Pazar, Eylül 25, 2022
Ana SayfaSöyleşiGemma Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Engin Çelebi: “Doğadan ilham alıyoruz” 

Gemma Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Engin Çelebi: “Doğadan ilham alıyoruz” 

Ürünlerini; içecek, çikolata ve şekerleme, bisküvi, süt ve süt ürünleri, et ve et ürünleri, dondurma ve kuruyemiş başta olmak üzere tüm gıda sektörünün hizmetine sunan Gemma Gıda’nın ilk fabrikası 2010’da faaliyete geçti. Gemma Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Engin Çelebi, Gıda2000 dergisi ve www.gida2000.com’un sorularını yanıtladı.

-Sayın Engin Çelebi, Gemma Gıda’nın kuruluş öyküsünü ve faaliyet alanlarını anlatır mısınız?

Londra’da lisans eğitimimi tamamladım. Bir süre Londra’da iş hayatımı sürdürdükten sonra 2006 yılında temelli olarak Türkiye’ye dönüş yaptım. 2007 yılında Ar&Ge çalışmalarına yoğunlaşarak Gemma Gıda Kimya’nın temellerini atmaya başladım.

İlk fabrikamızı 2010 yılında İstanbul’da kurduk. Artan üretim kapasitemiz ve büyüme hedeflerimiz doğrultusunda 2020 yılının başında Kocaeli KOBİ OSB Dilovası’ndaki 1500 metrekarelik yeni fabrikamıza taşındık.

Doğadan ilham alan firmamız, sürdürülebilir yeniliklerle doğal olana duyulan istek ve beklentiler doğrultusunda yatırımlarını artırmaktadır.

-Gemma Gıda olarak hangi sektörlerde etkinsiniz? Gıda portföyünüzde hangi ürünler yer alıyor? Ürünlerinizin özellikleri nelerdir?

Firma olarak; gıda, ilaç, kozmetik ve yem sektörlerine hizmet veriyoruz. Gıda sektöründeki ürün portföyümüzü; kendi ürettiğimiz doğal gıda boyaları, aromalar ve yenilebilir kaplamalar oluşturuyor.

Ürünlerimizi içecek, çikolata ve şekerleme, bisküvi, süt ve süt ürünleri, et ve et ürünleri, dondurma ve kuruyemiş başta olmak üzere tüm gıda sektörüne tedarik ediyoruz.

Doğal renklendirici üretimimiz için yurtdışından tedarik ettiğimiz hammaddeleri, önümüzdeki yıl ekstraksiyon tesisimizde kendimiz üretmeyi planlıyoruz.

Aroma grubumuzda; tatlı ve tuzlu grubu aromalar mevcuttur.

Yenilebilir kaplamalarımız; çikolata, draje ve şekerli ürünlerinde kullanılmaktadır.

-Yeni ürün ve Ar-Ge çalışmaları hakkında bilgi alabilir miyiz?

Bursa’da kurduğumuz ekstraksiyon tesisimizle ithal olarak kullandığımız pek çok hammaddeyi kendimiz üretmeyi planlıyoruz.

Doğal gıda renklendiricileri, aromalar ve yenilebilir kaplamalar alanlarında güçlü ve kendini geliştiren bir Ar&Ge altyapısına sahibiz. Ciromuzun % 25’ini Ar&Ge’ye ayırıyoruz.

Doğal renklendiricilerde e-kodsuz ürünler için Ar&Ge çalışmalarımız bulunmaktadır.

Güncel trendleri yakından takip ediyoruz.

-Koronavirüs pandemisinin firmanız ve sektör üzerindeki etkilerini anlatabilir misiniz? Bu konuda ne tür çalışmalar yaptınız ve yapıyorsunuz?

Biz, pandemi döneminde de üretimimize ara vermeden devam ettik. Fakat bu süreçten etkilenen pek çok firma olduğunun da farkındayız.

Ayrıca bu süreçte, bünyemiz kapsamında Amerika ortaklı CleanSmart firmamızda doğal antimikrobiyal üretimine başladık.

Firmamızda üretim ve çalışma ortamlarımızı düzenli olarak dezenfekte ediyoruz.

Ziyaretçilerimizde olan görüşmelerimizde de Kovid-19 kapsamında tüm önlemler alınmaktadır.

-Zor bir yıl olan 2021’i nasıl geçirdiniz? 2022’ye nasıl bakıyorsunuz?

2021 bizim için iyi bir yıldı, 2022 yılı için hedeflerimiz büyük. Verimlilik ve kalitemizi artırarak, pazar payımızı genişletmeyi hedefliyoruz.

2022’de ihracat tarafımıza daha yoğunluk vererek mevcut payımızı % 50’lere çıkarmak istiyoruz.

-Dünyadaki ve Türkiye’deki trendlere bakınca; temiz etiket, bitki bazlı ürünler, tüketici talepleri vb. kavramların öne çıktığını görüyoruz. Bu konuda neler söyleyebilirsiniz?

Günümüzde doğal olana duyulan talep gün geçtikçe artmaktadır. Biz de renklendiricilerimizde ilhamımızı doğadan alıyoruz. Son yıllarda fonksiyonel gıdalar büyüme trendlerinin başında gelmektedir.

Bu kapsamda tesisimizde kara havuç, pancar kökü, safflower, lutein, spirulina ve paprika oleoresin gibi ürünleri üretiyoruz.

Son Gönderiler
spot_img

Popüler Gönderiler