Küresel bir biyoçözümler ortağı doğdu: Novonesis

Novozymes ve Chr. Hansen’ın birleşmesi başarıyla tamamlandı. Bu birleşmeyle birlikte daha iyi ve verimli iş süreçleri, daha sağlıklı yaşam ve daha sağlıklı bir gezegen için öncü bir biyoçözümler ortağı kuruldu: Novonesis.

12 Aralık 2022 tarihinde, iki büyük Danimarka şirketi olan Novozymes ve Chr. Hansen’in güçlerini birleştirerek öncü bir küresel biyoçözümler ortağı yaratma konusunda imzaladığı anlaşmanın süreci başarıyla tamamlandı. İki şirketin sinerjisinden küresel bir biyoçözümler lideri olan Novonesis doğdu. Dünya çapında 10.000’den fazla uzman çalışanı bir araya getiren şirket, birleşmeyle birlikte 30’dan fazla farklı endüstride uzmanlığa erişmiş oldu. Novonesis grubu, dünya çapında yaklaşık 40 Ar-Ge ve uygulama merkezi ile 20’den fazla üretim tesisini işletecek.

Biyoteknolojinin gücüne dayanan yeni bir başlangıcı temsil eden Novonesis’in her iki şirketin 100 yılı aşkın bir süredir devam eden yenilikçilik odağını ve uzmanlığını, sürdürülebilirlik liderliği ile birleştirdiğini ifade eden Novonesis Başkanı ve CEO’su Ester Baiget, birleşme ile ilgili şunları söyledi: “Novozymes ve Chr. Hansen’in birleşme süreci başarıyla tamamlandı ve bugün önde gelen bir küresel biyoçözümler ortağı olarak bir araya geliyoruz.

Novonesis, ortak güçlerimizi ve biyolojinin mucizelerini birleştiriyor. Biyoçözümlerin yeni bir çağına liderlik edeceğiz. Üretme, tüketme ve yaşama şeklimizi iyileştiren inovatif ve dönüştürücü biyoçözümler geliştirmeye devam edeceğiz. 10.000 meslektaşımızla birlikte biyoçözümlerin sınırsız potansiyelini açığa çıkaracağız.”

“Küresel biyoçözümler lideri yaratıyoruz”

Yeni bir biyoçözümler liderinin doğuşuna tanıklık etmenin büyük bir heyecan kaynağı olduğunu ifade eden Novonesis Yönetim Kurulu Başkanı Cees de Jong, şunları ekledi: “Novozymes ve Chr. Hansen’ın birleşiminin gerçekleşmesini görmekten memnuniyet duyuyorum, gerçek bir küresel biyoçözümler lideri yaratıyoruz. 100 yılı aşkın inovasyon ve uygulama uzmanlığımıza dayanarak müşterilerimiz ve ortaklarımız için inovatif biyoçözümler oluşturmaya devam edeceğiz.

Birlikte, müşterilerimize büyüme ve çözüm ortağı olarak hizmet edeceğiz; hissedarlarımıza değer yaratacağız; toplum ve gezegen üzerinde önemli, olumlu bir etkisi olan bir şirket olacağız. Novonesis, sürdürülebilirlik liderliğine dayanan ortak bir mirastan güç alıyor ve bu yolda liderlik yapmaya devam edecek.”

Novozymes ve Chr. Hansen’ın birleşimi, geniş bir portföy sunarak lider bir küresel biyoçözüm ortağı yaratacak. Yeni şirket, sağlam kârlılık ve nakit üretimi ile yaklaşık 3.7 milyar Euro’luk bir yıllık gelire sahip olacak.

Portföyün yarısı daha sağlıklı yaşamları mümkün kılmaya ve daha iyi gıdalar üretmeye odaklanacak. Diğer yarısı kimyasal kullanımı azaltmaya ve iklim dostu uygulamalara yönlendirmeye odaklanacak.