Doğal ve güvenli topaklanmayı önleyici içerik

Nano olmayan Omyafood® 120, toz proseslerin işlenmesini destekliyor ve kolaylaştırıyor.

Yiyecek ve içecek endüstrisinde, hammaddelerden ara ürünlere veya nihai ürünlere kadar birçok ürün toz halinde gelir. Tüketicilerin son zamanlardaki toz takviye edici gıdalara ve sporcu beslenme karışımlarına ilgisi sayesinde bu ürünlere talepler artmaya devam ediyor. Toz ürün üreticiler için en büyük zorluğun, bu güvenli ve etkili içeriklerin, tabiatına uygun işlenmesi ve depolanması olduğu belirtiliyor.

Nano-parçacıklar hakkındaki endişeler

Gıda formülasyon dünyası, birçok katı yönetmeliklerle sınırlandırılmıştır. Örneğin, Avrupa pazarında, nano-parçacıklar, olası zararlı etkileri nedeniyle üreticiler için bir endişe haline gelmiştir. Nano parçacıkların bağırsak astarından geçebileceği ve kan dolaşımına girebileceği, daha sonra enflamatuar veya bağışıklık yanıtını tetikleyebileceği düşünülmektedir.

Ayrıca akciğerler, kalp ve üreme organları da dahil olmak üzere vücudun çeşitli bölgelerinde birikebileceklerinden endişe edilmektedir. Bu nedenle, AB’de şirketler, tüketicilerin bilinçli satın alma kararları vermelerini sağlamak için nano içerikleri açıkça etiketlemelidir. Sonuç olarak, giderek daha fazla üretici, daha cazip gıda ürünleri geliştirmek için nano olmayan alternatifler arıyor.

Doğal ve güvenli alternatif

Omyafood® 120, mükemmel topaklanma önleyici özelliklere sahip uygun, nano olmayan doğal bir alternatiftir. Magnezyum karbonat veya magnezyum oksit gibi diğer bilindik çözümlerle benzer performans sunar. Üretim sırasında, Omyafood® 120 yapısı sayesinde daha güvenli çalışma ortamı sağlar ve üretim tesislerine ek yatırım gerektirmeden etkili bir şekilde topaklanmayı önler.

İsviçre merkezli şirket Omya, doğal olarak elde edilen kalsiyum karbonatın önde gelen küresel tedarikçisidir ve dünyanın her yerinde mineral yataklarına sahiptir, sürekliliği sağlar. 130 yılı aşkın doğal hammadde uzmanlığıyla Omya, yiyecek ve içecek endüstrisinde çeşitli işlevleri yerine getiren partikülleri işlemek için özel teknikler geliştirmiştir.

Örneğin, mineraller etkili bir topaklanma önleyici yardımcı olmanın yanı sıra, ekstrüzyonu destekler, kaplamalar için doğal beyaz renklendirici görevi görür, doku ve hacim kazandırmak için kullanılabilir ve besin takviyesi için de uygundur. Tüketicilerin giderek daha fazla doğal ve temiz etiketli içerikler istemesiyle birlikte, gıda üreticileri yapay olmayan ancak çok işlevli alternatiflerle yeniden formüle etmeye isteklidir. Omyafood® 120 her iki seçeneğe de hizmet eder.

Etki mekanizması

Omyafood® 120, yeniden kristalleştirme yöntemiyle yeni bir bileşim ve yapı verilen fonksiyonel kalsiyum karbonat (FCC) parçacıklarından oluşmaktadır. Bu gelişmiş mineraller, yüksek gözeneklilik, nem bağlama kapasitesi ve azaltılmış mekanik kitlenme sunar. Bu ürünün özellikleri, bir tozun akışkanlığını ve dolayısıyla işlenebilirliğini geliştirmek için bir topaklanma önleyici madde veya akış yardımcısı olarak kullanım için ideal kılar. Nano değildirler, GDO içermezler ve Koşer ve Helal ile uyumludurlar. Genellikle yapışkan olan tozlar, varillerden veya torbalardan boşaltıldığında veya taşıma, besleme, karıştırma ve dozajlama sırasında işlenmesi zordur.

Kekleşme, sıcaklık veya nemdeki değişiklikler nedeniyle tozların taşınması veya depolanması sırasında oluşan tozların topaklaşması olarak tanımlanır. İşleme sırasında, kek haline gelmiş tozlar prosesi zorlu hale getirir ve bu da ürün kalitesinde kaybın yanı sıra sistemin daha yüksek enerji talebi ile sonuçlanır.

Omyafood® 120, işleme, nakliye ve depolama sırasında toz parçacıklarının topaklaşmasını önlemek için pratik bir yaklaşım sunar. Bu içerik tozlara eklendiğinde parçacıkları sarar ve yapışma kuvvetlerini azaltır, böylece topaklanmaları önler. Omyafood® 120 nemi ve yağı emerken, toz stabilitesini korur ve prosesi kolaylaştırır.

Uygulamalar

Omyafood® 120; süt tozu, protein içecekleri için süt proteini, baharat&çeşni karışımları, toz enerji içecekleri, kahve kremaları, tuz, sporcu karışımları ve vitamin ön karışımları gibi çok çeşitli toz gıda ürünleri için uygundur. Ayrıca, özenle seçilmiş mineral yatakları nedeniyle, şirket küresel olarak katı düzenleyici gerekliliklere uymaktadır.

Omya hakkında

Omya, son teknoloji ile donatılmış bir laboratuvar, patentli ürünler ve uygulama teknik bilgisi dahil olmak üzere şirkete ait mineralleri geliştirmeye yönelik tekniklere sürekli odaklanmayı içeren Ar-Ge’ye güçlü bir bağlılığa sahiptir.

Güncel gelişmeleri takip edebilmek için üniversite ve enstitülerle bilime dayalı işbirlikleri, işlerinin önemli bir bölümünü oluşturuyor. Kalsiyum karbonatlara ek olarak, Omya’nın ayrıca çok geniş portföye sahip bir distribütörlük ağı bulunuyor. Sonuç olarak, çalışan deneyimini uygulama ve yüksek kaliteli malzemelerle birleştirerek bütünsel çözümler ve yenilikçi ürün konseptleri hayata geçiriliyor.