Mapa Professional Ülke Müdürü Tolga Karabacak: “Sektörümüzde bir daralma beklemiyoruz” 

Pazarda yoğun olarak kullanılan birçok eldiven tipinin keşfini gerçekleştiren Mapa Professional’in Türkiye, Azerbaycan, Gürcistan, Türkmenistan ve Kazakistan Ülke Müdürü Tolga Karabacak, Gıda2000’in sorularını yanıtladı.

-Sayın Tolga Karabacak, firmanız hakkında kısaca bilgi verebilir misiniz? İş güvenliği alanında hangi ürün gruplarınız ile hizmet veriyorsunuz?  Ürün gamınızdan bahseder misiniz?

MAPA Professional, 1948’den beri profesyonel ve endüstriyel uygulamalar için koruyucu eldivenler üreten ve pazarlamasını yapan dünya lideri bir markadır.  Eldivenlerimiz, 7 kıtada iş ortaklarımız ve distribütörlerimiz aracılığı ile son kullanıcıların hizmetine sunulmaktadır.

MAPA, halihazırda pazarda yoğun olarak kullanılan birçok eldiven tipinin keşfini gerçekleştiren firmadır. Buna, 1957 yılında ilk pamuk havı emdirilmiş (floke) eldivenin MAPA tarafından imalatını örnek verebiliriz.

Ürün gruplarımızı başlıca Sıvıya Mukavemetli Eldivenler – Kimyasallara Mukavemetli Eldivenler – Hassas İş Eldivenleri – Genel Kullanım – Kesilmeye Mukavemetli Eldivenler – Termal Koruma Eldivenler – Biyolojik Koruma Eldivenler – Tek kullanımlık Eldivenler – İnşaat Eldivenleri – Balıkçılık Eldivenleri – Temizlik Eldivenleri – Gıda Endüstrisi Eldivenleri olarak sınıflandırabiliriz.

-Mapa Professional’ın gıda sektörü için çözümleri nelerdir? Ürünlerinizin özelliklerini anlatabilir misiniz?

Özellikle gıda sektörü için AB Gıda Kullanım Sertifikalı birçok eldivenimiz var ve sürekli gıda serimizi genişletiyoruz. Özellikle kesimhaneler için birçok eldivenimiz mevcut. Tek Kullanımlık Gıda Eldivenleri de yine çok geniş bir serimiz. Gıda sektöründeki müşterilerimizin işledikleri gıdaya en uygun eldiveni seçmelerine olanak sağlayan bir gıda kullanım broşürümüz var. Websitemizden bu broşürü indirerek, en uygun gıda eldivenini seçmek mümkün.

Ar-Ge çalışmalarınız ve inovasyon ile ilgili bilgi alabilir miyiz?

Müşterilerimizin sürekli değişen kullanım ihtiyaçlarını karşılayabilmek için Ar-Ge departmanımız sürekli yeni modeller üstünde çalışıyor.

-Her türlü üretimde sürdürülebilirlik önemli bir kavram. Mapa Professional olarak sürdürülebilirlikle ilgili çalışmalarınız var mı?

Evet, bu konuda da önemli çalışmalarımız var. Özellikle kalite sürekliliği bizim sektörde çok önemli bir ayıraç. Daha önce gönderilen partinin bir diğer partiyle aynı olması gerekiyor, bu piyasadaki birçok şirketin zorlandığı bir durum. Bunun için yüksek teknoloji yatırımı gerekiyor.

-Tüm dünyada ekonomide bir daralma yaşanıyor. Bu sektörünüzü nasıl etkileyecek?

Açıkçası, biz sektörümüzde bir daralma beklemiyoruz.

-Sektörde yaşadığınız sorunlar nelerdir? Çözüm önerileriniz nelerdir?

En önemli sorun; TSE EN Normu ve Gıda Kullanım Sertifikası olmayan kalitesiz merdiven altı diyebileceğimiz eldivenlerin, bazı fabrikalarda hala kullanılmakta oluşudur.