Cuma, Ekim 22, 2021
Ana SayfaMakaleJRS'den aljinat ve pektinler ile fırın dolguları için akıllı çözümler

JRS’den aljinat ve pektinler ile fırın dolguları için akıllı çözümler

Yeni ürün VIVAPUR® Pectin ile JRS, seçilmiş narenciye kabuklarından elde edilen geniş bir yelpazedeki yüksek kaliteli pektin çeşitleri sunuyor.

Pektinler, Güney İtalya’daki JRS Silvateam Ingredients tarafından son teknoloji bir tesiste sıkı kalite standartları koşullarıyla üretiliyor.

JRS Türkiye Gıda Bölümü Yöneticisi Enis Sak, “Kapsamlı uzmanlığımız ve şirket içi araştırma imkanlarımız, geniş uygulama bilgimiz ve yaratıcılığımız sayesinde yüksek düzeyde müşteri desteği mümkün kılınmaktadır” diyor ve ekliyor: “Günümüzde pektin, yoğurt ve tatlılarda kullanılan meyve preparatları, unlu mamullerde kullanılan meyve dolguları gibi çok çeşitli meyve bazlı ürünlerde de jelleştirici ajan olarak rol oynamaktadır. Pektin, asidik proteinli içeceklerde protein stabilizatörü görevi görmekle birlikte, ağızda bırakılan olgunluk hissi ve lezzet salınımını iyileştirmede de önemli bir rol oynar.”

JRS VIVAPUR® Alginate, birçok çeşitli gıda ürünlerinde önemli bir fonksiyonel rol oynuyor. Enis Sak, Fransa’daki Brittany kıyılarının hemen dışındaki zengin kahverengi deniz yosunu alanından çıkarılan bu özel ürünlerin, bireysel uygulamalar için viskozite, tekstür ve ısı stabilizasyonunu ekleyen kıvam artırıcı ve jelleştirici maddeler içerdiğini söylüyor: “Tüm aljinat üretimi Landerneau, Fransa’daki fabrikamızda gerçekleştirilmektedir. JRS burada, sürdürülebilir deniz yosunu hasadı ile Avrupa üretim standartlarında üretim yapmaktadır.”

“JRS ürün gruplarından VIVAPUR® FB, meyve preparatları, meyve dolguları ve reçeller için pektin ve aljinatın optimize edilmesiyle elde edilen stabilizer sistemlerdir” diyen Sak bu konuda şöyle konuşuyor: “İki hidrokolloidin kombinasyonu, yüksek ürün kalitesi, ısı stabilitesi, sinerez kontrolü, kolay kullanım ve üstün lezzet salınımı ile mükemmel bir doku sağlayan sinerjik bir etki yaratır.”

Fırın stabilitesinden ödün vermeden kolay kullanım sağlanması

Sak, VIVAPUR® FB’nin, pektin veya aljinat ile karşılaştırıldığında daha iyi seviyede fırınlama stabilitesi sağladığının ve önemli ölçüde daha güçlü tiksotropik davranış gösterdiğinin altının çiziyor: “Dolguların pompalanması kolaydır ve kesme geriliminden (shear-stress)sonra yapı yeniden sağlanıp fırınlama stabilitesi korunmaya devam eder.”

Formülasyon ve proses esnekliği

Enis Sak, geniş toleranslı pH, kalsiyum içeriği ve brix değerlerinin, VIVAPUR® FB’yi dolgu reçetelerinde özellikle esnekliği ile değerli bir girdi kıldığını ve çok sayıda meyve türü için de uygun olduğunu vurguluyor: “Yüksek kuru maddeli reçetelere ek olarak, VIVAPUR® FB stabilizatör sistemleri, % 30 kuru maddeye kadar oldukça iyi sonuçlar vermektedir. VIVAPUR® FB içeren meyve dolguları, aljinat ve pektinin tek başına çalışmadığı proses parametreleri altında bile iyi pişme stabilitesi gösterir. Bu, Ar-Ge’ye tek bir stabilizatör sistemine dayalı daha geniş bir olası yeni ürün alanı sağlar.

VIVAPUR® FB Stabilizer-Systemleri, dolgulardaki tipik sorunların üstesinden gelen JRS portföyündeki fonksiyonel çözümlerden biridir. Daha yüksek pH aralığına sahip kakao tozu bazlı dolgular gibi meyve olmayan dolgularda da kullanılabilir. Mükemmel fırınlama stabilitesi, sinerez kontrolü ve parlak bir görünüm garanti edilir.”

JRS hakkında
Tam bir servis sistemi ve teknoloji ortağı olarak JRS, çeşitli lif sistemleri ve reçete fikirleri sunuyor (uygulama desteği dahil). JRS, J. Rettenmaier & Söhne Rosenberg GmbH & Co. KG, (Almanya), diyet lif konsantreleri üreticisi ve tümü doğal yeniden yetişebilen bitkisel kaynaklara dayalı fonksiyonel sistemler üreticisi olarak tanınıyor.
Genişletilmiş JRS portföyü, JRS’nin diyet lif konsantreleri, fonksiyonel sistemler ve yeni aljinat-pektin kapasitelerindeki yetkinliğiyle artık çok çeşitli tekstüre ve stabilize edici sistemler de sunuyor. JRS, lezzetli ve modern yemek tarifleri için bu modüler portföyü laboratuvar hizmetleri, kalite yönetimi ve teknik destek içeren bir çözüm sağlayıcı konseptiyle sürekli genişletiyor. JRS sloganı “Fiber UpYour World”, JRS uygulamalarını ve inovasyon stratejisini temsil ediyor. Vegan, vejetaryen ürünler, Nutri-Score ihtiyaçları, yağ ve kalori azaltma, özel diyetler-JRS VITACEL® Diyet Lifleri ve VIVAPUR® Fonksiyonel Bileşenleri, JRS uygulama biriminin de desteğiyle, yenilikçi reçeteler için modern gıda endüstrilerini destekliyor.
Son Gönderiler
- Advertisment -spot_img

Popüler Gönderiler