Salı, Mayıs 17, 2022
Ana SayfaGüncel HaberMondelēz International Türkiye’den yılın ilk ihracatı

Mondelēz International Türkiye’den yılın ilk ihracatı

Mondelēz International’ın önde gelen ülkelerinden biri olan Türkiye, yılın ilk ihracatını gerçekleştirdi. Mondelēz International Türkiye, 6 ülkeye, Gebze fabrikasında üretilen 784 ton şekerlemeyi yılın ilk günlerinde ihraç etti.

Türkiye’nin ilk 500 ihracatçısı içerisinde yer alan Mondelēz International Türkiye, ihracat çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Mondelēz International Türkiye, bu yılın ilk günlerinde ihracatını altı ülkeye yaparak toplamda 784 tonluk bir ihracata imza attı.

Şirket, bu kapsamda yılın ilk ihracatını Amerika, İngiltere, Macaristan, Rusya, İspanya ve Hollanda olmak üzere altı farklı ülkeye gerçekleştirdi.

Jelli şeker kategorisinde, Sour Patch Kids markasıyla Amerika’ya, yumuşak ve sert şeker kategorilerinde Maynards Bassets ve Halls markalarıyla İngiltere’ye, sert şeker kategorisinde Negro markasıyla Macaristan’a, yine sert şeker kategorisindeki Halls markasıyla Rusya’ya, Respiral ile İspanya’ya ve son olarak sakız kategorisindeki markaları Bubblicious ile Hollanda ve Trident ile de İspanya’ya 784 ton ürün ihracı gerçekleştiren Mondelēz International Türkiye, hedeflerini büyütmeye devam ediyor.

Mondelēz International Türkiye’nin bu ürünleri, Avrupa Bölgesi’nin sakız ve şeker fabrikaları içerisinde hacim anlamında en büyük üretim tesisi olan Gebze Fabrikası’nda üretiliyor ve üretiminin yarıdan fazlasını ihraç ediyor.

“Amerika’ya olan ihracatımızı artıracağız”

Yılın ilk ihracatının ardından 2022 ihracat hedefleriyle ilgili de bilgi veren Mondelēz International Türkiye Genel Müdürü İhsan Karagöz, “Küresel bir üs olma yolculuğumuzda, pandemi döneminde olmamıza rağmen yılın ilk ihracatını yine çok ciddi sayılabilecek bir tonaj ile gerçekleştirdik. Her yıl bu ihracatı miktar olarak önemli oranlarda artırmaktan da kıvanç duyuyoruz. 2022 yılının ilk 9 ayını geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 28’lik artış ve 28.500 tonluk ihracat ile tamamlıyoruz.

Gebze fabrikamızda 17 farklı üretim teknolojisiyle ürettiğimiz bu ürünleri, dünyanın dört bir yanından 50 ülkeye ihraç ediyor olmak gurur verici. Ciro olarak ise 2021 yılının ilk 9 ayında503 milyon liralık bir ihracat gerçekleştirdik. Global şekerleme işinin büyümesine katkı sağlamak amacıyla Gebze fabrikamıza yaklaşık 54 milyon dolarlık bir yatırım daha gerçekleştirme kararı almıştık. Bu yeni yatırımla birlikte de var olan üretim hatlarına yeni şeker üretim hatları ekleyerek mevcut üretim kapasitesinde sağlayacağımız artışla, 2022 ihracat rakamlarımızı da önemli oranda artırmayı hedefliyoruz” dedi.

“En çok yerli katma değer üreten şirketlerden biri olduk”

İhsan Karagöz, bilgilendirmede ayrıca geçtiğimiz günlerde açıklanan Katma Değer Araştırması’nın (KENDEKS) sonuçlarına da değindi. “Türkiye İtibar Akademisi’nin bağımsız denetiminden geçen kurumların ürettiği yerli katma değeri ölçümlediği ve ilan ettikleri ihracat verilerinin de değerlendirildiği bu çalışmada en çok katma değer üreten markalar arasında yer aldık.

İmalat sektöründe atıştırmalık alanında faaliyet gösteren ilk 20 şirket içerisinde olmak bizler için oldukça sevindirici ve gurur verici oldu. Uluslararası bir şirket olarak, Mondelēz International Türkiye’nin Avrupa’daki en büyük üretim tesisinde ürettiğimiz ürünlerle ve gerçekleştirdiğimiz ihracatla ülkemiz adına böylesi bir katma değer sağladığımız için kıvanç duyuyoruz.”

Son Gönderiler
spot_img

Popüler Gönderiler