“Güvenerek Tamek” tarımsal okuryazarlığı artıracak

Türkiye’nin önde gelen gıda şirketlerinden Tamek, tüketicilerin sağlıklı gıdalar konusunda bilinçlendirilmesi ve tarımsal okuryazarlığın gelişimine katkıda bulunmak amacıyla “Güvenerek Tamek” platformunu uygulamaya aldı.

“Tamek Yöresel Domates Salçası” ve “Tamek Organik Domates Salçası” ürünlerinin etiketlerine konulan karekodu okutan tüketiciler, satın aldıkları ürüne ilişkin bağımsız laboratuvarlardan alınan analiz sonuçlarını inceleyebiliyor. Ayrıca Tamek web sitesindeki “Güvenerek Tamek” sayfasında, salçaya dair bilinmeyen ya da yanlış bilinen bilgilere ilişkin açıklayıcı videolar yer alıyor.

OYAK Grubu Şirketlerinden Tamek, bu sezon satışa sunduğu organik ve yöresel salça ürünlerinde, gıda güvenliği konusunda toplumsal bilinç oluşturmak ve tarımsal okuryazarlığın gelişimine katkıda bulunmak için “Güvenerek Tamek” uygulamasını başlattı.

Dokuz açıklayıcı video hazırlandı

Tamek’in yeni ürünleri “Tamek Yöresel Domates Salçası” ve “Tamek Organik Domates Salçası”nın etiketlerinde yer alan karekodları okutan tüketiciler, satın aldıkları ürüne ilişkin bağımsız laboratuvarlardan alınan analiz sonuçlarına ulaşabiliyor.

Ayrıca karekodlar okutulduğunda tüketiciler Tamek web sitesindeki “Güvenerek Tamek” sayfasına yönlendiriliyor. Sayfada salçaya dair bilinmeyen ya da yanlış bilinen bilgileri içeren dokuz açıklayıcı video yer alıyor. Bunlar arasında domatesin yetiştirilmesinden başlayan salça üretim süreci, salçanın içeriği, muhafaza şartları ve sağlıksız şartlarda üretilen salçaların risklerine ilişkin videolar yer alıyor.

Tamek, ürünlerin analiz değerlerinin şeffaflıkla görülebileceği “Güverenek Tamek” platformu ile salça üretiminde izlenebilir tarımı hayata geçirmek üzere öncü bir adım atıyor.