Salı, Mayıs 17, 2022
Ana SayfaSöyleşi“Sektör paydaşlarımızla büyümeye devam edeceğiz”

“Sektör paydaşlarımızla büyümeye devam edeceğiz”

“Ravago’nun dört ana prensibi olan insan odaklılık, profesyonellik, girişimcilik ve alçakgönüllülük; bizim kim olduğumuzu, neye inandığımızı, nasıl tanındığımızı belirler ve bütün çalışmalarımızda bize rehberlik eder” diyen Ravago Chemicals Turkey Kıdemli Satış Yöneticisi Özgür Külsan sorularımızı yanıtladı.

-Sayın Özgür Külsan, Ravago Chemicals Turkey hangi sektörlerde faaliyet gösteriyor? Firmanın tarihçesini kısaca anlatır mısınız?

Ravago Chemicals Turkey firması gıda, boya, kaplamalar, madeni yağ ve kozmetik alanında faaliyet göstermektedir.

Ravago 1961 yılında Belçika’da kurulmuştur. Bugün 50.000’den fazla müşterisi, 55 ülke ve 325 lokasyondaki faaliyetleriyle ve bunun gerçekleşmesinde en büyük payı olan 8.000 çalışanıyla Ravago tam anlamıyla global bir firmadır. İstanbul-Şerifali ve Şişli’de satış ofislerimiz; Kocaeli-Gebze ve İzmir-Aliağa’da endüstriyel hammaddeler için üretim tesislerimiz, Ravago Building Solutions adı altında Kayseri’de Taş Yünü, Seramik Yünü ve Cam Yünü; Kocaeli’de ise Bitümlü Membran üretimi yapan iki farklı tesisimiz de bulunmaktadır.

Ravago’nun dört ana prensibi olan insan odaklılık, profesyonellik, girişimcilik ve alçakgönüllülük; bizim kim olduğumuzu, neye inandığımızı, nasıl tanındığımızı belirler ve bütün çalışmalarımızda bize rehberlik eder. Ayrıca doğaya ve insana olan inancımızı sürdürülebilirlik faaliyetlerimiz ve toplumsal cinsiyet eşitliğine yönelik çalışmalarımızla da birleştirerek yerel ve küresel ölçekte fark yaratıyoruz.

2016 yılında Ravago Chemicals ailesine katılan firmamız, Türkiye pazarına 35 yıllık tecrübesiyle birçok sektörde hizmet vermektedir.

Gıda hammadde sektöründe uzun zamandır attığımız temellerin bize kattıkları ile birlikte 2 yıldır aktif olarak faaliyet gösteriyoruz. Müşteri odaklı yaklaşımımız, rekabetçi çalışma seçeneklerimiz ve güçlü yapılanmamız sayesinde yol haritamızda şu döneme dek hedeflediğimiz noktalara kısa sürede ulaşma başarısı gösterdik. Bundan sonraki süreçte sektör paydaşlarımızla birlikte büyümeye devam edeceğiz.

-Ravago Chemicals Turkey’ın gıda portföyünde hangi tür ürünler yer alıyor? Ürünlerin özellikleri nelerdir?

Sektör ayrımı gözetmeksizin tüm üreticilerimizin ihtiyaçlarına yönelik olarak ürün tedariği sağlıyoruz. Fonksiyonel hammaddelerle birlikte gıda kimyasalları grubunda da faaliyet gösteriyoruz. Aroma grupları, doğal renklendirici çeşitleri, oleoresinler, nişasta ve türevleri (patates, modifiye mısır ve tapyoka nişastası), sebze-meyve tozları, bezelye proteinleri, MSG, aroma kimyasalları, koruyucular, yapı geliştirici ve düzenleyiciler ve enzim grupları için üreticilerimizin hizmetindeyiz.

-Yeni ürün çalışmaları hakkında bilgi alabilir miyiz?

Firma olarak, üreticilerimizden gelen tüm talepleri en yüksek hassasiyetle yanıtlamaya çalışıyoruz. Bununla birlikte pazar trendlerini takip ederek ilgili sektörler için önerilerimizi müşterilerimiz ile paylaşıyoruz. Bu süreçte tedarikçi firmalarımız ile birlikte hareket ederek hem pazar ihtiyacına yönelik ürün geliştirmelerini talep ediyoruz hem de kendilerinin geliştirdiği ürünleri yurtiçindeki üreticilerimiz ile paylaşıyoruz.

-Koronavirüs pandemisinin firmanız ve sektör üzerindeki etkilerini anlatabilir misiniz? Bu konuda ne tür çalışmalar yaptınız ve yapıyorsunuz?

Yaklaşık 2 yıldır süren pandemi süreci bizleri istemediğimiz önlemleri almaya sevk etse de bu süreçte olabildiğince iş akışımızdan ayrılmamaya çalıştık. Ofis çalışma saatlerindeki değişiklikler, uzaktan çalışma seçeneklerinin uygulanması gibi temel önlemleri almak durumunda kaldık. Bu sürecin en önemli etkisi iletişimde yaşandı. Süreçle birlikte, iletişim şekillerinde yaşanan değişiklikler, bizleri en çok zorlayan noktalardan bir tanesi oldu. Ravago Chemicals Turkey olarak hammadde sektöründe pandemi sürecinin başında yaşanan karmaşa ve panik havasından uzak bir halde sektörümüze en uygun çözümleri bulmaya çalışıyoruz.

Normalleşme adımlarıyla birlikte önlemlerimizi de tamamen bırakmadan alışık olduğumuz sistemimize geri dönerek sahada daha çok yer almaya başladık ve bunu daha da artırarak devam ettirmek istiyoruz.

-Zor bir yıl olan 2021’i nasıl geçirdiniz, hedeflerinizi tutturabildiniz mi? 2022’ye nasıl bakıyorsunuz?

2021 yılı sektörel anlamdaki zorluklarla birlikte pandeminin de etkisi ile sağlık anlamında bizleri yoran bir yıl olarak geride kaldı. Tüm bu zorluklara rağmen hedeflediğimiz noktaya ulaştığımızı söyleyebiliriz. Bu durum bizi 2022 yılı için daha azimli ve istekli hale getirmektedir. Yılın ilk ayları ile birlikte Ravago Chemicals Turkey olarak aldığımız aksiyonlarımız da bu isteğimizin artarak devam etmesini sağlamıştır.

Ayrıca normalleşmenin hızlanmasıyla birlikte paydaşlarımızla daha fazla görüşebileceğimize inanıyoruz. Hammadde sektöründeki karışıklık ve kaosun ekonomik şartlardaki zorluklarla da birleşmesiyle kolay bir yıl geçmesini öngörmüyoruz. Ancak gerek globalde Ravago Chemicals grubunun bize ve Türkiye’ye olan desteği ve inancı gerek de yurtiçindeki yönetimimizin bize sağladığı olanaklar sayesinde stratejik hedeflerimize her geçen gün emin adımlarla birlikte birtakım olarak yürüyoruz.

Tüm bu destek ve inançla birlikte 2022 yılı bütçelerimizi ve planlarımızı tüm ihtimalleri göz önünde bulundurarak yaptık ve bu yıl da hedeflerimize ulaşacağımıza inanıyoruz. 2022 yılının herkese sağlık, mutluluk ve başarı getirdiği bir yıl olmasını diliyoruz.

-Dünyadaki ve Türkiye’deki trendlere bakınca; temiz etiket, bitki bazlı ürünler, tüketici talepleri vb. kavramların öne çıktığını görüyoruz. Bu konuda bir değerlendirme yapar mısınız?

Bu gruptaki ürünler son yıllarda yüksek talepler toplayarak ilerlemekteydi. Pandemi sürecinin de etkisiyle birlikte talepler çok daha yüksek noktalara ulaşmaya başladı. Tüketici tercihlerinin de bu yönde değişmesini de göz önüne aldığımızda pazarın daha fazla talebe ulaşacağını tahmin etmek zor olmayacaktır.

Ravago Chemicals Turkey olarak biz de yeni tedarikçilerimizi ve hammadde portföyümüzü bu durumları dikkate alarak seçiyoruz. Daha doğal, daha besleyici, düşük kalorili ancak daha doyurucu ve çoğunlukla bitkisel bazlı ürünlere dönüş isteği artarak devam etmektedir. Özellikle pandeminin tüketicilerde oluşturduğu daha sağlıklı ürünler tüketme isteğinin bu sürecin en önemli etmeni olduğunu düşünüyoruz. Bu ürünlerin ilerleyen yıllarda sektörün en büyük payına sahip gruplardan bir tanesi olacağına da inanıyoruz.

-Sektörde yaşadığınız sorunları ve çözüm önerilerinizi öğrenebilir miyiz?

Müşteri taleplerine bağlı olarak hemen hemen tüm sektörler için hammadde tedariği yapıyoruz. Her sektörün de kendi içinde farklı dinamikleri bulunuyor. Ancak son döneme baktığımızda tüm sektörler için hızla artan hammadde ve nakliye fiyatlarıyla birlikte dövizde yaşanan değişimler en önemli sorunlar olarak karşımıza çıkıyor.

Fiyatların sürekli yükselmesinden ziyade dengeye oturmaması planlama açısından en büyük problem olarak söylenebilir. Ancak bu durumu genel bir sorundan ziyade dönemsel bir problem olarak görmek daha doğru bir yaklaşım olacaktır. Bu zorlu süreçte Ravago Chemicals Turkey olarak global yapımız, güçlü ve tecrübeli kadrolarımız, yurtiçi ve yurtdışı iletişim ağımız ve finansal gücümüz ile birlikte desteğimizi göstermeye ve tüm sektör paydaşlarımıza en uygun çözümlerimizi sunmaya hazırız.

-Eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Ravago Chemicals Turkey olarak gıda hammadde sektöründe üreticilerimiz için tüm imkanlarımızla güçlü bir alternatif olarak hizmete hazırız. Bu doğrultuda tüm üreticilerimizden taleplerini bekliyoruz. LinkedIn sayfamız üzerinden firmamızla ilgili birçok faaliyete ulaşabilir ve bizlerle de iletişime geçebilirsiniz. Ayrıca 25-27 Mayıs tarihlerinde düzenlenecek olan Food Nutritional Ingredients-İstanbul fuarında olacağız. Tüm paydaşlarımızı standımıza (Hall 10 C 521) bekliyoruz.

Son Gönderiler
spot_img

Popüler Gönderiler