Pazartesi, Eylül 20, 2021
Ana SayfaGüncel HaberGeleceğin Fırını Projesi AB İnovasyon Fonu başvurusunda 2. aşamaya geçti 

Geleceğin Fırını Projesi AB İnovasyon Fonu başvurusunda 2. aşamaya geçti 

Geleceğin Fırını; yenilikçi ve düşük karbonlu teknolojilerin arzı için dünyanın en büyük finansman programlarından biri olan AB İnovasyon Fonu’nun ikinci aşamasına geçmek üzere 311 proje arasından seçildi.

AB İnovasyon Fonu, Avrupa’yı karbondan arındırarak pazara endüstriyel çözümler getirmeyi ve iklim açısından zararsız bir sürece geçişi desteklemeyi amaçlayan, yenilikçi düşük karbon teknolojilerinin ticari arzı için 2020-2030 yılları arasında 10 milyar Euro tutarında destek sağlayacak.

Geleceğin Fırını projesi, sektörün yenilenebilir elektriğe geçişini ve fırında COemisyonlarının % 60’a kadar düşürülmesini sağlayacak çığır açan bir teknoloji… Cam ambalaj üretiminde şu anda yaklaşık % 80 oranında gaz ve % 20 oranında elektrik birlikte kullanılıyor. Bu enerjiyi % 20 gaz ve % 80 yenilenebilir elektrik kullanımına sahip olacak şekilde tersine çevirerek, cam ambalajların karbon ayak izi önemli bir ölçüde azaltılması planlanıyor.

“Bu proje ile müşterilerimiz ile ilişkilerimizi güçlendireceğiz”

FEVE Başkanı Michel Giannuzzi yaptığı açıklamada “Avrupa Komisyonu tarafından iklim açısından zararsız bir döngüsel ekonomi sağlamak adına stratejik olarak değerlendirilen 70 proje arasında yer almaktan onur duyuyoruz. Uygulamanın ikinci turuna geçerek Geleceğin Fırınını mümkün olan en kısa sürede hayata geçirmeye hazırlanıyoruz. Geleceğin Fırını, cam ambalajlar için sürdürülebilir bir geleceğe doğru atılan önemli bir adımdır. Bu proje ile müşterilerimizin önceliklerini göz önünde tutarak onlarla ilişkilerimizi güçlendireceğiz” diyor.

“Bu projenin içinde yer aldığımız için heyecanlıyız”

GCA Genel Müdürü Dr. Abdullah Gayret ise; “Gürok ailesi olarak cam üretiminde 25 yılı aşkın, GCA olarak ise cam sektöründe yaklaşık 10 yıllık deneyimimizle ürün ve hizmette en yüksek kaliteyi hedefleyerek ülke ekonomisine, cam ambalaj sektörüne ve iş ortaklarımıza değer katan adımlar atmaya devam ediyoruz. GCA’nın da üyesi olduğu; Avrupa Birliği Cam Ambalaj Üreticileri Derneği’nin (FEVE) öncülüğünde tasarlanan Geleceğin Fırını Projesi, cam ambalaj endüstrisinin karbonsuzlaştırma yolculuğunda önemli bir kilometre taşı olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Bizler de bu projenin içinde yer aldığımız için ve sürdürülebilir bir geleceğe doğru önemli adımlar attığımız için oldukça heyecanlıyız” diye ekliyor.

Geleceğin Fırını Projesi, Avrupa’daki üretimin % 90’ından fazlasını temsil eden 19 cam üreticisi tarafından teknik ve mali açıdan da destekleniyor. Sektör paydaşlarının her biri projeye ortak finansman sağlayacak ve bunun karşılığında ilgili know-how ve teknolojiye erişilebilecektir. Bu projede sektör olarak birlikte çalışmak, ileride teknolojinin halka arzı ve  ölçeklendirilmesi gibi birçok avantaja sahip olacak.

Geleceğin Fırını Projesine katılan şirketler: GCA, Allied Glass, Ardagh Group, BA Glass, Beatson Clarc, Gerresheimer Group, OI Europe, Pochet Group, Saverglass Group, SGD Pharma, Steklarna Hrastnik, Stölzle Glass Groupe, Verallia Group, Verescence, Vetreria Cooperativa, Vetreria Etrusca, Vetropack Group, Vidrala Group, Wiegand-Glashüttenwerke GmbH.

Geleceğin Fırını Projesi hakkında daha fazla bilgiye ulaşmak için FEVE’nin internet sitesini ziyaret edilebilir. https://feve.org/about-glass/furnace-for-the-future/

GCA hakkında
Temelini 2015 yılında atan GCA, Gürok Holding’in 25 yılı aşkın sürede sofra camı üretiminden edindiği birikim ve deneyimini cam ambalaj sektöründe de yenilikçi bir yaklaşımla devam ettiriyor. GCA, sadece ülkemizde değil dünya çapında da önemli başarılara imza atarak, uluslararası arenada cam ambalaj sektöründe öncelikli olarak tercih edilen oyunculardan biri olma yolunda hızla ilerliyor. Başta Orta Doğu, Avrupa ve Afrika ülkeleri olmak üzere 40’tan fazla ülkeye ihracat gerçekleştiriyor.
Sektörde fark yaratarak ulusal ve global tasarım ödüllerine layık görülen GCA, küresel anlamda cam ambalaj sektörünün gelişimi için çalışan Avrupa Cam Ambalaj Üreticileri Federasyonu (FEVE) üyeliği ve katkıları ile sektörde küresel bir rol üstleniyor. Tasarımdan satış pazarlama faaliyetlerine kadar tüm süreçlerinde ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi ve BRC/IoP Ürün Güvenliği Yönetim Sistemleri’ne uygun çalışan GCA; çevreye saygılı üretimi önemseyen, geri dönüşüm konusuna büyük hassasiyetle yaklaşan, doğayı korumak adına çeşitli projeleri üreten ve uluslararası boyutta yürütülen projelere destek veren, ülkemizdeki cam ambalaj sektörünün önemli oyuncularındandır. GCA ayrıca ASD, Çevko ve Suder üyesidir. 
Kütahya 1.OSB’de yer alan GCA üretim tesislerinde üretim proseslerinden, kalite kontrol ve paketleme proseslerine kadar her aşama en son teknoloji ve tam otomasyon sistemleri ile yürütülüyor. GCA, üretim tesisinin altyapısını birden çok cam üretim fırını ile üretim yapabilecek şekilde tasarladı. Bu doğrultuda 2021’de faaliyete geçen yeni fırın yatırımıyla GCA, kapasitesini yaklaşık iki katına çıkardı.
FEVE hakkında
FEVE, Avrupa Cam Ambalaj Üreticileri Federasyonu’dur. Federasyon üyeleri, yılda 20 milyon tonu aşkın cam üretimi yapıyor. Federasyonun yaklaşık 20 bağımsız şirket grubuna bağlı 60 üyesi bulunuyor. Üretim tesisleri 23 Avrupa ülkesinde bulunmakta olup, dünyanın en büyük tüketici markaları için çalışan dünya çapında prestij sahibi şirketleri federasyon bünyesinde bulunduruyor. 
Son Gönderiler
- Advertisment -spot_img

Popüler Gönderiler