Ebru Baybara Demir, Ñam Santiago Festivali’nde “teşt pilavı” yaptı

Dünyanın en önemli Latin Amerika aşçılık festivallerinden biri olan Ñam Festival bu yıl 11‘inci kez 22-24 Mart tarihlerinde Santiago’da gerçekleşti. Açılış konuşmasını ve kapanış yemeğini Şef Ebru Baybara Demir’in gerçekleştirdiği Festival, bu yıl ulusal ve uluslararası arenadan 20 bin gastronomi profesyonelini ağırladı.

“La Mesa de Chile” mottosuyla dünyanın farklı noktalarından gastronomi tutkunlarını bir araya getiren Ñam Santiago Festivali bu yıl 11’inci kez Santa Rosa de Apoquindo Park’ta gerçekleştirildi. Gastronominin her alanında bütünleyici bir konsept sunan Festival’de Şili’nin farklı mutfak lezzetlerinden sosyal gastronomiye, inovasyondan geri dönüşüme birçok konunun yer aldığı Ñam Mercado, Ñam Innova, RestoÑam ve Ñamcito bölümleriyle dünyanın farklı noktalarından 20 bin ziyaretçi katıldı.

Basque Culinary World Prize 2023 kazananı Şef Ebru Baybara Demir’in de açılış konuşmasını yaptığı Nam Innova sahnesinde Peru’dan Virgilio Martínez, Uruguay’dan María Elena Marfetán Brezilya’dan Rafa Costa e Silva, Henrique Gilberto ve Rafael Quick, İspanya’dan Eneko Izkue, El Salvador’dan Gracia Navarro ve Alexander Herrera ve Polonya’dan Nicola Grycska gibi isimler yer aldı.

Şef Ebru Baybara Demir, Türkiye’de gerçekleştirdiği projeleri anlattı

Ñam Innova’nın açılış konuşmacısı olan Şef Ebru Baybara Demir, Türkiye’de gerçekleştirdiği projelerden bahsederken sosyal gastronominin gıdanın geleceği kadar toplumsal kalkınmaya etkisini de dile getirdi. Gıdanın geri dönüşümü konusunda Festival’de yapılan çalışmalara katılan Baybara Demir, atık yönetimi konusunda projede çalışan kadınlara biyobozunur atık yönetimi konusunda tecrübelerini aktardı.

Türkiye Cumhuriyeti Santiago Büyükelçisi Gülcan Akoğuz’un da katıldığı Festivalin kapanışında, etkinliğe katılan şeflerle Mardin’in geleneksel tarifiyle teşt pilavı hazırlayan Ebru Baybara Demir, Türk bayrağıyla yemek dağıtımını uluslararası tüm şeflerin katılımıyla Cercis Murat Konağı’nın geleneksel sunum şovu ile gerçekleştirdi.

“Bu festival Şili Sofrası’nın en iyilerini öne çıkarıyor”

“Let’s Change the World by Eating – Hadi dünyayı yiyerek değiştirelim!” sloganıyla düzenlenen festival; sağlık, kültür ve çevre konularını gastronomi aracılığıyla birleştirmeyi ve Latin Amerika’daki sosyal inovasyonları desteklemeyi hedefliyor. Ebru Baybara Demir’i ağırlamaktan ve onun hikayesini tüm katılımcılar ile paylaşmasından büyük mutluluk duyduklarını dile getiren Ñam’in yönetmeni ve ortak yaratıcısı Rafael Rincón “Gastronomi, ülkelerin sosyal, kültürel ve ekonomik gerçekliğini anlamanın temel dayanağı.

Şili’nin gastronomik hazinelerini çevreleyen mirası, doğası ve insanlarıyla bütünleşen bu festival Şili Sofrasının en iyilerini öne çıkarıyor ve bunu kamu kurumlarının, STK’ların, akademi dünyasının, şirketlerin ve iyi yemek severlerin yardımıyla yapıyor. Şef Ebru gibi birçok özel ismin burada olması tüm katılımcılara ilham veriyor” dedi.