Balparmak, I-REC Uluslararası Yenilenebilir Enerji Sertifikası’nı aldı

Balparmak, 2023 yılında operasyonlarının tamamında tükettiği elektriği yenilenebilir kaynaklardan sağlayarak I-REC Uluslararası Yenilenebilir Enerji Sertifikası almaya hak kazandı. Çevresel sürdürülebilirlik adımlarına bir yenisini daha ekleyen Balparmak yeşil elektrik sertifikasını, SEPAŞ Enerji aracılığı ile aldı.

Yürüttüğü doğa ve çevre koruma çalışmaları ile arıcılığın ve doğanın sürdürülebilirliğine katkı sağlamayı amaçlayan Balparmak, İstanbul Çekmeköy’deki 35.000 metrekarelik alana sahip kampüsünde tükettiği elektriğin yenilenebilir kaynaklardan elde edildiğini belgeleyen I-REC sıfır karbonlu yeşil elektrik sertifikasını aldı.

SEPAŞ Enerji aracılığı ile alınan sertifika sayesinde, yıllık 260 MWh olan enerji tüketimini yenilenebilir kaynaklardan elde eden Balparmak, yaklaşık 150 ton/yıl CO2 salınımını engellemiş ve 13.050 adet ağacı kurtarmış oldu.

Aynı zamanda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından verilen “Sıfır Atık Belgesi”ne de sahip olan Balparmak, atık oluşumunu önleme, azaltma, yeniden kullanma, yeniden üretme amaçlarının yanı sıra, geri dönüşümü mümkün ürünleri geri dönüşüme veya enerji geri kazanımı için lisanslı tesislere gönderiyor.

Dünyamızın sürdürülebilirliği için kritik öneme sahip olan arı varlığının korunması ve arıcılık mesleğinin sürdürülebilirliği için önemli sosyal sorumluluk ve farkındalık çalışmaları hayata geçirdiklerini belirten Balparmak CEO’su Ali Bozer, sözlerine şöyle devam etti:

“Son yıllarda dünyada ve Türkiye’de karbon ayak izini azaltmak adına pek çok çalışma yapılıyor. Devlet destekli uygulamaların yanı sıra, pek çok şirket de bu konuda önlemlerini alıyor. Çünkü karbon salınımını azaltmak demek, enerji kaynaklarını verimli kullanarak hem dünyanın geleceğini korumak hem de ekonominin sürdürülebilir olmasını sağlamak demek. Bu hedef doğrultusunda elimizdeki en önemli araçlardan biri olan yeşil enerji; kendini yenileyen kaynaklarla, doğal süreçlerden faydalanarak üretilen enerjidir. Fosil yakıtların aksine karbon ayak izi bırakmaz, doğayı korur ve sürdürülebilirdir. Biz de I-REC Uluslararası Yeşil Enerji Sertifikası alarak, tükettiğimiz enerjinin yenilenebilir enerji kaynakları aracılığıyla üretildiğini kanıtlamış olduk.”