalitesinden kanatlı hayvan yetiştirmeye, tüketici beklentileri ve alışkanlıklarından hijyene, çevre dostu üretim uygulamalarından uluslararası mevzuata pek çok konuda bildiriler sunulacak.

Son Gönderiler
spot_img

Popüler Gönderiler