Toyo Matbaa Mürekkepleri’ne yeşil enerji

Toyo Matbaa Mürekkepleri 2021 yılı elektrik tüketimini % 50 oranında yenilenebilir enerji kaynağına çevirerek, I-REC-Uluslararası Yeşil Enerji Sertifikası’nı aldı.

Dünyanın en büyük mürekkep üreticilerinden Japonya merkezli Toyo Ink Group’a bağlı olan Toyo Matbaa Mürekkepleri, 2021 yılında dünyamızı daha yaşanabilir hale getirmek ve küresel mücadeleye hizmet etmek amacıyla UN Global Compact (UNGC) – Küresel İlkeler Sözleşmesi (KİS)imzacısı olarak dünyanın en büyük kurumsal sürdürülebilirlik hareketine katıldı. Birleşmiş Milletler KİS ilkeleri kapsamında sonuçlarının yer aldığı yıllık ilerleme raporunu ise ilk kez Mart ayında UNGC’de yayınladı.

İlerleme raporu UNGC web sitesinde ilk kez yayınlandı

BM Küresel İlkeler Sözleşmesi imzacısı olarak karbon emisyonunu azaltmak ve iklim değişikliği sorununa çözüm sunmak, Toyo Matbaa Mürekkepleri’nin sürdürülebilirlik hedefleri arasında önemli bir yere sahip.

UNGC web sitesinde ilk kez yayınlanan ilerleme raporunda şirketin bu doğrultudaki yaklaşımlarını ve aksiyonlarını açık şekilde paydaşlarının bilgisine sunan Toyo Matbaa Mürekkepleri, aynı zamanda 2021 yılında UN Global Compact İklim Hedefi Hızlandırma Projesine katılarak iklim eylem katkılarını artırmayı ve büyük ölçekte emisyon azaltımını yerine getirmeyi hedefliyor.

2021 yılı toplam karbon emisyon değerini de % 32 oranında azalttı

“Yenilenebilir Enerji Kullanımı” ile ilgili çalışmaları geçtiğimiz aylarda iş planına alan Toyo Matbaa Mürekkepleri, 2030 yılında küresel sıcaklığın 1,5°C artması senaryosuna göre 2020 yılı baz alınarak hazırlanan “Bilim Temelli Hedef Belirleme Kılavuzuna” yönelik karbon azaltım hedefini % 42 oranı olarak belirledi.

Gerçekleştirdiği tüm bu faaliyetlerin sonucu olarak 2021 yılı elektrik tüketimini % 50 oranında yenilenebilir enerji kaynağına çevirerek, I-REC(elektriğin yenilenebilir enerji kaynaklarından üretildiğini belgeleyen yenilenebilir enerji sertifikası), Uluslararası Yeşil Enerji Sertifikası’nı almış ve tüm bu çalışmalarla birlikte 2021 yılı toplam karbon emisyon değerini de % 32 oranında azalttı.

Aynı zamanda Sıfır Atık Belgesi’ne de sahip olan ve bu kapsamda çalışmalarını yürüten Toyo Matbaa Mürekkepleri, 4004 kg atık kağıttan 68 ağaç kazanımı, 3061 kg atık plastikten ise 50 varil petrol tasarruf elde ederek geri dönüşüme ve çevreye katkı sağladı.

Toyo Ink Group ile birlikte insan odaklı felsefe sistemini benimseyen, yaşamın, kültürün zenginleştirilmesine katkıda bulunan ve çalışmalarını bu görüş ışığında yürüten Toyo Matbaa Mürekkepleri, dünyamızı daha yaşanabilir hale getirmek ve küresel mücadeleye hizmet etmek amacıyla katkı sağlamaya devam edecek.