“Olden 1772” bu kış da iddialı

Tarihi dokusu ve etkileyici ambiyansıyla İstanbul-Eminönü’nde 250 yıllık Muhsinzade Han’da yer alan Olden 1772, yılın en popüler mekanı oldu ve İstanbul’da yeme-içme hayatına yeni bir soluk getirdi. Şık dekorasyonu, ferah avlusu, sıcak atmosferi, ihtişamlı barı, müzikleri ve özel mönüsü ile öne çıkan mekan, kaliteli ve zevkli vakit geçirmenin yeni adresi oldu.

Eski bir hikayenin yeni dünyası “Olden 1772”

Tarihi Yarımada içinde Eminönü’nde yer alan Muhsinzade Han’ın tarihi Osmanlı dönemine dayanıyor. Hanın 1772 yılında yapıldığı resmi kaynaklarca bilinse de mimarisi ve kullanılan malzemeler açısından incelendiğinde, binanın Bizans dönemine kadar uzandığı tahmin ediliyor. Kervansaray olarak kullanılan Muhsinzade Han, 250 yıl sonra 2022 yılının sonlarına doğru kapılarını “Olden 1772” olarak açtı ve İstanbul yeme içme sektörünün gündemine oturdu.

Gen Group yatırımcıları Alper Karavar ve Gürol Yığar’ın yenilikçi ve vizyoner bakış açışıyla hayata geçirilen Olden 1772, Muhsinzade Han’ın geçmişi ve bugünü buluşturan muhteşem mimarı dokusuyla konuklarına etkileyici bir atmosfer sunuyor. Yemek öncesi sunulan özel kokteyller, yemeğe eşlik eden içecek çeşitliliği ve yemek sonrası özel tariflerle hazırlanan kokteyller ise Olden 1772’nin bir başka iddiası…

Anadolu ve İstanbul mutfağına modern gastronomi dokunuşları

Anadolu ve İstanbul mutfağının vazgeçilmez tatlarına modern gastronomi dokunuşları getiren Şef Aykut Can Akın ve ekibi, göze ve damağa hitap eden tabaklarla lezzetseverlere tam bir gastronomi deneyimi yaşatıyor.

Mönüde yer alan; kahvaltı mönüsü, lezzetli mezeler, salatalar ve başlangıçlardan oluşan öğle ve akşam yemeği seçenekleri, zengin kırmızı et, beyaz et ve deniz mahsulleri, spesiyal kokteyller ve tatlılar deneyimleyen tüm misafirlerin övgüsünü kazanıyor.

Sürdürülebilir tarım sertifikası olan ve gıda kodeksine uygun tedarikçiler ile çalışan Akın, coğrafi işaretli ürünler kullanmaya özen gösteriyor. Yeşil zeytin Hatay’dan, nar ekşisi Harran’dan, domatesler Bursa’dan, baharatlar ise Mısır Çarşısı’ndan tedarik ediliyor.

Başlangıç olarak; Anadolu Peynirleri, Satsuma Levrek ve Olden Carpaccio öne çıkıyor. Ahtapot Tandır, Kalamar&Erişte ve Kokoreç Uykuluk&Humus tadılması gereken sıcak atıştırmalıklardan. Odun Ateşinden Dana Yanak, Kaburga Ragu & Papardelle ve Lagos Tandır şefin özel mönüsünden.

Bu lezzetli yemeklerin üzerine Orman Meyveli Sabayon, Vişneli Islak Kek, Çıtır Baklava ve Poşe Armut adeta lezzet şöleni yaşatıyor. Mevsimlere göre mönüsünü tazeleyen ve yeni lezzetler ekleyen Olden, Kasım ayında kış mönüsü ile lezzetseverlerle buluşacak.

Bir yıl içinde 65 binden fazla misafir ağırlandı

Binanın mimari dokusu ve Olden’ın özel mönüsü açıldığı günden itibaren yoğun ilgi görüyor. 2022 yılının Kasım ayından itibaren 65 binden fazla misafiri ağırlayan Olden, atmosferi, lezzetli yemekleri ve hizmet kalitesi ile sadece İstanbul’un değil Türkiye’nin de gözde restoranlarından biri oldu. Yurtdışından gelen yerli ve yabancı konukların da sıklıkla ziyaret ettiği mekana, online rezervasyon sistemi üzerinden rezervasyon yaptırılıyor. Hafta içi iki, hafta sonu üç oturum şeklinde misafirler ağırlanıyor.

Sadece rezervasyonla misafirlerini ağırlayan Olden’a haftalar öncesinden rezervasyon yaptırmak gerekiyor.

Özel davetler ve etkinliklerin en çok tercih edilen mekanı…

Açıldığı günden itibaren popülaritesi hiç düşmeyen Olden 1772, özel davetlerin de en çok tercih edilen mekanı oldu. Şirket organizasyonları, motivasyon buluşmaları, özel kutlamalar, yıl dönümleri ve arkadaş buluşmalarına yönelik oluşturulan mönüler ile özel davet ve etkinliklere sıklıkla ev sahipliği yapıyor. Lezzetli yemekler, aromatik kokteyller ve fonda çalan yemek müzikleri ile keyifli bir gece yaşatan Olden’da küçük gruplar için tarihin en derin izlerini taşıyan odalarda özel ağırlamalar yapılabiliyor.

“Olden” tarihsel yolculuğuna devam ediyor…

Tarihi Muhsinzade Han’da yarattığı muhteşem başarıyı yepyeni bir mekanda hayata geçirmeye hazırlanan Alper Karavar ve Gürol Yığar, yine tarihin izlerini süreye devam ediyor. Mimar Sinan tarafından yapılan ve 550 yıllık tarihi ile İstanbul’un en eski eserleri arasında yer alan “Kapıağası Yakup Ağa Hamamı”nı Olden 1545 ismi ile açacak olan genç girişimciler, çok özel bir mimari ve dekorasyonla mistik ve büyüleyici bir yemek deneyimi sunmaya hazırlanıyor. Türkiye’nin değil dünyanın konuşacağı bir restoran iddiası ile yatırımı gerçekleşen mekan kasım sonu hizmet vermeye başlayacak. Kasım ayında 2 yeni restoranla daha İstanbul gastronomi dünyasında ses getirmeye hazırlanan Gen Group, dünya ve İtalyan mutfağından özel lezzetler sunacak.

Gen Group’dan yeme-içme sektöründe vizyoner yatırımlar

Gen Group, genç yatırımcılar Alper Karavar ve Gürol Yığar’ın ortaklığında yeme-içme, turizm, tekstil, art-work ve teknoloji üzerine çok farklı noktalarda yer alan dinamikleri sektörlerinin en iyisi olarak, yenilikçi ve vizyoner bir bakış açışıyla buluşturuyor. Gen Group; yılın en popüler mekânı Olden 1772; tarihi yarımada manzarası ve özel mönüsüyle Mesai Karaköy; tasarım, sanatsal dekor markası Checkmate Art; üst segment tekstil markası Checkmate Moda, Çeşme’de özel bir tatil deneyimi vaat eden Voger Alaçatı otelleri ve İtalyan kahvesi sunan Genova 1050 olmak üzere farklı markaları bünyesinde barındırıyor. Yenilikçi, vizyoner ve istikrarlı oluşumlarla; yeme-içme sektörünün en iyisi olmayı hedefleyen Gen Group, 2023 yılının sonlarına doğru yine İstanbul’un kalbinde yer alan, farklı konsepte üç restoran yatırımını hayata geçirmeye hazırlanıyor.