Agro Pack Iraq uluslararası firmaları ağırladı

Agro Pack Iraq ve Plast Iraq 2023 fuarları, 19-21 Eylül 2023 tarihleri arasında sektör profesyonellerini Erbil International Fairground fuar alanında ağırladı.

Irak’ın en önemli ve en büyük paketleme, gıda, gıda işleme ve tarım sektörü fuarı Agro Pack Iraq ve Plast Iraq 2023 Fuarı; IKB Tarım ve Su Kaynakları Bakanı Begard Talabani, Ticari İşlerden Sorumlu Bakan Yardımcısı Dr. Sarwar Hawari, Yatırımcılar Konseyi Başkanı Dr. Muhammed Şukri, Erbil Valisi Omed Khoshnaw ve birçok yabancı ülke misyonlarının ve üst düzey protokolün katılımları ile kapılarını açtı.

Irak Cumhuriyeti Ticaret Bakanlığı, Irak Ticaret Odaları Federasyonu, Bağdat Ticaret Odası, Erbil Ticaret ve Sanayi Odası ve TC Ticaret Bakanlığı tarafından desteklenen fuarda; Çin, Hindistan, Hollanda, Irak, İran, Polonya ve Türkiye ülke katılımlarıyla yer alıyor.

Altıncı kez düzenlenen fuar bu sene Avusturya, Çin, Mısır, Fransa, Almanya, Hindistan, İran, Irak, İtalya, Kazakistan, Kuveyt, Hollanda, Rusya, Suudi Arabistan, Türkiye ve Birleşik Arap Emirlikleri’nden gelen 224 uluslararası katılımcı firmaya ev sahipliği yapıyor.

Gıda, içecek, işleme, katkı, paketleme, plastik, ambalaj makineleri, tarım, tavukçuluk ekipmanları, üzerine firmaların katılım gösterdiği Agro Pack Iraq Irak’taki en önemli ve en büyük tarım ve gıda endüstrisi fuarıdır.

Yeni iş fırsatları ve işbirlikleri…

2015-2022 yılları arasında Irak gıda ve içecek proses ve paketleme teknolojisine yaptığı yatırımlar da yıllık % 15,5 artışla 76 milyon Euro’dan 209 milyon Euro’ya yükseldi.

Irak Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’nden sonra Ortadoğu’da bu tür teknolojileri ithal eden üçüncü büyük Arap ülkesi oldu.

Tarladan sofraya tüm değer zincirini buluşturacak fuar bu sene 10 binin üzerinde profesyonel ziyaretçiyi tedarikçilerle buluşturarak, yeni iş fırsatları ve işbirlikleri yakalamasına olanak sağladı.