“Kampanyamız marka imajımıza değer katacak”

Dört buçuk metrekarelik küçük bir atölyede başladığı yolculuğunu bugün 43 ülkede 13 grup şirketi, 14 bayi ve distribütörlükle sürdüren Polat Makina, doğanın izlerini sanayiye taşıyan önemli bir kampanyaya imza atıyor. Polat Makina Marka ve Pazarlama Müdürü Aysu Sağdıç, kampanya ile ilgili bilgi verdi, görüşlerini açıkladı.

Zeytinyağı, yiyecek ve içecek, süt ve süt ürünleri, çevre ve atık su, kozmetik, ilaç gibi çeşitli sektörlerin yanı sıra diğer tüm kimyasal ve endüstriyel sektörler için santrifüj ve ekstraksiyon teknolojileri geliştiren Polat Makina, ekipmanlarının uyumunun tabiat ile kesiştiği noktaları “Ahengi Keşfet” kampanyası ile anlatmayı hedefliyor.

Vizyonu ile yarım asra yakın süredir makine sektörüne liderlik eden Polat Makina, B2B pazarlama stratejilerinde ezberleri bozan bu kampanya ile yaşamın farklı döngülerine odaklanarak makinelerin işlevlerini doğanın işleyişi ve estetiğiyle eşleştiriyor. Endüstrinin bir parçası olarak oldukça mekanik ve teknik bir şirket gibi algılandıklarını söyleyen Polat Makina Marka ve Pazarlama Müdürü Aysu Sağdıç, aslında ana faaliyetlerinin hayatın akışındaki uyumu bulmak olduğunu ve imza attıkları kampanya ile daha geniş bir kitleye bu hikâyeyi anlatmak istediklerini vurguluyor.

Temelleri 1978 yılında atılan ve kurulduğu günden bu yana dünya çapındaki satış ve servis ağı ile inovasyon, kalite, hizmet ve müşteri ilişkilerinde “en iyi” olmak için çalışan Polat Makina; ekipmanların ve doğanın buluştuğu farklı, cesur ve kreatif bir kampanyaya hayat veriyor.

“Ahengi Keşfet” kampanyasıyla sektöre yepyeni bir perspektif kazandırmaya hazırlanan şirket, hayatın akışındaki uyumu keşfetme yolculuğunu anlatıyor. Sanayinin farklı faaliyet kollarına çözüm ortaklığı yapan Polat Makina, bu projeyle her ne kadar teknik bir iş yapsa da ilhamını doğadan aldığını, en önemlisi sanatsal ve metaforik yaklaşımlarla tabiatla kesiştiği noktaları anlatmayı hedefliyor.

Doğadaki tüm kaynaklara bakıldığında hepsinin uyum içinde olduğunu ifade eden Polat Makina Marka ve Pazarlama Müdürü Aysu Sağdıç, santrifüj ve ekstraksiyon sistemlerinin temel prensiplerine de tıpkı doğada olduğu gibi kusursuz bir uyum ve matematik içinde çalıştıklarını gösterecekleri projeyle ilgili açıklamalarda bulundu.

Makinelerin çalışma prensibi ile doğanın işleyişi aynı hikâyede buluştu

Hayatın farklı verileri ele alındığında belki de sanat ve estetikle en son eşleştirilecek şeyin bir makine olacağını söyleyen Aysu Sağdıç; “Bizi de harekete geçiren ve denenmemişi denemeye iten temel motivasyon bu oldu. Doğanın kendi içindeki matematiğinin ne denli kusursuz bir şekilde işlediği bilincini kurum kültürümüzün parçası haline getiren bir şirket olarak, aslında ekipmanlarımızı her zaman bu yaklaşım çerçevesinde geliştiriyorduk. Sadece bunu anlatmak için daha özel bir yol bulmak istedik. Polat Makina olarak ekipmanlarımızla firmaların doğadan elde edilen maddeleri ayırarak istenilen ürünü elde etmelerine yardımcı oluyoruz. Burada kullanılan ekipmanlarımızın temel prensipleri ise neredeyse doğanın işleyişi ile birebir aynı.

Denge, matematik, fayda, uyum ve hatta estetik konusunda kesişen ve birbirini besleyen çok nokta var. Hayata dokunan işler yaparken hayatın içinden benzerlikler bulmak da kolay oldu. Yüzlerce yıllık ağaçlardan elde edilen zeytinin şifa kaynağı olan zeytinyağına dönüşmesi, kirli olduğunu düşündüğümüz suyun yeniden kullanılabilecek temiz suya dönüştürülmesi ve biyoenerjide kullanılabilecek değerli bileşenler içeren çamurun susuzlaştırılması gibi birçok hayati konuya odaklandık.

Üretimin meyvelerin ve çeşitli yiyeceklerin soframıza gelene kadar geçirdiği sürece, renklerin sevdiğimiz güzel bitkilerden elde edilmesi hikâyesine, kısacası doğanın bize verdiği tüm bu güzelliklere baktık ve kusursuz bir uyum gördük. Yaptığımız işin özünü tabiata ektik ve sonuç olarak ortaya Ahengi Keşfet kampanyası çıktı” şeklinde konuştu.

B2B pazarlamaya farklı bir vizyon ve bakış açısı getirecek

Dünyadaki değişimin iletişimde de kendini gösterdiğine dikkat çeken Aysu Sağdıç, B2B bir marka için farklı ve yenilikçi olan yeni kampanyanın etkileri hakkında şunları söyledi: “B2B şirketlerin çoğu, yalnızca teknolojilerini veya ekipmanlarını sergileyerek ürünlerine veya sundukları çözümlere odaklanıyor. Ancak bu durum zamanla hem kısır döngüye hem de heyecan uyandırmayan mekanik iletişim çalışmalarına dönüşüyor. Biz bu döngüyü kırmak ve sektöre heyecan katmak istedik. İletişimde yeni bir kimya var ve biz ulaşmak istediğimiz kitleye bu kimyanın dokunacağına inandık.

Ahengi Keşfet sloganı ile öne çıkan kampanyamız, istediğimiz kitlenin farkındalığını yakalıyor ve tüketicinin dikkatini çekiyor. Bu değeri yakalamak için tabiattan aldığımız ilhamı sanat ve metaforik bir dil kullanarak doğa ana söylemiyle aktardık. Doğadan aldığımız ilhamı naif ama hikâye anlatma gücü çok etkileyici olan bale ile anlattık.

Firma vizyonumuzu harmoni içinde sürekli ileriye giden dans adımlarıyla vurguladık. Santrifüj teknolojilerimizin uygulama alanlarını balerinin kullandığı tüllerin renkleriyle, ekstraksiyon teknolojilerimizi ise renkli tozlar ve dinamik hareketlerle görselleştirdik. Kampanyamız kapsamında hazırladığımız videomuzda makinelerimizin ayırma işlemlerini de bu sanatla örneklendirilerek somutlaştırdık.”

Polat’ın “Doğa Anası” İstanbul’dan sonra İtalya’da

“Ahengi Keşfet” kampanyası çerçevesinde destekleyici pazarlama stratejileri de geliştirdiklerini belirten Aysu Sağdıç; “Kampanyamızın kapsamını genişletebilmek adına gerilla pazarlama çalışmaları da yapıyoruz. İlk gösterilerimizin temasını ‘Polat’ın Doğa Anası İstanbul’da!’ olarak belirledik. Kısa bir süre önce Ayasofya, Ortaköy, Beşiktaş-Kadıköy vapuru, Bağdat Caddesi ve Caddebostan sahilinde bale gösterileri düzenledik.

Hizmet verdiğimiz tüm uygulama alanlarına özgü farklı renklerdeki rozetleri de izleyicilere dağıttık. 8-11 Kasım tarihleri arasında İtalya’da katılacağımız ECOMONDO The Green Technology Fuarı’nda da aynı gösteriyi yapmayı hedefliyoruz. Fuarın ikinci günü farklı saatlerde bale gösterisi gerçekleştireceğiz, ayrıca Roma’da farklı lokasyonlarda da viral olarak dans gösterimizi sergilemeyi planlıyoruz. Tüm bu çalışmalarımızın metaforik yaklaşımı ve sanatsal dokunuşlarıyla B2B pazarlamaya farklı bir vizyon ve bakış açısı getireceğine, en önemlisi de marka imajımıza değer katacağına inanıyoruz” diyerek sözlerini tamamladı.

Polat Makina hakkında
Temelleri 1978 yılında Aydın’da atılan Polat Makina, çalışanlarıyla birlikte sürekli gelişmeyi, global kalite standartlarında ürün ve hizmet sunmayı amaçlıyor. 4,5 metrekarelik bir atölyede başladığı yolculuğunu bugün 88 bin metrekare alanda ürettiği değerleri 43 ülkeye ihraç ederek sürdüren Polat Makina; 4’ü yurtdışı (Almanya, Yunanistan, Fas ve İtalya), 9’u yurtiçinde olmak üzere farklı sektörlere hitap eden toplam 13 şirketi, 14 bayisi ve dünya çapındaki satış ve servis ağı ile faaliyet gösteriyor.
Polat Makina; zeytinyağı ve avokado yağı için komple üretim hattı sunmanın yanı sıra gıda ve içecek, süt ve süt ürünleri, çevre ve atık su, biyoendüstri, petrol ve mineral yağ, kimya ve endüstriyel uygulamalara yönelik tasarladığı çevre dostu santirifüj teknolojileri (dekantör ve separatör) ve Süperkritik Akışkan Ekstraksiyon Sistemleri ile pek çok farklı sektörde ihtiyaçlara en uygun hizmeti veriyor.
Polat Makina’nın da içinde bulunduğu tüm grup şirketleri, kurumsallaşma çalışmaları dahilinde verimliliğin artırılması ve bütün yapıların kendi süreçlerine odaklanmasını sağlamak için tek bir çatı altında Polat Group Holding A.Ş. bünyesinde toplanmış durumda. Polat Group Holding, yüzde 20’si mühendis olmak üzere 1.000kişilik çalışan kadrosu ile farklı sektörlerde çalışmalarına artan bir ivmeyle devam ediyor.