Chr. Hansen FreshQ® gıda kültürleri

Chr. Hansen’in FreshQ® gıda kültürleri, yapay katkı maddeleri içermeyen, doğal gıda ürünlerinin üretilmesini sağlıyor. Fermantasyon yoluyla doğal koruma sağlayan FreshQ® gıda kültürleri, ürünleri raf ömrü süresince korumaya yardım ederken, gıda israfını da azaltıyor.

Küflere ve mayalara karşı koruyuculuk sağlayan FreshQ® gıda kültürleri, yoğurt, ayran, kefir, beyaz peynir, süzme peyniri ve bitki bazlı süt ürünleri gibi üretiminde fermantasyon aşamasının olduğu tüm ürünlerde kullanılabiliyor. FreshQ®, ürünleri raf ömrü boyunca taze ve güvenli tutarken, ürünlerin ambalajı açıldıktan sonra bile oluşabilecek bozulmalara karşı koruma sağlıyor.

Gıda israfına karşı mücadeleye yardımcı

Süt ürünleri, kısa raf ömürlü olması nedeniyle en çok israf edilen gıda kategorileri arasında yer alıyor. AB’de her yıl yaklaşık 1,2 milyon ton yoğurt, raf ömrü kaynaklı sebepler ile israf ediliyor.

Yeni nesil FreshQ® gıda kültürleri üretim, sevkiyat ve depolama aşamalarında özellikle küf ve maya kaynaklı bozulmaları geciktirerek raf ömrünün artırılmasına olanak tanıyor. “Gıda Teknolojisi İnovasyon Ödüllü” FreshQ® gıda kültürleri, süt ürünleri üreticilerine fermantasyon yoluyla doğal koruma sağlayarak gıda israfına karşı mücadeleye yardımcı oluyor. Chr. Hansen sürdürülebilirlik hedeflerinin bir parçası olarak BM’nin “Sorumlu Üretim ve Tüketim” küresel hedefine katkıda bulunuyor ve 2025 yılına kadar tüm dünyadaki yoğurt israfını 2 milyon ton azaltmayı taahhüt ediyor.

Dünyanın en sürdürülebilir biyoteknoloji şirketi

Türkiye’de 1982 yılından beri süt sektöründe yenilikçi ve katma değer yaratan ürünleriyle pazarda öne çıkan Chr. Hansen, uzman teknik kadrolarıyla, iyi bakterilerle sürdürülebilir tarım, hayvan sağlığı ve temiz etiketli gıdaların yanı sıra sağlıklı yaşamı desteklemek için de çalışıyor.

Doğal ürünlerle daha iyi bir geleceğe katkı sağlamayı amaç edinen Chr. Hansen, tüm ürünlerinin BM Küresel Hedefleri’ne katkısı, çevre üzerine performansı ve çeşitlilik konularında Corporate Knights göstergelerine göre 2022’de Global 100 En Sürdürülebilir Şirketler listesinde 2’nci sırada yer aldı.

Chr. Hansen hakkında
Chr. Hansen gıda, sağlık, ilaç ve tarım sektörlerine yönelik doğal bileşenler tedarik eden global bir firma. Başlıca ürünleri ise kültürler, enzimler ve probiyotikler. Portföydeki tüm ürünler; helal, koşer ve kalite belgelerina sahip. Merkezi Danimarka’da bulunan şirketin, 30 ülkeden fazla temsilcilikleri ile birlikte dünya çapında 3.700 çalışanı bulunuyor.