Cuma, Ekim 22, 2021
Ana SayfaHaberlerEkonomi Basını Başarı Ödülleri verildi

Ekonomi Basını Başarı Ödülleri verildi

Ekonomi Gazetecileri Derneği tarafından düzenlenen, Ekonomi Basını Başarı Ödülleri’nin kazananları belli oldu. Bu yıl 13’üncüsü yapılan ödül töreni hibrit olarak gerçekleşti. Ödül alanlar ve verenler fiziki olarak buluşurken, ekonomi dünyasının çok önemli isimleri ve ekonomi gazetecileri toplantıyı online olarak izledi.

Ekonomi Gazetecileri Derneği (EGD) tarafından İstanbul Ticaret Odası’nın (İTO) destekleri,  Alternatif Bank, Yıldız Holding, Garanti BBVA’nın sponsorluğunda ve Turkcell’in iletişim ve teknoloji sponsorluğunda gerçekleştirilen ve EGD Başkanı Celal Toprak’ın açılışı konuşmasıyla başlayan 13. Ekonomi Basını Başarı Ödülleri töreninde ev sahibi İstanbul Ticaret Odası’nın Başkan Yardımcısı İsrafil Kuralay ilk konuşmayı yaptı.

İTO Başkanı Şekib Avdagiç’in TOBB Konsey Toplantısı nedeniyle Ödül törenine katılamadığını herkese selamlarını ilettiğini belirterek konuşmasına başlayan Kuralay, “Bu ödül töreni İTO olarak bizim için son derece anlamlı. Çünkü biz, Türk Ekonomi Basının da önemli ve köklü bir aktörüyüz. Marifet, iltifata tabiidir kuralı gereğince ülkesi adına, kurumu adına gecesini gündüzüne katarak başarılara imza atmış ödül alan isimleri tebrik etmeliyiz. Bu konuda kamuoyuna önderlik eden kurum ve kuruluşlarımız var.

Bunlardan elbette önemli birisi de Ekonomi Gazetecileri Derneği. Muhakkak ki tarihsel sürece baktığımızda iktisadi kalkınma ve büyümenin, ekonomi basının güçlenmesi ve yaygınlaşması ile beraber gerçekleştiğini görüyoruz. Çünkü çözüm üreten, girişimcilere yol gösteren bir ekonomi basını, ülke refahına giden yolda önemli bir projektördür. Ekonomiyi yorumlama, değerlendirme, ekonomik bilgilerin ardındaki gerçek amaç ve hedeflerin ne olduğunu anlayabilmek herkes için hayati önemdedir” değerlendirmesini yaptı.

Ekonomi basının gücü

Türkiye’nin gösterdiği ekonomik başarıların altında ekonomi basının gücünü de görülmesi gerektiğini söyleyen Kuralay sözlerine şöyle devam etti: “Dünyanın her ülkesiyle ticaret yapıyorsak, yaptığımız gemiler ve yatlar dünyanın her denizinde yelken açabiliyorsa, her coğrafyasında şirketlerimiz inşaat projeleri alabiliyorsa,  dünyanın en büyük ekonomileri içinde yer alabiliyorsak bu gücün içinde ekonomi basınımızın büyük bir payı olduğunu teslim etmemiz gerekir. Hedeflediğimiz güven ve istikrar ivmesinin “etkili bir ekonomi basını” ile her geçen gün artarak yükseleceğine tüm kalbimle inanıyorum.”

Ödül töreninde söz alan Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı İsmail Gülle, “Çok zorlu bir dönemden sonra yarı fiziki hibrit şeklinde gerçekleşen bu güzel ödül töreninde online de bizleri izleyenleri selamlıyorum. Alışmaya çalışıyoruz. Çok zorlu bir dönemden çıktık. Geçen sene bu zamanlar pandemiye alışmaya çalışıyorduk şimdi ise normal hayata geçeceğiz. Gazetecilik haber vermek iyisini kötüsünü seçme şansınız yok neyse onu vereceksiniz. Ama Türkiye İhracatçılar Meclisi olarak biz bu dönemde Türk halkına güzel haberler vermeye çalıştık. Birkaç aylık düşüşten sonra haziran da başlayan çıkışımız devam ediyor. Gidişat 200 milyar doların üstüne çıktı.

2021 rekorların kırıldığı tarihe geçecek özel bir yıl olacak. Bundan sonra ihracatımız ikili rakamlar üzerinden konuşulacak. Artık yeşil ve sertifikalı bir ihracat dönemine giriyoruz. Değerler değişti bakış açısı değişti o nedenle Marmara’dan başlayarak çevreye, insana ve doğaya olan sevgiyi saygıyı en üst seviyeye çıkarmamız gerekiyor. TİM olarak kadın konseyimizle hedef planı hazırladık. Kadınların dünyaya ve doğaya olan hassasiyeti ile 12 maddelik eylem planı hazırladık. Bu dönemde ekonomi gazetecileri olarak yaptığınız haberlerle önümüzü aydınlattınız. Teşekkür ediyoruz.”

Ödül töreninde konuşan Dış Ekonomik İlişkiler Ķurulu-DEİK Başkanı Nail Olpak şunları söyledi: “Bir süredir valizlerimizi rafa kaldırmıştık. Son dönemde valizler raftan indi. Geçen hafta Azarbeycan’daydık, bu sabah da saat 04:30’da Özbekistan’dan döndüm. Özbekistan ile 11-12  yıldır bütün ilişkilerimizi dondurduğumuz bir süreç yaşamıştık. İlk beş ayda ihracatımız yüzde 95 arttı. 2020 yılında 2.1 milyarlık karşılıklı ticaretimiz vardı. Görünen o ki bu yıl 4 milyara gidiyoruz. Tecihli Ticaret Anlaşması ile giden uzun bir süreç vardı. Karşılıklı irade koyuldu, tarih verildi. Temmuz ayı içerisinde sonuçlarını beraber görürüz. Ekonomideki bütün bu gelişmeleri siz ekonomi gazetecilerinin kanalı ile anlatıyoruz. Zaman zaman sesimiz oluyorsunuz. Bu nedenle burada olmak bizim için çok önemli.”

“Yeni dünyanın anahtar kodlarını ekonomi gazetecileri çok daha iyi biliyor”

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı ve Türkiye Belediyeler Birliği Başkanı Fatma Şahin sözlerine kentindeki pozitif gelişmeleri aktararak başladı ve şöyle dedi: “Şehirlerin anasındayız. Ülkemizin ticaretinin kalbindeyiz. Biz de bölgemizin ticaretinin sanayisinin enerjisini size getirdik. Şehrimizin adına tüm ekonomi gazetecilerini, ödül alanları kutluyorum.”

Şahin, küresel bir sorunla ulusal bir mücadele verildiğini hatırlatarak “Pandemiden sonra da yeni bir dünya kuruluyor. Bu yeni dünyanın anahtar kodlarını ekonomi gazetecileri çok daha iyi biliyor. Çünkü gazetecilik çok kıymetli, bilgiye ulaşmak çok önemli. Benim 20 yıllık Ankara tecrübemle gördüğüm en önemlisi ekonomi gazeteciliği. Çünkü herkes ekonomi gazetecisi olamaz. Bunun için beceri, bilgi çok önemli eğitim çok önemli tecrübe çok önemli. Bugün ülkemiz 20 yıl boyunca üst üste büyümeyi sağladıysa bu sizlerin sayesinde oldu. Sizlerin ufkunuz vizyonunuz sayesinde oldu ve bugün bu ödül töreninde marifet iltifata tabi pandemide gerçekten içimize kapandık ve birbirimizi özledik. Güzel yapılan işlere eline sağlık emeğine sağlık iyi ki varsın deme zamanı” diye konuştu ve şöyle devam etti:

“Yaklaşık 3 hafta önde OECD ülkeler içerisinde Türkiye’den ilk defa Gaziantep davet edildi. Bu bir tesadüf değildi. Toplamda 8 tane başlık var ve içerisinde ekonomiyi ekolojiye nasıl çevireceksiniz nasıl kapsayıcı olacaksınız, insana ve çevreye duyarlı şehirciliği nasıl inşa edeceksiniz. Bunların hepsini iyi raporladığımız için ve bunu çok iyi anlattığımız için Paris Belediye başkanlığına  davet edildik. Oraya gittiğimizde OECD Genel Sekreterinin ve OECD Direktörünün söylediği şuydu Gaziantep’i biz gördük bunun fazlası var eksiği yok. İşte tam da buna hazırlıklı olmak gerekiyor. Ülkeyi ve şehirleri buna hazırlamak gerekiyor. Artık altyapı belediyeciliği bitmiştir. Artık sosyal ve kültürel belediyecilik yükselen bir değerdir. Artık şehir ekonomileri bizim için çok önemlidir. Eğer şehrinizi ekonomiden ekolojiye geçirebiliyorsanız, şehrinizi dirençli, güvenli ve sağlıklı kılabiliyorsanız şehrinizi yeni dünyaya hazırlıyoruz demektir:”

Hibrit yapılan toplantıya online olarak ÇEVKO Genel Sekreteri Mete İmer, TMO Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Güldal, İDDMİB Başkanı Tahsin Öztiryaki ve ekonomi dünyasının önde gelen isimleri katıldı.

Ayrıca fiziki olarak ASKON Başkanı Orhan Aydın, TÜGİAD Başkanı Nilüfer Çevikel, İTO Genel Sekreteri Prof. Nihat Alayoğlu gibi önemli isimlerde katılarak ekonomi gazetecilerinin ödüllerini verdi.

Ödül alan ekonomi gazetecileri
Ekonomi Haberi (Yazılı Basın)
Kerim Ülker – Dünya (Suudi Arabistan’da Türk Malına Ambargo)
Ekonomi Haberi (İnternet) ** Sinan Sayrugaç Anısına
Çiğdem Subaşı- Dunya.Com (Hisar’ın Patronu: Fabrikayı Borçlara Karşılık Bankaya Bıraktık)
Söyleşi Röportaj (Yazılı Basın)
Nilgün Çavdar- İnbusiness ( Dünyayı Kurtaracak Türk)
Köşe Yazarı
İbrahim Kahveci-Karar
Yaşar Süngü- Yeni Şafak
Ekonomi Programı (Televizyon)
Berfu Güven- Ntv Çarşı Pazar
Ekonomi Programı (Radyo)
Seyfi Akil- Radyo Gedik
Cüneyt Dirican St Endüstri Radyo
Yılın Araştırma Haberi (Yazılı Basın)
Betül Alakent-Sabah- (Türkiye’yi Tek Geçeriz)
Yerel Basın Ödülü (Yazılı Basın)
Nadide Büşra Kaynak- Refleks (Tekrar Kullanıma Evet Tek Kullanımlığa Hayır)
Leyla Özekşi Polat- Gaziantep 27 (Ödüllü Zeytinyağcı Kral Çıplak Dedi)
Jüri Teşvik Ödülü
Merve Yılmaz-Para Dergisi (Yeni Umudumuz Kozalak)
Jüri Özel Ödülü
Sibel Atik-Ekonomist (İş Dünyası Yeşil Vergilere Hazırlanıyor)
Nezih Demirkent Özel Ödülü
Faruk Türkoğlu
Namık Ahıska Özel Ödülü
Hülya Çaylak Yaylı-Posta (Gündelikçi Kadınların Derdi Büyük)
Bülent Yardımcı Özel Ödülü
Gamze Bal-Cumhhuriyet (Tarım 65 Yaş’a Takıldı)
Esen Salihoğlu Özel Ödülü
Emre Eser-Hürriyet (Karaköy ‘De Bot Pazarlığı)
Barış Bektaş  Özel Ödülü
Özgül Öztürk-Akşam (Pandemide Sahte Psikolog Patlaması)
Jüri üyeleri şu isimlerden oluştu:
Vahap Munyar, Ali Çağatay, Abdurrahman Yıldırım, Jale Özgentürk, Dilek Güngör, Hasan Arslan, Oya Yalıman, Faruk Erdem, Hayri Çetinkaya, Murat Gülderen, İbrahim Acar Talip Yılmaz, Recep Erçin, Yaşar Kızılbağ,  Fikri Türkel, İsrafil Kuralay, Günseli Özen, Levent Ulusoy, İsmail Özbayraktar, Servet Yıldırım, Orhan Turan, Ümit Boyner, Sibel Asna, Canan Eraslan, Sadi Özdemir, Serpin Alparslan, Fatma Aydoğdu, Yılmaz Yıldız, Çetin Ünsalan, Rüştü Bozkurt, Cengiz Halil Çiçek, İdriz Çokal, Celal Toprak
Son Gönderiler
- Advertisment -spot_img

Popüler Gönderiler