Çarşamba, Temmuz 28, 2021
Ana SayfaGüncel Haber#saltbae markası global arenada yerini aldı

#saltbae markası global arenada yerini aldı

Adını Nusret’in fenomen haline gelen tuz serpme hareketinden alan #saltbae markalı tuz, çeşni, baharat karışımları ve sos kategorilerinde geliştirilen ürünler, Türkiye’den dünyaya ihraç ediliyor.

Dünya genelinde 8 ülkede hizmet veren 20 restoranı ve yılda 2.750.000’u aşan rekor misafir sayısıyla sektörün güçlü ve popüler markası haline gelen Nusret, #saltbae tuz, baharat ve çeşnileri ile şimdi de yurtdışındaki marketlerde tüketicilerle buluşuyor. Deneyimli şefleri ve Ar-Ge ekibi ile birlikte bünyesinde 2500’den fazla ürün ve 7500 reçetenin yer aldığı lezzet firması Chef Seasons’ın İzmir’deki merkezinde üretilen #saltbae tuz ve çeşniler, Kuveyt, Katar, Irak’tan sonra yeni pazarlara yelken açıyor.

#Saltbae ürünlerinin satış ağına yeni ülkeler eklendi

Uluslararası gıda sektörünün en önemli fuarlarından biri olan Gulfood Fuarı’nda ürünlerini global arenada sergileyen #saltbae, fuarın ilgi odağı oldu. Fuar boyunca birçok ülkeden gelen yoğun taleple yeni pazarlara giriş yapan #saltbae, ürünlerini yakın zamanda Almanya, Belçika, Fransa, Hollanda, Bahreyn, Pakistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır ve Birleşik Krallık pazarlarında satışa sunacak. #Saltbae, ürünlerini dünyanın birçok ülkesinde satışa sunma hedefiyle yolculuğuna devam edecek.

Chef Seasons 10 milyon hane halkına ulaşmayı hedefliyor

Nusret ve dünya mutfaklarından ilham alarak hazırladığı gurme tuz, çeşni ve soslarıyla sektörün pazar trendlerini belirleyen Chef Seasons işbirliğinde hayata geçirilen #saltbae’nin ülke ekonomisine katkısı kısa vadede 7 milyon dolar olacak. İngiltere, AB ülkeleri, Rusya, Japonya, Güney Kore, Latin Amerika ve tüm Ortadoğu ülkelerini kapsayan iş planı ile 10 milyonun üzerinde hane halkına erişilmesi hedefleniyor.

Üretimi Türkiye’de yüzde 100 yenilenebilir enerjiden

Nusret’in özel olarak yönlendirmesiyle geliştirilen yaprak tuz üretimi sayesinde ithal ürün yerine, Türkiye’de % 100 yenilenebilir enerji kaynakları kullanılarak üretilmiş ürünler kısa süre içinde restoranlarla da buluşacak. 1 yıllık Ar-Ge süreci ve 500 bin dolarlık yatırımla yaprak tuz üretim hattını devreye alan Chef Seasons, piramit şeklindeki özel tuzların üretimine başladı.

Son Gönderiler
- Advertisment -spot_img

Popüler Gönderiler