Gıdada tercih testleri ve duyusal analiz yaygınlaşıyor

İstanbul Teknik Üniversitesi, 28-29 Kasım tarihleri arasında Kalite ve Ürün Deneyimi Semineri’ne ev sahipliği yapacak. Karma Grup tarafından gerçekleştirilecek seminerde akademi ve sektör tecrübesi bir araya gelecek.

Gıda sektöründe gelişen teknoloji ve güvenli gıda üretimi, tüketiciye yeterince yansımıyor. Gıda sektörünün tüketiciye ulaşma serüveni Karma Grup ile Kalite ve Ürün Deneyimi Seminerinde masaya yatırılacak. İstanbul Teknik Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü’nün ev sahipliğinde gerçekleştirilecek seminerin içeriği Karma Grup tarafından oluşturuldu. 28-29 Kasım tarihleri arasında İTÜ SDKM Konferans Salonu’nda yapılacak seminerde gıda tasarımı ve tüketici kalite algısının her aşaması; üretim ve kalite yöneticileri tarafından üretimin içinden gelen uzmanlarca aktarılacak ve değerlendirilecek.

Tüketiciler günümüzde sorumlu tüketime yöneliyor. Elli yıl önceye göre daha bilinçli olan, ürünün son kullanım tarihine, içeriğine bakıp etiketi ayrıntılarıyla inceleyen tüketiciler, güvenilir, anlaşılır, sağlıklı gıda talep ediyor. İşte bu nedenle dünyada temiz etiket (Clean Label) trendi yaygınlaşıyor. Tüketici etiketi okuduğu zaman anlayabilsin diye.

Türkiye’de de global firmalar temiz etikete geçiyor, üreticiler bu konuya kaynak ayırmaya başladı. İnsanlar gıdayı satın alırken etiketi değerlendirerek daha temiz, anlaması kolay etiket içeriklerini, fonksiyonel ve kişisel beslenme tarzına uygun olan gıdaları bilinçli olarak tercih ediyor.

Firmalar “Ürün Tanıtımı” ile sahnede yer alacak

Kalite ve Ürün Deneyimi Eğitim İçerik Koordinasyon Kurulu’ndan, İstanbul Okan Üniversitesi’nden Dr. Öğretim Üyesi Tuğba Özdal, “Seminerimizde tüketici gözüyle kalite algısını, tüketicinin ürün deneyimlerini ve bunun en önemli aracı olan duyusal analiz konusunu bilimsel bakış açısıyla ele alıyoruz. İlgili herkesi davet ediyoruz çünkü bu program sayesinde kalite ve ürün deneyimi ile ilgili bakış açılarının genişleyeceğine inanıyoruz” ifadelerini kullanıyor.

Kalite ve Ürün Deneyimi Seminerinde “Product Theatre” yani “Ürün Tanıtımı” bölümü de yer alıyor. Dr. Özdal, “Yeni teknolojilere ve sektöre ürün geliştirme konularında hizmet sağlayan firmalara kendi ürünlerini nitelikli ve karar verici kitleye anlatabilmeleri için program içinde sunum yapabilmeleri için olanak sağladık” diyor.

Duyusal analiz tüketicinin röntgenini çekecek

Duyusal analiz ve tüketici tercih testlerinin tüketicinin ürün hakkında düşüncelerini öğrenmek için etkili bir yöntem olarak öne çıktığını belirtken Dr. Özdal, “Ülkemizde ürün değerlendirmesinde sağladığı faydalar sayesinde duyusal analiz çalışmaları gün geçtikte hız kazanıyor. Karma Grup olarak sektöre duyusal analiz konusunda danışmanlık ve uygulamalı eğitimler vermeye devam ediyoruz. Uzman panelist ekibimizle firmaların üretmiş oldukları ürünlerin duyusal analiz ve tüketici tercih testlerini gerçekleştiriyoruz” şeklinde konuşuyor.

Şirketler ürün geliştirmede kullanabilirler

Tüketicilerin satın alma kararlarının ülkelere ve hatta aynı ülke içerisindeki farklı coğrafi bölgelere göre farklılık gösterdiğinin altını çizen Dr. Özdal, farklı bir ülkede ilk defa raflara çıkacak ürün için mutlaka öncesinde tüketici tercih testlerinin gerçekleştirilmesi gerektiğine işaret ediyor. Dr. Özdal, duyusal analiz ve tüketici tercih testleri sayesinde ürünlerin raftaki başarısı önceden test edilebilir ve sonuçlara göre gerekli ürün geliştirmeleri yapılabilir diyor.

Ürünün raftaki duruşu ilk kararı verdirir

Ürün deneyiminin tüketicinin gıda hakkında çevresinden aldığı bilgiler ile başladığını belirten İstanbul Teknik Üniversite Gıda Mühendisliği Öğretim Üyesi, Karma Grup Kalite ve Ürün Deneyimi Semineri Eğitim İçerik Koordinasyon Kurulu’ndan Prof. Dr. Esra Çapanoğlu Güven ise, “Ürünün raftaki duruşu tüketiciye ürünü satın alma konusunda birincil kararını verdirir. Değerlendirme aşaması ambalajını açtığı anda başlar.

Ambalajdan sonra ürünün görünüm, koku, tat ve doku gibi duyusal özellikleri değerlendirilir. Değerlendirmeler sonucunda tüketici ürünün genel tercihi hakkında bir kanıya varır ve ürün deneyimini çevresiyle paylaşır. Araştırmalara dayanarak tüketicilerin olumsuz değerlendirmelerini olumlu değerlendirmelere oranla daha sık paylaştığını söyleyebiliriz” şeklinde konuşuyor.

Tüketicinin algısı tercih testleri ile öğrenilebilir

Fiyat, gıda seçimini belirleyen en önemli faktör olmaya devam etse de fiyat dışındaki faktörler, gıda güvenliği, gıda kalitesi, ürünün raftaki yeri gibi faktörler de tüketici kararını etkiliyor. Tüketicinin ürün deneyimi yaşadığı ve ürünle ilgili kararları verdiği anların “Moment of Truth” anları olarak tanımlandığını belirten Prof. Güven, “Ürünün görünüm, koku, yapı, tat ve genel tercih özellikleri kullanılan duyusal analiz standart testleri ile somut olarak değerlendirilir ve ürünler analiz sonucunda çıkan sonuçlara göre geliştirilebilir. Tüketici tercih testleri ile ürün rafa çıkmadan tüketici tarafından değerlendirilebilir. Ürünler rafa çıktıktan sonra tüketici tercih testleri ile ürünün beğenisi analiz edilerek tüketicinin algısı öğrenilebilir” ifadelerini kullanıyor.

Global firmalar temiz etikete geçiyor

Tüketiciler günümüzde sorumlu tüketime yöneldiklerini aktaran Prof. Güven sözlerini şöyle tamamlıyor: “Elli yıl önceye göre daha bilinçli olan, ürünün son kullanım tarihine, içeriğine bakıp etiketi ayrıntılarıyla inceleyen tüketiciler, güvenilir, sade daha anlaşılır, sağlıklı gıda talep ediyor. İşte bu nedenle dünyada temiz etiket (Clean Label) trendi yaygınlaşıyor. Türkiye’de de global firmalar temiz etikete geçiyor, üreticiler bu konuya kaynak ayırmaya başladı. İnsanlar gıdayı satın alırken etiketi değerlendirerek daha temiz etiketli, fonksiyonel ve kişisel beslenme tarzına uygun olan gıdaları bilinçli olarak tercih ediyor.”

Gıdada satın alma süreci A’dan Z’ye ele alınacak

İki gün boyunca devam edecek Karma Grup Kalite ve Ürün Deneyimi Seminerinde birinci gün Beklentiye Uygun Ürün Tasarımı başlığında tüketici trendleri, tasarım süreci, duyusal analiz, risk analizi, ambalaj seçimi, her temasta uygunluk, İstikrarlı ve Güvenilir Üretim başlığında ürün ve kalite kültürü, duyusal analiz, Doğru ve Kaliteli Hizmet başlığında ise müşteri memnuniyeti yönetimi ve rafta kalite tartışılacak. İkinci gün ise ürün ve kalite kültürünün tüketici deneyimine etkisi, GFSI ve AB mevzuatında kalite kültürü, kalite kültürü uygulama örnekleri, kültür mükemmelliği modeli ve ölçümü, duyusal analiz ve tüketici tercihlerini etkileyen faktörler ile ürün geliştirme çalışmalarında duyusal analiz uygulamaları yer alacak.