Cumartesi, Aralık 2, 2023
Ana SayfaSöyleşiÇeşnitaş Gıda Genel Müdürü Esra Kılıç Ilıca: Müşteri taleplerine göre ürün geliştiriyoruz” 

Çeşnitaş Gıda Genel Müdürü Esra Kılıç Ilıca: Müşteri taleplerine göre ürün geliştiriyoruz” 

2020’de iki kadın girişimci tarafından kurulan Çeşnitaş Gıda, daha şimdiden 5 ülkeye ihracat gerçekleştiriyor.

 – Sayın Ilıca, Çeşnitaş’ın kuruluş öyküsünü ve faaliyet alanlarını anlatır mısınız?

Çeşnitaş Gıda, 2020’de pandeminin başlarında, iki kadın gıda mühendisi tarafından hayata geçirildi. Yağmur Latif ve ben Esra Ilıca geçmiş deneyimlerimizi, network ve know- how’ımızı birleştirip, büyük bir kadın dayanışması göstererek çok küçük bir sermaye ile şirketimizi kurduk. Şirket adına karar vermemiz çok uzun sürdü. “Bizim için bir anlam ifade etmeli ve koyduğumuz hedefi bize hep anımsatacak bir marka yaratmalıyız” diye düşündük. Böylece; eski dilde baharat anlamına gelen “çeşni” kelimesinin, gündelik hayatta da sık kullandığımız bir kelime olmasından dolayı şirket adında bulunmasını istedik.

Önce bölgemizin, sonra ülkemizin sektördeki kilit taşlarından biri olma hedefiyle yola çıktığımızı hatırlatması için çeşninin yanına taşı da ekledik ve böylece Çeşnitaş ismi doğdu.

Faaliyet alanlarımız çok geniş. Ana iş kolumuz gıda olmakla beraber, inşaat (çimento ve beton sektörü) ve tekstil alanlarında da varlık gösteriyoruz.

– Gıda portföyünüzde hangi tür ürünler yer alıyor? Ürünlerinizin özellikleri nelerdir?

Baharat karışımları üretiyoruz. HORECA sektörü için: Köri sos baharatı, BBQ sos baharatı, Cafe De Paris sos baharatı, makarna sosu baharatları, fajita, baharatı, hamburger baharatı, köfte baharatları (ızgara, kasap, inegöl vb.), çıtır tavuk kaplama harcı, sarımsaklı çeşni, falafel karışımı, pratik humus karışımı, içecek tozları, bitkisel çay karışımları.

İleri işlenmiş et ve tavuk fabrikalarına: Izgara köfte baharatı, kasap köfte baharatı sucuk baharatı, salam, sosis baharatı, döner baharatı, tavuk marinasyon miksi, stabilizerler, antioksidant karışımları, antimikrobiyal koruyucular, lif karışımları

Kuruyemiş mısır cipsi, cips fıstık üreticilerine: Nacho çeşnisi, taco çeşnisi, BBQ çeşnisi, süt mısırlı kuruyemiş kaplama baharatı, yer fıstıklı kuruyemiş kaplama baharatı vb.

Çiğ köfte ve mantı üreticileri için ise: Çiğ köfte baharat karışımı ve et çeşnisi üretimi yapıyoruz.

2021’de ise Ankara’nın köklü ve yenilikçi firmalarından Biotar Gıda ile yaptığımız işbirliği sonucunda firmamızın büyümesi ivme kazandı ve galeta unu ile Panko gibi ürünlerle farklı pazarlarda da yol kat ettik.

– Yeni ürün ve Ar-Ge çalışmalarınız hakkında bilgi alabilir miyiz?

Doğru ve kaliteli hammadde ile standart üretim yapmak çok önemlidir. Baharatlar mevsimine ve yetiştiği bölgeye göre farklılıklar gösterir, ancak biz hazırladığımız baharat karışımlarında bu farklılıkları minimize ederek müşterilerimize hep aynı kalitede, standardize olmuş ürünler tedarik ediyoruz.

Yurtiçi ve yurtdışı müşterilerimize en doğru ve en yenilikçi ürünleri sunmak için çalışıyoruz. Enerjimizin % 80’ini Ar-Ge süreçleri alıyor. Yeni bir işletme olmamıza rağmen, firma bilinirliğimiz hızla arttı. Müşterilerimizin taleplerine göre Ar-Ge çalışmaları yaparak ürün geliştiriyoruz. Bu talepler; bazen var olan bir ürüne match çalışması yaparak maliyet optimizasyonu olurken, bazen de piyasada hiç olmayan yeni bir ürün geliştirme üzerinedir.

Buna en güzel örnek Biotar Gıda ile birlikte yürüttüğümüz Panko (Japon ekmek kırıntısı) sürecidir. Bu kapsamda tamamen ithal ürünlerin hakimiyetinde olan Panko pazarında yüksek kalite yerli üretim ürünümüz ile yer almayı başardık.

-Hangi ülkelere, ne tür ürünler ihraç ediyorsunuz?

Kadın dayanışması ile kurulmuş küçük bir işletme olan Çeşnitaş kurulduğu sene, 3 ay içerisinde 1.4 milyon TL ciro yaptı ve bu cironun önemli bir bölümü ihracattan elde edildi.

Şimdilik 5 ülkeye (Almanya, İngiltere, KKTC, Ürdün ve Kuzey Amerika) ihracat yapıyoruz. Başlıca ihracat ürünlerimiz; aromalı içecek tozları ile baharat karışımları ve bitkisel çay karışımlarımızdır.

-2022 yılı nasıl geçiyor, 202’e nasıl bakıyorsunuz?

Yüksek döviz kuru, çok yüksek üretici enflasyonu gibi olumsuz koşullara rağmen, satış ve üretim hacimlerimiz olumlu seyrediyor. 2022’de iç pazara kıyasla ihracatta da büyük adımlar attık. 2023’ün, döviz kuru ve enflasyon dalgalanmalarının sona ermesi ile daha başarılı ve verimli bir yıl olacağını umuyoruz.

-Eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Her işletme gibi biz de sürdürülebilir büyüme hedefliyoruz. Çoğu ünlü şirketin çok küçük dükkanlarda başlayıp büyük fabrikalar ile devam eden başarı hikayelerine benzer bir hikaye yazmak istiyoruz.

Son Gönderiler
spot_img

Popüler Gönderiler