Pazar, Eylül 25, 2022
Ana SayfaHaberlerTürkiye’de kullanılan palm yağının % 92’si Malezya’dan

Türkiye’de kullanılan palm yağının % 92’si Malezya’dan

Malezya-Türkiye Serbest Ticaret Anlaşması’nın palm yağı ithalatını olumlu etkilemesi ile birlikte Türkiye, Malezya palm yağı için ana ihracat noktalarından biri haline geldi.

Bölgedeki sıvı ve katı yağ pazarında Türkiye’nin önemini kabul eden Malezya Sanayi Bakanlığı, Türkiye’yi ticari & ekonomik misyon serisinde, Bakan YB Dato’ Dr. Mohd Khairuddin Aman Razali tarafından ziyaret edilecek ülkelerden biri olarak belirledi.

Malezya Palm Yağı Konseyi, 8 Temmuz 2021’de Malezya Tarım Bakanı Mohd Khauriddin bin Amal Razali ve heyetinin katılımıyla bir toplantı gerçekleştirdi. Toplantıda, Türkiye’deki bitkisel yağ sektörü paydaşları da yer aldı.

Bu buluşmanın amacı; Malezya Tarım Bakanlığı’nın Türkiye’deki bitkisel yağ sektörünün paydaşlarıyla  etkileşim kurarak söz konusu pazarın dinamiklerini anlaması ve her iki ülkedeki şirketler arasında potansiyel yeni ticaret girişimlerinin sağlanmasında, hükümet müdahalesine öncülük edilmesini sağlamak olarak açıklandı.

Ayrıca palm yağı endüstrisinde şu anda tartışılmakta olan bazı önemli konular ve Malezya hükümetinin bu sorunları nasıl yönettiği konusunda da yerel paydaşlara bilgi verildi.

Dünyada en çok palm yağı tüketiliyor

Malezya Tarım Bakanı Razali yaptığı konuşmada, Türkiye’nin bulunduğu bölgede palm yağını en çok ithal eden ülke olduğunu belirterek, ülkeye gelen palm yağının % 92’sinin Malezya menşeli olduğunu açıkladı. Türkiye’nin Asya ve Avrupa kıtası arasında köprü vazifesi görmesinin Malezya palm yağının komşu ülkelere ve Balkanlara ulaştırılmasında kilit rol oynayabileceğini belirtti.

Malezya Palm Yağı Konseyi Pazarlama ve Tanıtım Direktörü Faisal İqbal yapmış olduğu sunumda, palm yağının geçirmiş olduğu kilit dönemlerinin sunumunu yaparak katılımcıları bilgilendirdi.

İqbal sunumunda Malezya palm yağının diğer bitkisel yağlardan 6-10 arasında daha verimli olduğunu ve çevre dostu olduğunu belirtti.

Dünyada palm yağı tüketiminin % 32 ile en çok tüketilen yağ olduğunu vurguladı. İqbal, bu durumu palm yağının çok yönlü bir yağ olmasına bağladı. Ayrıca, bütün bir yıl boyunca ürün alımının mümkün olduğunu ve bu nedenle de diğer bitkisel yağlardan daha ucuz olduğunun altını çizdi.

Türkiye 2020’de 615 bin ton palm yağı ithal etti

Türkiye’nin yıllık bitkisel yağ tüketiminin 2.8 milyon olduğunu belirten İqbal, bunun 1.7 milyon tonunun ithal edildiği bilgisini de katılımcılarla paylaştı. Türkiye’nin 2020 yılında toplamda 615 bin ton palm yağı ithal ettiğini söyleyen İqbal, palm yağı ithalatının her geçen yıl artış eğiliminde olduğunu söyledi.

Faisal İqbal sunumunun sonunda, Malezya’daki birçok büyük ve küçük ölçekli üreticilerin MSPO (Sürdürülebilir Malezya Palm Yağı) sertifikasına sahip olduğunun notunu düştü. MSPO’nun sadece bir sertifika olmadığını, küçük ölçekli işletmeler dahil olmak üzere bütün sektörü sürdürülebilirlik için dönüştürme hareketi olduğunu belirterek sunumunu bitirdi.

 

Son Gönderiler
spot_img

Popüler Gönderiler