Nilüfer Spotify’ın global EQUAL elçisi oldu

“Türk pop”unun efsane ismi Nilüfer, kadın sanatçıların seslerini daha da öne çıkararak onların görünürlüklerini tüm dünyada artırmayı hedefleyen global bir program olan Spotify EQUAL’ın Mayıs ayı global elçisi oldu. “Kara Gözünün Hasretinden” parçasıyla EQUAL programının global elçisi seçilen Nilüfer, kadın sanatçıların müziklerini dünyanın dört bir yanından dinleyiciye ulaştıran EQUAL Global’in yanı sıra EQUAL Türkiye’nin hem kapaklarında hem çalma listelerindeki yerini aldı. Böylece bugüne kadar ilk kez bir Türk sanatçı, Türkçe bir şarkısıyla Spotify EQUAL global elçisi olmuş oldu.

Müzik sektöründe tüm dünyada eşitliği güçlendirmeyi hedefleyen Spotify’ın global müzik programı EQUAL, müzik endüstrisinde, kadınlar için eşitliği teşvik ederek, onların seslerini daha çok duyurabilmelerini, daha çok kişinin onlardan ilham alabilmesini ve kadınlar için daha fazla fırsat yaratabilmeyi amaçlıyor.

Tüm yıl boyunca kadınların seslerini yükseltmeye kararlı olan Spotify’ın global EQUAL programı, bu defa Türkiye’den güçlü bir kadın sanatçıyı Türkçe bir şarkıyla ağırlıyor. Türk pop müziğinin duayen ismi Nilüfer ve şarkısı Kara Gözünün Hasretinden, hem EQUAL global çalma listesinin hem de EQUAL Türkiye çalma listesinin kapağında yerini aldı. 

1970’lerin başından itibaren Türk pop müziğinin önde gelen sanatçılarından olan Nilüfer, kısa bir süre önce Mabel Matiz’in yazdığı Kara Gözünün Hasretinden şarkısıyla sevenleriyle yeniden buluşmuştu. Nilüfer, Mayıs ayı içinde ise New York Times Meydanı’ndaki ünlü Spotify billboard’undaki ve FC Barcelona maçı esnasında LED’lerdeki yerini alacak.

Spotify hakkında
Spotify’ın misyonu, bir milyon sanatçıya sanatlarıyla hayatlarını sürdürme; milyarlarca müzik severe sanattan keyif ve ilham alma fırsatı vererek insan yaratıcılığının potansiyelini ortaya çıkarmak. Spotify, 2008’de kurulduğu günden bu yana, müzik dinleme alışkanlıklarını sonsuza dek değiştirdi. Podcast yayınına geçişiyle birlikte Spotify, endüstriye yenilik ve yeni nesil bir dinleyici kitlesini de getirdi. 2022’de audiobook’ların da platforma eklenmesiyle birlikte büyümeyi hedefine koymuş yeni nesil audio pazarına da giriş yaptı.
Bugün, Spotify’da her zamankinden daha fazla dinleyici 100 milyonun üzerinde şarkıyı, 6 milyon podcast’i ve 350 binden fazla audiobook’u keşfediyor, yönetiyor ve keyfini çıkarıyor. Spotify bugün, 180’in üzerinde pazarda 239 milyonu Premium abone olmak üzere 615 milyondan fazla kullanıcı sayısı ile dünyanın en popüler dijital müzik hizmet platformudur.