Perşembe, Aralık 2, 2021
Ana SayfaYeni ÜrünlerAtlas Copco’dan yeni nesil VSD kompresörleri

Atlas Copco’dan yeni nesil VSD kompresörleri

Şimdiye kadar yapılmış en yüksek enerji verimliliğine sahip, sürdürülebilir kompresör olan GA VSDS, akıllı özellikleri sayesinde her müşteriye göre uyarlayabilir ve optimize edebilir olmasıyla dikkat çekiyor.

Dünyanın lider endüstri kuruluşlarından biri olarak, sürdürülebilir sanayi verimliliğini destekleyen Atlas Copco Kompresör, yeni nesil VSD kompresörleri GA VSDS‘yi piyasaya sundu. GA VSDS, Atlas Copco Kompresör Tekniği’nin değişken hızlı sürücü (VSD) kompresörlerinin üçüncü nesli olarak anılıyor. VSD kompresörleri, motor hızlarını basınçlı hava talebindeki dalgalanmalara göre ayarlayarak enerji tüketimini önemli ölçüde azaltıyor.

Enerji verimliliğinde yüksek seviye

Atlas Copco Kompresör Tekniği birinci nesil VSD kompresör teknolojisi ilk kez piyasa sunulduğunda sabit hızlı bir kompresöre kıyasla % 35 daha yüksek enerji tasarrufu sağlamıştı. VSD serisinin ikinci sürümü olan VSD+’ın enerji tasarrufunda bu oran % 50’ye çıkarıldı. Bugün gelinen aşamada GA VSDS sayesinde bu oran % 60’a ulaşıyor. Bu orana ulaşmanın gerçekten zor bir seviye olduğunu ifade eden Atlas Copco Endüstriyel Hava Bölümü’nün Ürün ve Pazarlama Müdürü Onur Çelik, “GA VSDS, şimdiye kadar yapılmış en verimli vidalı kompresördür. Bunun müşterilerimizin enerji maliyetleri ve çevresel ayak izi üzerindeki etkisi çok büyük olacak” diyor.

GA VSDS en sürdürülebilir kompresör

İklim değişikliğinin tüm dünyayı derinden etkilediği günümüzde Atlas Copco Kompresör Tekniği ürettiği çözümlerde sürdürülebilir üretkenliği odak noktasına alıyor. Çelik, rakipsiz enerji verimliliğinin, GA VSDS’yi bugün piyasada bulunan en sürdürülebilir kompresör haline getirdiğini belirterek, “Sürdürülebilirlik, GA VSDS‘nin tasarımında yol gösterici bir ilkeydi. Minimum bileşen sayısına ek olarak, doğada nadir bulunan ham maddeler kullanılmadığı için IE5 senkron relüktans motora sahip ilk kompresördür” vurgusu yapıyor.

GA VSDS, sabit hızlı emsallerine göre % 21 daha yüksek Serbest Hava Dağıtımına sahip güçlü bir kompresör olma özelliğiyle de fark yaratıyor. Onur Çelik, “Bir VSDS ile müşteriler yatırım ve işletme maliyetlerinden büyük oranda tasarruf edebilir. Birçok müşterimiz daha düşük kW’lık bu modelle ihtiyaç duydukları havayı alabilir, akıllı özellikleri sayesinde servis maliyetlerinden tasarruf edebilir” diyerek GA VSDSin sunduğu avantajlara dikkat çekiyor.

İşletmelerin ihtiyaçlarına göre optimize edilebilme esnekliği

VSDS, performansının her müşterinin uygulamalarına, gereksinimlerine ve koşullarına göre uyarlaması ve optimize etmesini sağlayan akıllı özellikler sunuyor. Atlas Copco Kompresör Tekniği’nin kompresörü her zaman optimum yağ sıcaklığında çalışmasını sağlayan Akıllı Sıcaklık Kontrolü (STC) sistemi ile dikkat çekiyor; bu özellik sayesinde maksimum sıkıştırma verimi sağlarken yoğuşma riskini tamamen ortadan kaldırıyor. GA VSDS ayrıca kullanıcılara kompresörlerinin maksimum kapasitesini geçici ve güvenli bir şekilde aşma özgürlüğü veren tamamen yeni Boost Flow Modu sunuyor.

Üstün bağlanabilirlik özelliği

GA VSDS; gelişmiş Elektronikon® Touch kontrolörü, EQ2i çoklu kompresör kontrolü (standart olarak entegre), SMARTLINK uzaktan izleme ve analizi ile bağlı üretim ortamları için OPC UA entegrasyonunu gibi endüstri lideri bağlantı özellikleri taşıyor.

Yeni seri ilk olarak Atlas Copco Kompresör Tekniği’nin GA yağ enjeksiyonlu vida serisinin 22-37 kW aralığında kullanıma sunuluyor. 63 dB kadar düşük ses seviyelerinde çalışan GA 22-37 VSDS, mekânsal olarak da işletmelere büyük kolaylıklar sunuyor. Kompresör odası gerektirmeyen model, üretim katına monte edilebiliyor ve dikey-kompakt tasarımı sayesinde çok az yer kaplıyor.

Atlas Copco hakkında
Bu yıl içinde 148. yılını kutlayan Atlas Copco Grubu’nun Türkiye’deki kuruluşu olan Atlas Copco Makinaları İmalat A.Ş.’de yaklaşık 500 kişi çalışıyor ve şirket dört iş alanında hizmet veriyor: Kompresör Tekniği, Endüstriyel Teknik, Vakum Tekniği ve İnşaat Tekniği. Merkezi İstanbul’da bulunan Atlas Copco Türkiye, 1920’lerden bu yana Türk endüstrisinin verimliliğini artırıyor.
Atlas Copco tarafından üretilen hız kontrol sürücüsüne sahip kompresörler, çeyrek asrı aşkın bir süredir işletmelere yüksek enerji verimliliği sağlıyor. Aynı altyapı ile geliştirilen yeni seri de pazara ilk kez Atlas Copco tarafından sunuluyor.
Son Gönderiler
- Advertisment -spot_img

Popüler Gönderiler