Perşembe, Eylül 28, 2023
Ana SayfaGüncel HaberMPOC, Beyoğlu Lezzet Festivali’ne katıldı

MPOC, Beyoğlu Lezzet Festivali’ne katıldı

Malezya Palm Yağı Tanıtım Ofisi (MPOC), 15-19 Haziran tarihleri arasında düzenlenen Beyoğlu Lezzet Festivali’ne katıldı. Galataport Saat Kulesi alanında gerçekleşen Uluslararası Lezzet Festivali, 15-19 Haziran tarihleri arasında yapıldı. Festival; mutfak, sahne, workshop, panel ve yarışmalarla konuklarına dopdolu bir beş gün yaşattı.

Malezya Palm Yağı Tanıtım Ofisi (MPOC), Uluslararası Beyoğlu Lezzet Festivali’nde stand açarak, ziyaretçilere palm yağı ile  hazırlanmış Malezya mutfağının lezzetli tatları tanıttı. Ayrıca, palm yağı hakkında bilgi verildi. Lezzet festivalinin ilk gününde Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız da Malezya standını ziyaret ederek palm yağı ile hazırlanmış lezzetlerden tattı ve bilgi aldı.

Festivale katılan Malezya Palm Yağı Tanıtım Ofisi Direktörü Hakan Alkan, Türkiye’nin 2020 yılında 700 bin ton palm yağını ithal ettiğini söyledi.

Alkan, Türkiye ile  Malezya arasında imzalanan serbest ticaret anlaşması ile Malezya’dan ithal edilen palm yağındaki gümrük vergisinin Endonezya’ya göre daha düşük olduğunun altını çizdi ve ekledi: “Kalite faktöründen dolayı, Türkiye’de Malezya palm yağı tercih ediliyor. Palm yağı dünyada en çok tüketilen bitkisel yağ çeşidi olarak gıda sektöründe çok  önemli bir yere sahip.

2020 yılında küresel palm yağı üretimi 73 milyon ton olurken, üretimin bu yıl 77 milyon tona çıkması bekleniyor. Özellikle dünyanın en büyük iki ayçiçeği yağı üreticisi Ukrayna-Rusya arasındaki savaş ayçiçeği yağındaki arzında sorunlara neden olmaktadır. Bu yüzden palm yağının önemi savaşla birlikte daha da belirgin hale gelmiştir.”

Son Gönderiler
spot_img

Popüler Gönderiler