Ressam Şevket Dağ sergisi İstanbul’da

Resim sanatının usta isimlerinden biri olan Şevket Dağ’ın eserlerini ilk defa bir araya getiren “Zaman ve Mekânın Büyüsünde Bir Ressam: Şevket Dağ” sergisi, Bozlu Art Project ev sahipliğinde Mongeri Binası’nda İstanbullu sanatseverlerle buluşuyor. Humanis organizasyonu ile gerçekleşen bu özel sergi sayesinde, Şevket Dağ çok sevdiği İstanbul ile yeniden kucaklaşıyor.

Osmanlı ve Erken Cumhuriyet dönemi sanat tarihimizin önde gelen isimlerinden olan Şevket Dağ’ın (1875-1944) eserleri, “Zaman ve Mekânın Büyüsünde Bir Ressam: Şevket Dağ” isimli sergide ilk kez toplu olarak sergileniyor. Humanis organizasyonu ile Bozlu Art Project ev sahipliğinde gerçekleşen bu kapsamlı sergi, 22 Eylül 2023 tarihinden itibaren ziyarete açıldı.

Resimlerindeki detaylı ve eşsiz iç mekân tasvirleriyle sanat tarihimizde önemli bir yere sahip olan Şevket Dağ’ın eserleri, sanatçının yaşamının ardından farklı karma sergilerde yer alsa da bugüne kadar sanatçının çok sayıda eserinin bir arada görülebileceği kapsamlı bir sergi düzenlenmedi.

İstanbul’un tarihi mekanlarına odaklanan çok sayıda esere imza atan Şevket Dağ, bu sergi vesilesiyle, çok değer verdiği ve sevdiği İstanbul ile yeniden kucaklaşmış oldu. “Zaman ve Mekânın Büyüsünde Bir Ressam: Şevket Dağ” sergisi, sanatçının toplam 65 eserini, kendisine ait çeşitli objeler, arşiv belgeleri ve fotoğraflar eşliğinde bir araya getiriyor.

Sanatçı Volkan Severcan’ın moderatörlüğünü yaptığı serginin açılış gecesine Humanis CEO’su Yunus Sancak, Gazeteci Doğan Hızlan, Şişli Belediye Başkanı Muammer Keskin, Bozlu Holding Yönetim kurulu Başkanı Dr. Şükrü Bozluolçay ve sağlık sektöründen çok sayıda sanatsever katıldı.

Gecede konuşan Doğan Hızlan, Şevket Dağ’ın sanat tarihindeki yerini ve serginin önemini davetlilerle paylaştı.

Yunus Sancak: “Attığımız her adım, yaşamın her alanına değer katacak”

Sergi açılışında konuşan Humanis CEO’su Yunus Sancak, sanatın ortak coşkusunu paylaşmaktan mutluluk duyduğunu belirterek şunları söyledi:

“Humanis olarak, sanatın iyileştirici etkisini insan odaklı sağlık felsefemiz ile harmanlayıp, köklerimizi dünyanın her yerine ulaştırmayı hedefliyoruz. Bu hedefimiz doğrultusunda ise Türkiye’de bir ilki gerçekleştiriyoruz. Eşsiz iç mekân resimleriyle öne çıkan ünlü ressam Şevket Dağ’ın 65 eserinin bir araya getirildiği, ‘Zaman ve Mekânın Büyüsünde Bir Ressam: Şevket Dağ’ sergisini sizlere sunuyoruz. Attığımız her adımın, yaşamın her alanına değer katacağını gönül rahatlığıyla söyleyebiliriz. Çünkü insanın olduğu her yerde sağlık, iyi yaşam ve getirilerinden biri olarak sanat da her zaman var olacaktır.”

Sergiyi şimdiye kadar 150 binden fazla kişi gezdi

Şevket Dağ’ın eserlerinin önemli bir kısmını ilk kez bir araya getiren bu özel sergi ilk olarak İzmir Folkart Galeri’de sanatseverlerle buluştu. Daha sonra Humanis organizasyonu ile ikinci durağı Ankara CerModern’de de büyük ilgi gören sergiyi şimdiye kadar 150 binden fazla kişi ziyaret etti.

Sergi, 25 Kasım 2023 tarihine kadar Bozlu Art Project Mongeri Binası’nda ziyaretçilere açık olacak.

Humanis hakkında
2010 yılında Saya Grup bünyesinde Pharmactive olarak hizmet vermeye başlayan şirket, 2023 yılından itibaren Humanis adıyla çalışmalarına devam etmektedir. Her adımında insan odaklı yaklaşımla hareket eden ve “Herkes için sürdürülebilir sağlık” anlayışı ile üreten Humanis, 200 milyon dolarlık bir yatırımla Çerkezköy’de kurduğu üretim tesisi ve Ar-Ge merkezi ile hem sektöre hem de Türkiye’ye önemli katkılar yapan bir sağlık şirketidir.
Dünyanın en büyük global ilaç firmaları ile üretim ortaklığı yaparak uluslararası pazarda da yetkinliğini kanıtlayan Humanis, inovatif, güvenilir ve etik değerler çerçevesinde tüm dünyada insana ve insan yaşamına değer yaratmayı hedeflemektedir. Pediyatri, kardiyoloji, göğüs hastalıkları, kulak-boğaz-burun, dahiliye, enfeksiyon, gastroenteroloji, dermatoloji, fizik tedavi ve rehabilitasyon, ortopedi ve acil gibi birçok farklı tedavi alanda etkili bir portföye sahip olan Humanis, insan odaklı yenilikçi sağlık felsefesini sürdürmek adına Tüketici Sağlığı alanında da ürünler sunmaktadır. Humanis, farklı tedavi alanlarında sunduğu çözümleri ile sağlıklı bir geleceğe sahip çıkmak için çalışıyor.