Perşembe, Ağustos 18, 2022
Ana SayfaSöyleşi“Müşterilerimize yenilikçi ve kalıcı çözümler sunuyoruz” 

“Müşterilerimize yenilikçi ve kalıcı çözümler sunuyoruz” 

Endüstriyel kimya sektörüne hammadde tedariki amacıyla kurulan Mars Kimya; boya, plastik, gıda ve kağıt sektörlerinde faaliyet gösteriyor. Mars Endüstriyel Kimya San. ve Tic. Ltd. Şti. İş Geliştirme Uzmanı Mehmet Can Kandemir, kimyanın olduğu her sektöre hitap etmeye çalıştıklarını söylüyor.

-Sayın Kandemir, Mars Kimya’nın kuruluş öyküsünü ve faaliyet alanlarını anlatır mısınız?

Mars Kimya, 2016 yılında İstanbul merkezli endüstriyel kimya sektörüne hammadde tedariki amacıyla kuruldu. Bizler Mars Kimya olarak, kimya sektörünün sayısız alanında faaliyet gösteren yerli ve yabancı müşterilerimize yenilikçi ve kalıcı çözümler sunmayı ilke edinmiş organizasyon yapımızla, müşterilerimizin ürün kalitelerini artırmaya çalışıyor ve üretim süreçlerini verimli hale getirmeye yardımcı olacak çözümler sunuyoruz.

Ekip üyelerimizin uzun yıllar endüstride çalışmış olmasının getirdiği bilgi, birikim ve tecrübe müşterilerimiz proseslerinin neye ihtiyaçları olduğunu öngörmemizi sağlıyor. Firmamızın temel prensibi müşterilerimizle sağlıklı ve sürdürülebilir bir iletişim kurmaktır. Bunu da ürünlerimizin standartlaşmış kalitesine borçluyuz. Ek olarak ISO 10002 gibi müşteri teminatını garanti altına alan sertifikalara sahip olmamız müşterimizin bize olan güvenini pekiştiriyor.

“İnovasyonu ve bütünlüğü kimyaya taşıyoruz”

Yol gösterici ilkelerimizin bir parçası olarak, partnerlerimizle olan ilişkilerimize değer veriyor, müşterilerimizi ve tedarikçilerimizi hayat boyu iş ortağı olarak görüyoruz.
Kurulduğumuz ilk günden beri “İnovasyonu ve bütünlüğü kimyaya taşıyoruz” sloganıyla durmaksızın yeni pazarlara ve dinamik fırsatlara yönelen firmamız her gün kendini kimya sektörünün bir numarası olmak için yeniliyor. Alanında yetkin ekibimiz, global pazardaki yenilikleri derinlemesine analiz ederek müşterilerimizin ihtiyaçlarına doğru nokta atışı çözümler sunmaktadır.

-Mars Kimya olarak hangi sektörlerde etkinsiniz? Gıda portföyünüzde hangi ürünler yer alıyor?

Açıkçası, kimyanın olduğu her sektöre hitap etmeye çalışıyoruz. Mars Kimya olarak başlıca, boya, plastik, gıda ve kağıt sektörlerine tecrübeli ekibimiz ile hammaddeler tedarik ederek verimli ve sürekli çözümler sunmak adına hizmet veriyoruz.

Mars Kimya, gıda ve sağlık alanında da rakipleri arasında ileri gelen bir tedarikçi firma olma özelliğini sürdürmekle beraber; gıda üreticilerine ihtiyaçları doğrultusunda çözüm odaklı gıda hammaddeleri, yardımcı maddeler ve işlenecek gıdanın tat, doku, görünüm ve performans bakımından sağlıklı ve besleyici olmasını sağlayacak katkı maddeleri sunmaktadır.

-Yeni ürün ve Ar-Ge çalışmaları hakkında bilgi alabilir miyiz?

Yeni ürün ve Ar-Ge çalışmaları konusunda partnerlerimizin gelişmiş analitik laboratuvarlarını kullanarak müşterilerimizin ihtiyaçlarına yönelik çözüm ortağı olmaya çalışmaktayız. Temsilcisi olduğumuz global firmalar sektöre yönelik Ar-Ge çalışmalarını hızlandırmış durumda. Üretilen yeni ürünleri detaylıca analiz ediyor olası potansiyel pazarlara sokmaya çalışıyoruz.

-Koronavirüs pandemisinin firmanız ve sektör üzerindeki etkilerini anlatabilir misiniz? Bu konuda ne tür çalışmalar yaptınız ve yapıyorsunuz?

Şükürler olsun, hitap ettiğimiz sektörlerin devamlılığı nedeniyle kaybımız olmadı. Lakin yatırımını planladığımız bazı projelerimizi ertelemek zorunda kaldık. Bursa İli’nde hazırlıklarını yaptığımız gelişmiş kalite-kontrol merkez projesini pandemiden ötürü ertelemek durumunda kaldık. İyi tarafından bakacak olursak bu durum yatırım planlarımızı kendi içimizde daha iyi değerlendirip projelerimizi geliştirmemiz için güzel bir fırsat oldu.

“Rekabette geri planda kalmadık”

Özellikle yurtdışı iş ortaklarımıza düzenli olarak gerçekleştirdiğimiz eğitim programlarını bir sonraki döneme erteledik. Bunun yanında dünyayı etkisi altına alan pandemi süresince toplantılarımızı online ortamda yapmak zorunda kaldık.

Buna karşın pandemi ile gelişen kriz ortamından etkilenmemek adına ürün portföyümüzü olabildiğince genişleterek, teknik bilgi ve tecrübelerimizi de kullanarak rekabette geri planda kalmadık.

-2020 yılı tüm sektörler için zor bir yıl oldu. Sizin için nasıl geçti? 2021’e nasıl bakıyorsunuz?

2020 bizim için kayıpları az olan bir yıl oldu; lakin 2020’nin Mars Kimya adına bir “hasat” yılı olmasını planlıyorduk. Fakat gelin görün ki büyük çaplı projelerimizi “nadasa” bırakmak durumunda kaldık. Geçmiş dönemlerde ihracat anlamında uluslararası fuarlar ve tanışma toplantılarının yanında bölgesel ziyaretlerimiz ve çalışmalarımız oldu.

Pandeminin ilk 6 aylık süre zarfında yapılan bu çalışmalar takdir edersiniz ki, etkinliğini düşürdü. Dolayısıyla ihracat anlamında yapmış olduğumuz yatırımlar beklenen seviyeye ulaşmadı. Fakat bu bilinen bir gerçektir ki, insanlık zor şartlara daima adapte olmasını bilmiştir. Biz de bunu başardık. Yakın dönem satışlarımız ve operasyon hacmimiz eski çizgisinin üzerine çıkmaya başladı. Yeni normalleşme ile beraber yarım kalan projelerimizi hayata geçirmek için durmak bilmeksizin çalışıyoruz.

-Dünyadaki ve Türkiye’deki trendlere bakınca; temiz etiket, bitki bazlı ürünler, tüketici talepleri vb. kavramların öne çıktığını görüyoruz. Bu konuda neler söyleyebilirsiniz?

Salgının insanların sağlığını daha da çok düşünmeye, her şeyden önce ne yediğini, neyi tükettiğini sorgulamaya ittiğini düşünüyorum. Kapanma döneminin getirdiği bu iç-hesaplaşmanın yansıması olarak insanlar doğaya, diğer bir ifadeyle doğadan gelene yani bitkisel ürünlere yöneldiği söylenebilir. Aynı şekilde insanlar temiz etiket konsepti altında tüketilen mamulün ne ihtiva ettiğini tüm şeffaflığıyla bilmek istediler.

“Ürün portföyümüzü daha da genişlettik”

Benim kanaatim, pandeminin psikolojik etkilerinin uzun yıllar boyunca devam edeceği yönündedir ve bu şüphesiz hassasiyetimizi artıracaktır.

Sonuç itibariyle, bugün gıda tüketicilerinin bilinçli hassasiyetini anlıyor ve artan tüketim talebini karşıladığımıza inanıyoruz. Sattığımız ürünlerin kalitesinde değişiklik olmadı ve ürün portföyümüzü daha da genişlettik.

Son Gönderiler
spot_img

Popüler Gönderiler