“En hafif maden suyu şişesi”ne çevre ödülü

Şişecam, sürdürülebilir değer yaratma vizyonu “CareforNext” stratejisi doğrultusunda gezegenin ve toplumun değişen ihtiyaçlarına yönelik geliştirdiği ürünü, 110 Gr. Ultra Hafif Maden Suyu Şişesi ile IMSAD Geleceğe Yatırım Ödülleri Yarışması’nda Çevre kategorisinde üçüncülük ödülüne layık görüldü.

Şişecam, yenilikçi cam ambalaj tasarımları ve ürün hafifletme çalışmaları ile üretimde ve transferde daha az enerji kullanımı ve daha az sera gazı emisyonu ile gezegeni korumayı ve değişen ihtiyaçlara yönelik sürdürülebilir ürünler sunarak yaşamı dönüştürmeyi amaçlıyor. Şişecam’ın, bu vizyon doğrultusunda ürettiği ve çevre dostu özellikleriyle öne çıkan, Türkiye’nin en hafif maden suyu şişesi, IMSAD Geleceğe Yatırım Ödülleri Yarışması’nda Çevre kategorisinde üçüncülük ödülünün sahibi oldu.

110 gram ağırlığında

Özel tasarımıyla benzerlerine göre oldukça hafif olan çevre dostu 110 gram ağırlığında ultra hafif maden suyu şişesinin üretim sürecinde 130 gram ağırlığında standart bir maden suyu şişesine oranla karbon emisyonunda % 19’luk bir düşüş sağlanıyor.

Ürün sevkiyatı sırasında ise kullanılan tır sayısı azaldığı için düşen maliyete ek olarak kilometre başına salınan karbon emisyonunda yaklaşık % 14’lük bir düşüş elde ediliyor.

Şişecam’ın Yenişehir Cam Ambalaj fabrikasında flint ve zümrüt yeşili renklerde üretilen ve Türkiye’de satışı başlayan maden suyu şişelerinin, bu yıl itibariyle uluslar arası pazarda da satışa sunulması hedefleniyor.