BENEO, portföyünü arpa beta-glukanlarla genişletiyor

BENEO, arpa beta-glukan bileşeni Orafti® β-Fit’i ilk kez piyasaya çıkardı. Kalp sağlığı ve kan şekeri yönetimi üzerinde olumlu etkiler de dahil olmak üzere birçok sağlık yararı sunan Orafti® β-Fit,% 20 beta-glukanlar içeren doğal ve temiz etiketli tam tahıllı bir arpa unu.

Dünya genelinde temini mümkün olan ürün, şirketin fonksiyonel lifli ürün yelpazesinin önemli bir uzantısıdır. Orafti® β-Fit, tüketicilerin sürdürülebilirliğe odaklanması, gıda seçimleri yaparken bitki bazlı ve tam tahıllı bileşenlerin tercih edilmesiyle trend olmuştur. Beta-glukan kategorisinde daha uygun fiyatlı bir çözüm olarak, hem üreticiler hem de tüketiciler için ek değer sunar.

Tüketiciler, diyetin hem kısa hem de uzun vadeli esenliği nasıl etkilediğinin giderek daha fazla farkında olduğundan, daha sağlıklı yiyecek ve içecek seçeneklerine talep artıyor. Belirli sağlık sorunları yaşamasa bile, dünya genelinde 10 tüketiciden 7’si (% 69) kalp sağlığını destekleyen ürünlerle ilgileniyor[i]. Bu nedenle, kanıtlanmış sağlık yararları ve onaylanmış sağlık beyanları ile arpa beta-glukanlar gibi fonksiyonel bileşenler, gıda üreticilerine ikna edici ambalaj iletişimi ile cazibeli ürünler yaratmanın ve tüketicilerin kalp sağlığını olumlu yönde etkileyen beslenme ürünlerini seçmenin uygun yollarını sunmaktadır.

“Orafti® β-Fit, ekonomik açıdan cazip bir çözüm”

Yeni ürünle ilgili olarak Eric Neven (BENEO Commercial Managing Director Functional Fibres-Fonksiyonel Lifler Ticari Genel Müdürü) şunları söyledi: “Yeni tam tahıllı ve temiz etiketli arpa unumuz Orafti® β-Fit’in heyecan verici lansmanı, uzmanlığımızı ve fonksiyonel lif tedarikindeki liderliğimizi daha da öne çıkarıyor. Orafti® β-Fit, ekonomik açıdan cazip bir çözüm olmasının yanı sıra ikna edici sağlık yararları ve onaylanmış sağlık beyanları ile şirketimizin beslenme ve sağlığı birbirine bağlama tutkusunu desteklemektedir. Gıda üreticilerinin, daha sıkı tüketici bütçelerinin olduğu zamanlarda katma değer sağlayan harika tatlarda ürünler geliştirmelerine yardımcı oluyoruz.”

Orafti® β-Fit, ikna edici sağlık yararları ve onaylanmış sağlık beyanları ile gıda üreticilerinin katma değer sağlayan harika tatlarda ürünler geliştirmelerine yardımcı olarak, şirketimizin beslenme ve sağlık arsında bağlantı kurma tutkusunu destekliyor. “

Arpa beta-glukanların doğrulanmış sağlık yararları

Beta-glukanlar, gıdayı yoğunlaştıran ve bu nedenle kalın ve ince bağırsaklardan geçişini geciktiren viskoz ve çözünür diyet lifleridir. Sağlık yararları, insanlar üzerinde yapılan birkaç çalışmayla desteklenmekle birlikte, Avrupa ve ABD’de yalnızca tahıl beta-glukanları onaylanmış sağlık beyanlarına sahiptir.

Aslında, arpadan elde edilen beta-glukanlar kan şekeri yönetimine ve kardiyovasküler sağlığa katkıda bulunur. Kan şekeri tepkisini[ii] ve hem kısa hem de uzun vadede, koroner kalp hastalığı riskinin azalmasıyla bağlantılı olan kan kolesterol seviyelerini[iii] düşürür. Tahıl beta-glukanlarının bu sağlık etkileri 120’den fazla bilimsel çalışmada gösterilmiştir ve EFSA, FDA, Health Canada ve diğer ulusal makamlar gibi resmi kurumlar tarafından ilgili sağlık beyanlarının onaylanmasıyla tanınmıştır.[iv]

BENEO’nun Orafti® β-Fit’i ayrıca lif zenginleştirmeye izin verir, böylece lif boşluğunu kapatmaya yardımcı olur. Unlu mamuller (kekler, çörekler, ekmek ve bisküviler gibi), makarna ve tahılların yanı sıra yemek ikameleri de dahil olmak üzere çok çeşitli uygulamalarda kullanılabilir. Ayrıca, örneğin süt ürünlerinde (alternatifleri) viskoziteyi artırarak yapıyı olumlu yönde etkileyebilir.

BENEO’nun sürdürülebilir iş uygulamalarına olan bağlılığına uygun olarak, Orafti® β-Fit tüm çekirdeğin kullanılmasıyla üretilir. Üretimde atık yok ve su kaynaklarına ihtiyaç duyulmadan hammaddenin % 100 değerlenmesi söz konusu.

Kaynaklar
[i] HealthFocus Uluslararası 2021
[ii] AbuMweis S, Thandapilly SJ, Storsley J, Ames N (2016). Arpa β-glukanın sağlıklı insan popülasyonunda postprandiyal glisemik yanıt üzerine etkisi: Randomize kontrollü çalışmaların meta-analizi. Fonksiyonel Gıdalar Dergisi, Cilt 27, 329-342. https://doi.org/10.1016/j.jff.2016.08.057
[iii] AbuMweis SS, Yahudi S, Ames NP (2010). Arpadan β-glukan ve lipit düşürücü kapasitesi: randomize, kontrollü çalışmaların meta-analizi. Avrupa Klinik Beslenme Dergisi, 64(12), 1472-1480. https://doi.org/10.1038/ejcn.2010.178
[iv] ABD: 21 CFR §101.81; CAN: Health Canada’nın Arpa Ürünleri ve Kan Kolesterol Düşürme Hakkında Bir Sağlık İddiasının Değerlendirilmesinin Özeti, Temmuz 2012; AB: 16 Mayıs 2012 tarih ve 432/2012 sayılı Komisyon Tüzüğü (AB); 8 Kasım 2012 tarih ve 1048/2012 sayılı (AB) Komisyon Tüzüğü; [EFSA Dergisi 2009; 7(9):1254; EFSA Dergisi 2011;9(6):2207; EFSA Dergisi 2011;9(12):2470)].