Pazartesi, Eylül 20, 2021
Ana SayfaSöyleşiIMCD’nin gıda sektörüne desteği artacak

IMCD’nin gıda sektörüne desteği artacak

IMCD Gıda Bölümü; başta süt ve süt ürünleri, unlu mamuller, şekerleme, içecek, et ürünleri, yağ, gıda katkı maddesi üretimi, meyve & sebze ve birçok gıda sektörüne hizmet veriyor. IMCD Türkiye Teknik Satış Müdürü Nuray Göçmen ve Satış Müdürü Coşkun Fırat, Gıda 2000 dergisinin ve www.gida2000.com’un sorularını yanıtladı.

-Sayın Göçmen ve Sayın Fırat, kısaca IMCD’yi tanıtır mısınız?

Merkezi Hollanda’nın Rotterdam kentinde bulunan IMCD firması 1995 yılında kurulmuştur. IMCD Türkiye, 2004 yılında bu yana büyüyerek ülkenin önde gelen özel kimyasallar  ve gıda katkı maddeleri distribütörlerinden biri haline gelmiştir. Gıda, ilaç, kozmetik, deterjan, boya, tekstil, mürekkep, inşaat, plastik, kauçuk, reçine gibi ana pazar segmentlerine hizmet vermektedir. IMCD Group; Kuzey ve Güney Afrika, Amerika, tüm Avrupa, Avustralya, Malezya, Çin ve Hindistan’da ofisler ve bazı lokasyonlardaki uygulama laboratuvarları ile  tedarikçilerinin ürünlerini başarıyla dağıtıp müşterilerinin taleplerini karşılayacak fiziksel kaynaklara sahiptir.

Bizler tedarikçilerimizin ürünleri hakkında uygulama ve kullanım maliyet avantajları bilgisine sahip bir distribütörüz. Hedefimiz teknik ekibimizin müşteri ürünlerine değer ve katkı sağlayacak yaratıcı çözümler bulabilmesidir. Bu durum bizi başarılı kılmaktadır. 

-IMCD Türkiye olarak hangi sektörlerde etkinsiniz? Portföyünüzde hangi ürünler yer alıyor?

IMCD Gıda Bölümü olarak; süt ve süt ürünleri, unlu mamuller, şekerleme, içecek, et ürünleri, yağ, gıda katkı maddesi üretimi, meyve & sebze ve birçok gıda sektörüne hizmet sunuyoruz. En aktif olduğumuz sektörlerin başında süt ve süt ürünleri, unlu mamuller, pastacılık, içecek yer almaktadır.

DSM enzimler ve doğal koruyucular; süt endüstrisine yönelik kültür, peynir mayası ve probiyotikler, alkollü&alkolsüz içecek, et, turşu ve şarapçılık kültürleri, şekerleme, Butterbuds (ABD)-doğal fonksiyonel aromalar, Sensus-prebiyotik lifler, Ashland-selüloz ve türevleri, KMC-nişasta grubu, PureCircle-doğal tatlandırıcılar-stevia ve stevia aromaları distribütörlüklerimizden bazıları… İş ortaklarımız ile birlikte sektörün ihtiyaç duyduğu yüksek kalite ve güvenilir fonksiyonel yardımcı madde desteğimizi büyütmeye çalışıyoruz.

-Süt ve süt mamulleri sektörüne hangi ürünlerle hizmet veriyorsunuz? Bu ürünlerinizin özelliklerini öğrenebilir miyiz?

Süt ve süt ürünleri sektörüne tedarikçimiz olan DSM, Butterbuds ve Ashland ürünleri ve yine farklı hidrokolloidler ile hizmet veriyoruz. Ürün gamında, süt endüstrisine yönelik kültür, peynir mayası ve probiyotikler, özel enzimler biyo-koruma, şeker azaltma ve lezzetli tat çözümleri içeren ürünler mevcut. Söz konusu bu ürünlerden bazıları pazarda önem arz ediyor.

Laktozsuz süt ürünleri kategorisinin popülaritesi her geçen gün artmakta. Tüketicilerin % 70-80’inin önümüzdeki 3-5 yıl içinde şeker alımını azaltması beklenmektedir.

Maxilact® Serisi ihtiyaçlar göz önünde bulundurularak geliştirilien tüm laktozsuz süt uygulamaları için uygundur. Bu çözüm, ürünlerdeki şeker seviyelerini % 20’ye kadar etkili bir şekilde düşürerek sütün doğal tatlılığını açığa çıkarır. Ayrıca, geliştirilmiş Maxilact® Super teknolojisi daha yüksek enzim aktivitesi elde etmeye yardımcı olur, laktaz çözümleri yelpazesinin bir parçası olarak Maxilact® Super, süt ürünlerinin raf ömrü boyunca istenmeyen aromalar üretebilen ve stabiliteyi azaltabilen invertaz ve arilsülfataz içermez. Dolayısıyla raf ömrü  döngüsü boyunca tat ve tutarlı bir kaliteyi garanti eder.

DSM’in CSK’yı satın almasıyla birlikte ürün yelpazesi daha da güçlendi. DSM süt endüstrisine yönelik kültür ve peynir mayaları ürünlerin tadını, yapısını, görünüşünü oluşturup yön veren, besin değerini koruyarak üreticinin maliyetlerini düşürecek doğal çözümler  sunuyor.

Son dönemlerde mozzarella peyniri talebinde keskin bir yükseliş trendi gözlüyoruz ve gelecek 10 yıl içinde bu büyüme % 5-7 oranında öngörülüyor.  Mozzarella peyniri üretiminin verimini artırmak için  Delvo®Cheese CP-500 kültürlerinin lansmanını müşterilerimize duyurduk. DelvoCheese CP-500 kültürlerinin yanı sıra, DSM’nin mozzarella peyniri için genişleyen çözüm portföyünden DelvoCheese CP-120 kültürleri ve Fromase® XLG ve Maxiren XDS  mayaları bu üretim için ideal. Bu ürünler peynirin  verimli, etkili ve standart bir şekilde üretilmesine yardımcı olacaktır. Bu ürünlerle ilgili yapılan çalışmalar ve müşterilerimizden gelen sonuçlar hayli başarılı ve olumlu. Bunları duymak bizleri de sevindiriyor ve güçlendiriyor.

Yine özellikle meyveli yoğurt grubunda Ashland’in kıvam verici, viskozite sağlayan ürün gamı ile de müşterilerimize çözüm sunuyoruz. 

-Dünyadaki ve Türkiye’deki trendlere bakınca; temiz etiket, bitki bazlı ürünler, tüketici talepleri vb. kavramların öne çıktığını görüyoruz. Bu konuda neler söyleyebilirsiniz?

Son dönemlerde yapılan tüketici araştırmalarına göre; tükettikleri gıdaların daha sağlıklı ve daha besleyici olmasını isteyen tüketici kitlesi, ürün etiketlerini okumanın önemini farkına varırken diğer taraftan da ürün etiketlerinde yer alan ve çok kalabalık olan bileşen listesinden ürünün ne olduğunu, kendileri için yararlı mı zararlı mı olduğunu anlayamadıklarını belirtiyor. Bu sebeple de gıda sektöründe “temiz etiket” uygulaması giderek yaygınlaşmaya devam ediyor. Etikette basit ve şeffaf bir şekilde gıda içeriğinin bildirilmesi temiz etiketli gıda olarak tanımlanabilir. Ama aslında “temiz etiket” 3 önemli içeriği yansıtıyor. Ürünün E koduna sahip ürünlerden arındırılmış olması, minimum işlemden geçmesi ve basit bir malzeme listesine sahip olmasını içerir.

Ancak, süt ürünlerinde temiz etiket uygulamasının gerek fiziki şartlar gerekse hammadde içeriği kaynaklı durumlar sebebiyle kolay olmadığı gözlenmekte. Süt ürünleri üreticilerinin karşılaştıkları engelleri ve bu segmentte temiz etiketli ürünlere yönelik artan talebi değerlendirerek inovatif ürünlerimizle müşterilerimizin bir iş ortağı olmayı hedefliyoruz.

Diğer taraftan dünya genelinde ve Türkiye’de sağlıklı beslenme konusunda arayışlar sürüyor. Vegan beslenme de bunlardan biri. Vegan ürünleri talep eden müşteri kitlesi değişim bekliyor. Öngörümüz şu ki, önümüzdeki yıllarda bizim ülkemizde de bu anlamda ciddi yatırımlar yapılmaya başlanacak, pazarda vegan ürünler artacak. Bu konuda, tedarikçilerimiz çözüm ortağımız Danimarka kökenli KMC ve Amerika kökenli Butterbuds ile birlikte müşterilerimizde vegan peynir projeleri ile ilgili çalışmalarımıza hız kazandırdık ilerleyen süreçte bu tarz talepler artarak devam edecektir.  Dolayısıyla gıda sektörüne desteğimiz, ürün ve hizmet gamını geliştirerek ve genişleterek artacaktır.

-Pandemi, özellikle satış ve pazarlama faaliyetlerinizi nasıl etkiledi? Üstesinden gelmek için ne tür çalışmalar yaptınız ve yapıyorsunuz?

Dünyayı etkileyen pandemi süreci bilinmezlik, öngörüsüzlük ve tedirginliklerle devam etse dahi aslına bakarsanız radikal dönüşümleri de beraberinde getirdi. Tüm sektörlerde hedef pazarın ihtiyaçlarındaki değişim iş stratejilerindeki değişimi de zorunlu kıldı. Süreçte yüz yüze toplantılardan kaçındık. Dijitalin rolü ve önemi yıllardır hızlı bir artış gösteriyor olsa da Kovid-19 salgını, birçok şirketi yalnızca dijital platformlara geçişlerini hızlandırmaya değil, aynı zamanda dijital ortamda müşteri ihtiyaçlarını karşılamak için yeni yollar ve yeni ortaklıklar bulmaya iten bir dönüm noktası oldu. Aslında IMCD’nin pandemi öncesi çok ciddi dijitalleşme çalışmaları olmuştu. Bu öngörülü yaklaşımımız bizlere hiç beklemediğimiz bir anda artı değer kazandırdı ve duruma daha kolay adapte olmamızı sağladı.

Müşteri ihtiyaçlarını daha iyi karşılamak için dijital platformları etkin bir şekilde kullandık. Sosyal medyadaki etkinliğimizi artırarak sanal etkinliklerin ve atölyelerin sayısını çoğalttık ve bunları eğitimlerle destekledik.

-Eklemek istediğiniz bir şey var mı?

“Şimdiye kadarki en kötü yıl” olarak nitelendirilen 2020 süt ve ürünleri piyasası açısından  unutulmayacak bir yıl olsa dahi bizi piyasanın aksine yeni adımlarımız sayesinde ciddi anlamda büyüten bir yıl oldu oldu. Beklentimiz 2021 yılında iş ortaklarımızla birlikte yenilikçi ve güvenilir bir çizgide ilerleyip yeni trendleri sunarak pazar dinamiğinde kalabilmektir. IMCD Türkiye olarak amacımız her zaman hizmet kalitemizi daha da yükseltmek ve müşterilerimize hep çok yakın olmaktır.

Son Gönderiler
- Advertisment -spot_img

Popüler Gönderiler