Salı, Temmuz 5, 2022
Ana SayfaSöyleşiDoğadan değer çıkartmak

Doğadan değer çıkartmak

IMCD Türkiye; özellikle gıda sektöründe pastacılık, süt ve süt ürünleri, unlu mamuller, şekerleme ve çikolata, içecek, et ve et ürünleri gibi birçok alanda aktif olarak çalışmalarını sürdürüyor.

IMCD; ilaçtan kozmetiğe, yapı kimyasallarından boya ve plastiğe, tekstilden gıdaya kadar pek çok alandaki özel kimyasal ve gıda bileşenlerini, Türkiye dahil 6 kıtada 50’den fazla ülkede yaklaşık 56 bin müşterisine ulaştırıyor. Firma aynı zamanda, müşterilerine teknik destek de sağlayan dünyanın önde gelen distribütörleri arasında yer alıyor.

1995’te kurulan ve merkezi Hollanda-Rotterdam’da bulunan IMCD’nin, Türkiye ofisi 2004 yılında kuruldu ve yıllar içerisinde hızlı bir büyüme kaydetti. Özellikle gıda sektöründe pastacılık, süt ve süt ürünleri, unlu mamuller, şekerleme ve çikolata, içecek, et ve et ürünleri gibi birçok alanda aktif olarak çalışmalarını sürdürüyor.

IMCD Türkiye satış ekibi, teknik konularda birikimi olan konusunda uzman kişilerden oluşuyor. Gıda, kozmetik ve yapı kimyasalları alanında kurulan 3 laboratuvarda müşterilerine formülasyon destekleri veriliyor. Düzenli olarak, seminer ve teknik eğitim etkinlikleri de gerçekleştiriliyor.

“Beslenme konusunda farkındalıklar arttı”

IMCD Türkiye Gıda Birimi Teknik Satış Müdürü Aslı Tan, teknik eğitim ve desteklerin yanı sıra trendlerin, yeni akımların takibini çok önemsediklerini ifade ediyor: “Bildiğiniz gibi dünyada başlayan bir akım olarak, ülkemizde de tüketicilerin büyük çoğunluğu ne yediğini bilmek, içeriğini ve üretim tekniğini öğrenmek istiyor. Yine büyük çoğunluk bileşenlerin listesini kontrol ediyor ve bu transparanlığa önem veriyor.

“Aynı zamanda küresel iklim değişikliği sebebi ile artan aşırı iklim olayları ve dolayısı ile etkilenen gıda üretimi tüm dünyayı etkiliyor” diyen Aslı Tan, bu olayların doğal sonucu olarak, sağlıklı ve sürdürülebilir beslenme konusunda farkındalıkların arttığını ve bunun doğal beslenmeye olan eğilimi tetikleyerek, günümüzün en çok konuşulan trendi haline getirdiğinin altını çiziyor.

“Tüketiciler temiz etiket beslenme modellerini benimsiyor”

“Genç ve giderek zenginleşen bir nüfusa sahip olması, Türkiye’nin doğal gıda algısını günden güne değiştiriyor” görüşünü paylaşan Tan, “Ayrıca tüketiciler, Kovid-19’un ardından sağlığa artan odaklanma nedeniyle daha fazla temiz etiket beslenme modellerini benimsediğini görüyoruz. Örneğin 2020’de ambalajlı organik ve doğal gıda satışlarının % 35 arttığı görülüyor. Organik gıdaları daha çekici kılmak için de doğal gıda renkleri yoğun olarak kullanılıyor. Önümüzdeki yıllarda da doğal gıda renklendiricilere olan talebin daha fazla artmasını bekliyoruz”.

Aslı Tan gelecek ile ilgili hedeflerini şöyle açıklıyor: “Yeni küresel rekabetçi öğelere sahip olmak için daha uzun vadeli Ar-Ge programları ile başlattığımız sürdürülebilirlik girişiminin tam kapsamlı devamlılığını sağlamaktır”.

Tan, “IMCD olarak bizler tüketicilerin bu güncel taleplerine cevap vermek için portföyümüzü düzenli olarak yenilemeye, inovatif ürünlerle üreticilere çözüm ortağı olmayı hedefliyoruz” diyor ve ekliyor: “İşte bu hedeflerimize uygun olarak 2022 yılı Ocak ayının başı itibariyle lokal doğal renklendirici üreticisi Endemix’in temsilciliğini yapmaya başladığımızı duyurmaktan mutluluk duyarız”.

Endemix hakkında
İstanbul merkezli Endemix, küresel gıda endüstrisi için kurulan doğal renklendirici ve ekstrakt şirketi olarak 2007’den beri faaliyet gösteriyor.
Süper kritik ekstraksiyona yapılan yatırım ile kırmızı biber oleoresin ürününü portföye ekleyerek ve doğal renklendirici ürün portföyünün temelini atarak, bu ürün ile gıda sektörüne giriş yaptı.
Akabinde marka adından ilham aldığı endemik bitkilerden Türkiye’de güçlü olduğu en iyi siyah havuç ürün portföyüne sahip olmak için uzun vadeli bir Ar-Ge programı başlattı. Çiftçilik yoluyla temel ürün kaynaklarına dikey entegrasyonları ile uluslararası büyüme için, ikinci stratejik öğe olarak kırmızı pancar eklendi. Günümüzde yaklaşık 10 farklı pigment kaynağı içeren 80’den fazla doğal renk çözümleri ile hizmet veriyor.
Endemix, geniş renk çözüm yelpazesini sunmak için sadece doğal pigmentler ve sadece tarımsal kaynaklardan yararlanıyor. En iyi doğal pigmentler ve tercih edilen diğer bileşenler kullanılarak formüle ediliyor, her türlü uygulama ve ihtiyaç doğanın sunduğu endemik bitkilerden karşılanıyor.
Son Gönderiler
spot_img

Popüler Gönderiler