Salı, Ocak 18, 2022
Ana SayfaGüncel HaberYenilikçi ürünler Growtech’te tanıtıldı

Yenilikçi ürünler Growtech’te tanıtıldı

Yeni mottosu “Keşfet, Büyüt, Kazan!” ile 20’nci kez dünya tarım profesyonellerini buluşturan Growtech Uluslararası Tarım Fuarı, bu yıl da dikkat çeken ürünlere, yeniliklere, Ar-Ge yatırımlarına ve çarpıcı markalara ev sahipliği yapıyor.

Growtech 20.Uluslararası Sera, Tarım Teknolojileri ve Hayvancılık Ekipmanları Fuarı, yoğun ilgi ve katılımla 24-27 Kasım 2021 tarihleri arasında Antalya’da kapılarını ziyarete açtı. 25 ülkeden 510 firmanın katıldığı Fuar, uzun yıllardır tarımsal üretime katma değer katan ve sektörel farkındalık yaratan yenilikçi çalışmaları desteklemesi ile biliniyor.

Bu kapsamda 2008 yılından bu yana ödüller veren ve son üç yıldır da Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) ile birlikte ATSO Growtech Tarım İnovasyon Ödülleri düzenleyen fuarda, Sera & Sulama Teknolojileri”, “Tohumculuk”, “Bitki Besleme ve Koruma”, “Tarım Makineleri” ve “Hayvancılık” olmak üzere toplam 5 kategoride ürün ve hizmetler sergileniyor. Growtech’te her yıl tarımın ve çiftçinin ihtiyaç ve beklentilerine çözüm üreten çok sayıda ürün ilk kez tanıtılıyor.

Muzdan halat üretiyorlar, sırada organik saksı var

Tamamen yerli sermaye ile kurulan Growtech katılımcısı BMusa Gübre, muz ağacının adeta etinden ve sütünden faydalanıyor. Muz ağacı suyundan katı gübre, posasından ise halat üreten firma, şimdi de muz ağacı gövdesinden elde edilen lifle organik saksı yapacak.

Firma, Antalya, Alanya ve Anamur bölgesinden topladığı muz ağaçlarından farklı ürünler elde ediyor. Muz ağacı gövdesinden elde edilen sıvı ile katı gübre geliştiren firma, ağaçtan geriye kalan posayı ise halat üretiminde kullanıyor.

BMusa Genel Koordinatör Volkan Özkara, sadece gübre değil aynı zamanda Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na bağlı bir geri dönüşüm tesisi olduklarını söyledi. Muz ağacının suyunu ve posasını tamamen dönüştürdüklerini belirten Özkara, katı gübre ve halattan sonra şimdi de muz ağacı lifinden saksı üretimine geçeceklerini ifade etti. Organik saksı için Ar-Ge çalışmalarının sona yaklaştığını belirten Özkara, “Muz ağacı posasından organik saksı yapacağız. Fideyi bu saksı ile toprağa dikeceksiniz. Böylece fide doğal ortamında kök salacak” dedi.

“Ağız Tadı, genel olarak köy domatesi özelliklerini taşıyor”

Antalya merkezli Genetika firması “Ağız tadı” serisinin son halkasıyla köy domatesini bize tekrar hatırlatıyor. 

Merkezi Antalya’da bulunan tohum ıslah firması, geçtiğimiz yıllarda “Ağız Tadı” ismiyle piyasaya sürülen domates serisinin 4’üncüsünü Growtech’te tanıttı.

Kırmızı, kahverengi, pembeden sonra sarı renkli domates ile Growtech 20.Uluslararası Sera, Tarım Teknolojileri ve Hayvancılık Ekipmanları Fuarı Fuarı’nda yerini alan firmanın standı oldukça ilgi gördü. 

Ağız Tadı domates serisi hakkında bilgi veren Tohum Islahçısı Somayeh Yousefnejad, 4 çeşidi olan “Ağız Tadı” domates serisinin kaliteli ve yüksek verimliliğe sahip olduğunu ve market raf ömrünün uzun olduğunu söyledi. Yousefnejad, “Ağız Tadı, genel olarak köy domatesi özelliklerini taşıyor. Tadı lezzetli ve suludur” dedi.

Yüksek verimli erkenci mısır

Tarımsal biyoteknoloji teknikleriyle meyve anacı üretmek amacıyla kurulan Biotek, yeni ürünü Es Armandi mısırını Growtech Uluslararası Tarım Fuarı’nda tanıttı. Yıllık 2.5 milyon ton meyve fidan anacı üretimi ile sektörde önemli bir yere sahip olan firmanın Es Armandi mısır çeşidi hakkında bilgi veren Biotek Satış ve Pazarlama Sorumlusu Hüseyin Akıllı, “Danelik mısır grubunda yer alan ürün, GAP Bölgesinde buğday ve mercimekten sonra bölgede üretilen ikinci ürün olarak göze çarpıyor.

Yüksek verimlilik özelliği ile ön plana çıkan Es Armandi çeşidi mısırımızda erkenci olma özelliğine sahiptir. 15 Haziran ile 10 Temmuz arasında ekimi yapılan Es Armandi’yi Kasım ayında hasat ediyoruz” diye konuştu.

Kendi segmentinde dünya markaları ile yarışacak bir çeşit olduğunu söyleyen Akıllı, “İddia ediyoruz dünya markaları ile yan yana ekilse verimlilik ve kalite anlamında hiçbir fark olmayacaktır. Şu an sadece iç piyasaya sunduğumuz Es Armandi’yi yakında yurtdışına ihraç edeceğiz” diye konuştu. 

Çevreci inhibütör teknoloji

Tarımın farklı kollarında faaliyet gösteren İstanbul merkezli Dr. Tarsa Tarım A.Ş, çiftçiye çevreci çözümler sunuyor. İnovatif ürünler ile verimliliği artırmayı hedeflediklerini söyleyen Dr. Tarsa Ürün Müdürü Deniz Tok, “İnovatif ürünlerle üreticinin verimini artırırken dünya kaynaklarının da tasarruflu kullanılmasını hedefliyoruz. İnhibütör teknoloji ile azotun buharlaşma ve yıkanma kayıplarını minimize ederek hem üretici hem de ülke ekonomisine katkı sağlıyoruz. İnhibütör teknoloji ile yer altı ve yer üstü kaynaklarının korunmasına destek veriyoruz” diye konuştu.

Son Gönderiler
- Advertisment -spot_img

Popüler Gönderiler