Perşembe, Ağustos 18, 2022
Ana SayfaSöyleşi“İhracatımızı artırmak için yeni adımlar atıyoruz” 

“İhracatımızı artırmak için yeni adımlar atıyoruz” 

Par-Tek Danışmanlık Mali ve İdari İşler Müdürü İsmail Parlayan, “Öncelikli hedefimiz; ayçiçeği yağında yaşanan sıkıntılardan dolayı, yurtiçi müşterilerimizin yeni yatırım ve büyüme taleplerine hizmet vermek, daha sonra da ihracat alanında daha fazla aktif olmaktır” diyor.

-Sayın Parlayan, 2021 yılını nasıl geçirdiniz (yeni ürün, yatırım, satış-pazarlama, ihracat, hedef, pandemi vb.)?

Pandemi döneminin etkisiyle biraz da olsa bir durgunluk ve sakinlik tabi ki bizlerde de vardı. 2021 yılının genelini Bulgaristan’a ihracatını gerçekleştirdiğimiz 250 ton/gün ayçiçek keki ekstraksiyon ünitesinin montajı ve devreye alınması ile geçirdik. Bunun haricinde ayçiçeği yağındaki hareketlenmelerden dolayı çoğu müşteri potansiyelimizde ya yeni yatırımlar ya da mevcut tesislerin iyileştirilmesi için girişimler bulunuyordu.

2021 yılında imalat harici toplam 3 firmaya danışmanlık hizmeti sunarak mevcut tesislerinde iyileştirmeler ve kapasite artışları için çalışmalarda bulunduk. Bu dönemde pazarımız her geçen gün ivmeli bir şekilde büyüme göstermekte ve gün geçtikçe genişlemektedir. Tabi Par-Tek olarak bu durumdan olumlu bir şekilde yararlanıyoruz.

Firmamız, yurtiçi ve yurtdışı pazarda oldukça güven dolu bir yer edinmiş ve müşterileri tarafından oldukça olumlu tepkiler ile karşılaşmıştır. Şu an ağırlıklı pazarımız yurtiçi olsa da yurtdışı pazarı için gerek satış ve pazarlama alanındaki uzman kişiler, gerekse yurtdışı piyasasına hakim danışmanlarımız ile ağırlığımızı ihracata kaydırma yolunda olumlu adımlar atıyoruz. Bunun etkilerini 2022 yılı içerisinde görmeyi planlıyoruz. Öncelikli hedefimiz; ayçiçeği yağında yaşanan sıkıntılardan dolayı yurtiçi müşterilerimizin yeni yatırım ve büyüme taleplerine hizmet vermek, daha sonra da ihracat alanında daha fazla aktif olmaktır.

-İlk çeyreğini tamamladığımız 2022 yılına nasıl bakıyorsunuz?

2022 yılının ilk çeyreğinde, yeni bir sözleşme imzalayarak hızlı bir başlangıç gerçekleştirdik. Türkiye’nin önde gelen Konya’da bulunan önemli yağ üreticilerinden Güzeloğlu Gıda ile 250 ton/gün ayçiçek keki ekstraksiyon ünitesi için anlaşma sağladık ve imalatına başladık.

Bu başlangıcı, 2022 yılının geçmiş yıllara göre daha verimli geçeceğine bir işaret olarak öngörüyoruz. Çünkü şu an yurtiçi ve yurtdışı piyasasında aktif görüşmelerimiz devam etmektedir. Özellikle yurtiçi piyasasında gözle görülür bir hareket ve temaslar bulunmaktadır. Umuyoruz ki, ticaret yapan tüm vatandaşlarımız için pandemi zorluğunun geride kaldığı aktif ticaretin döndüğü bir yıl olur.

-Hem firmanız, hem de sektörünüz açısından kapsamlı bir değerlendirme yapar mısınız?

Firmamızda şu an yeni yatırım mevcuttur. Mevcut kapalı alanımıza ek olarak 870 metrekare ilave alan için kazı ve temel atma işlemlerini başlatmış bulunuyoruz.

Aktif imalatlarımızdan dolayı artık mevcut yerimiz yetersiz kalıyordu. Piyasanın hızlanması ve yeni iş alımından dolayı yatırımımızı doğal olarak ekmeğini yediğimiz atölyemize gerçekleştirdik. Bununla beraber istihdam sağlama olanağımızı artırdık. 2021 yılı kadromuza göre yeni iş arkadaşlarımızı bünyemize kattık.

-Eklemek istediğiniz bir şey varsa, lütfen ekler misiniz?

Ticaret bakımından pandemi dönemindeki zorlukların yavaş yavaş geride kaldığını görüyoruz. Bununla beraber hem firmamızın hem diğer firmaların aktif ve bereketli bir ticaret piyasasında iş yapmalarını firmamız adına ümit ediyoruz.

Son Gönderiler
spot_img

Popüler Gönderiler