Cumartesi, Ağustos 13, 2022
Ana SayfaAraştırmaTürk çocukların % 64'ü bilgi teknolojilerinde çalışmak istiyor

Türk çocukların % 64’ü bilgi teknolojilerinde çalışmak istiyor

Uzaktan eğitim konularını kapsayan küresel Kaspersky anketi[1], ebeveynlerin ve çocukların BT alanındaki iş fırsatlarına dair tutumunu ortaya koydu.

Ankete göre, Türkiye’deki genç katılımcıların % 60’ı bilgi teknolojileri alanını ilgi çekici buluyor ve % 64’ü gelecekte bilgi teknolojileri alanında çalışmak istiyor. Türkiye’de katılımcıların % 32’si alanda çalışmayı hiç düşünmedi ve sadece % 4’ü bu alanda çalışmak istemiyor.

Bilişim alanındaki stajlar, META (Orta Doğu, Türkiye ve Afrika) bölgelerinden gelen gençler için cazibesini koruyor.

Verilere göre katılımcıların % 39’u lise döneminde staj yapmakla ilgilendi, ancak bunu başaramadı. Ayrıca % 30’u uygun bilgiyi nerede bulabileceklerini bilmediklerinden bu konuyla ilgilenmediklerini belirtti.

Genç katılımcıların % 23’ü BT şirketlerinin staj programlarına ulaşabildi. Türkiye için oranlar % 33, % 11 ve % 33 olarak şekillendi.

Ankete katılan ebeveynler, çocukları için BT’nin gelecekteki beklentileriyle de ilgileniyor. Çoğunluk (% 83) çocuklarının teknik bir üniversiteden veya kolejden mezun olmasını istiyor. Katılımcıların neredeyse dörtte biri (% 27) çocuklarının programlama, robotik gibi teknik kurslara veya çevrimiçi derslere katıldığını belirtirken, yetişkinlerin % 65’i çocukları için bu tür dersler almayı düşünüyor. Türkiye için oranlar ise sırasıyla % 86, % 59 ve % 30.

Kaspersky Asya-Pasifik, Orta Doğu ve Afrika Bölgesi İnsan Kaynakları Direktörü Anastasia Shamgunova şunları söyledi: “BT alanındaki işlere küresel ölçekte artan bir eğilim var ve META bölgesi istisna değil. Hem ebeveynler hem de çocuklar, teknoloji alanındaki yüksek potansiyelin farkındalar. Bununla birlikte anketin sonuçları, çocukların staj yapmalarına ve gerçek projelerde kendilerini denemelerine yardımcı olabilecek gerekli bilgiyi bulamadıklarını da gösteriyor. Bu üzerinde çalışmamız gereken bir konu.”

[1] Araştırma, Kaspersky’nin talebiyle, Toluna Araştırma şirketi tarafından, Nisan-Mayıs 2021 tarihlerinde yapılmıştır.

Kaspersky hakkında
Kaspersky, 1997 yılında kurulan dünya çapında bir siber güvenlik ve dijital gizlilik şirketi. Kaspersky’nin derin tehdit istihbaratı ve güvenlik uzmanlığı, dünya genelindeki işletmeleri, önemli altyapıları, devletleri ve tüketicileri korumak için güvenlik çözümlerini ve hizmetlerini sürekli olarak dönüştürüyor.
Şirketin kapsamı güvenlik portföyü, sofistike ve gelişen dijital tehditlerle savaşmak için önde gelen uç nokta korumasını ve bir dizi özel güvenlik çözümünü ve hizmetini içerir. 400 milyondan fazla kullanıcı Kaspersky teknolojileri tarafından korunuyor ve 240.000 kurumsal müşterinin kendileri en önemli varlıklarını korumasına yardımcı oluyor.
Son Gönderiler
spot_img

Popüler Gönderiler