Türkiye Genç Aşçı Yarışması’nın kazananları belli oldu

1977 yılından bu yana La Chaîne des Rôtisseurs Derneği’nin genç aşçılara beceri ve yaratıcılıklarını uluslararası arenada sergileme fırsatı sunan organizasyonu “Uluslararası Genç Aşçı Yarışması”nın Türkiye elemeleri 13 Haziran’da Le Cordon Bleu ev sahipliğinde Özyeğin Üniversitesi’nde gerçekleşti.

La Chaîne des Rôtisseurs Derneği tarafından genç aşçıları teşvik etmek ve mutfak sanatları konusundaki deneyim ve yeteneklerini uluslararası rekabet ortamında paylaşmalarına olanak sunmak amacıyla bu yıl 25.si gerçekleşen Genç Aşçı Yarışması’nın Türkiye ayağı, prestijli mutfak sanatları kurumu Le Cordon Bleu’nün Özyeğin Üniversitesi’ndeki Mükemmellik Merkezi tesislerinde yapıldı.

Yarışmanın galibi Swissotel Büyük Efes İzmir Oteli’nden Burak Tahirler 

Türkiye’nin önemli 5 yıldızlı otellerinde ve restoranlarında çalışmakta olan 27 yaşını aşmamış 10 genç yarışmacı, 13 Haziran sabahından itibaren Le Cordon Bleu Mükemmellik Merkezi’nde zorlu bir gastronomi maratonuna girdi. Yarışma, katılımcıların her birine içinde ne olduğunu bilmediği birer malzeme sepeti teslim edilmesiyle başladı. Bu sepetin içinde bulunan malzemelerle giriş,  ana yemek ve tatlıdan oluşan mönüyü dört (4) saat içerisinde hazırlayıp yarışma jürisine sunan şefler; lezzet, sunum, yaratıcılık, mutfak teknikleri, organizasyon becerileri, profesyonellik, hijyen ve zamanlama kriterlerine göre değerlendirildi.

Yarışmanın birincisi Swissotel Büyük Efes İzmir Oteli’nden katılan Burak Tahirler olurken ikincisi Swissotel The Bosphorus’tan Cihan Muhammed Günay, üçüncüsü ise Fairmont Quasar İstanbul Hotel’den Abdülsamet Nazlı oldu. Yarışmanın birincisi Burak Tahirler, 6-7 Ekim tarihleri arasında yine Le Cordon Bleu İstanbul ev sahipliğinde yapılacak uluslararası yarışmada ülkemizi temsil edecek.

Birincilik ödülü yanı sıra, Le Cordon Bleu İstanbul’da eğitim bursu kazanan Burak Tahirler Türkiye’yi temsil etmekten büyük onur duyduğunu ve bu önemli yarışma için yoğun bir çalışma temposuna gireceğini paylaştı. Türkiye yarışmasının ödül töreninde konuşan La Chaîne Des Rotisseurs Türkiye Başkanı Yves Léon, bu sene 25.si yapılan Türkiye elemelerine katılan tüm genç şeflerin çok yetenekli olduğunu, yarışmanın çok zorlu geçtiğini, puanlamakta zorlandıklarını söyledi. Bu yarışmaların asıl hedefinin genç aşçıların dünyaya açılmasını ve kendilerini geliştirmesini sağlamak olduğunu ekledi.

Birinci olan şef uluslararası yarışma öncesi yoğun bir eğitimden geçecek

Le Cordon Bleu Türkiye Direktörü Defne Ertan Tüysüzoğlu; “Le Cordon Bleu’nün Uluslararası seviyede de destek verdiği bu organizasyona, Türkiye’de ev sahipliği yapmak bizim için çok anlamlı. “Jeunes Chefs Rotisseurs” yarışmasının profesyonel, tekniklerden ödün vermeyen, malzemeye saygılı yaklaşımı Mutfak eğitiminde profesyonellik ve mükemmeliyet misyonumuz ile birebir örtüşüyor. Bu vizyon, genç aşçılarımızın yüksek gastronomi standartlarına ulaşabilmesi ve uluslararası arenada yer alabilmesi için ilham verici oluyor. Birinci olan genç şefimiz uluslararası yarışma öncesi Le Cordon Bleu Eğitmen Şeflerimizle yoğun bir eğitimden geçecek.

Uluslararası yarışmanın Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yılında ülkemizde yapılıyor olması ise bizim için ayrı bir gurur kaynağı. Dilerim Türkiye birincimiz Burak Tahirler bu özel yılı, uluslararası seviyede de dereceye girerek taçlandırır. Tüm yarışmacıları tebrik eder, organizasyonda emeği geçen ve La Chaine de Rotisseurs ekibine ve Le Cordon Bleu eğitmen şef ve öğrencilerine teşekkür ederim” dedi.

Ödül töreni kokteylinde, Le Cordon Bleu Eğitmen Şefleri: Şef Erich Ruppen, Şef Andreas Erni, Şef Luca De Astis, Şef Marc Pauquet ve Şef Paul Métay’ın yönetiminde, Le Cordon Bleu öğrencileri lezzetli kanepelerle misafirleri ağırladılar ve öğrenciler de hazırladıkları lezzetler ile jüriden tam not aldılar.

La Chaîne Des Rotisseurs Türkiye Başkanı Yves Léon’un Yarışma Başkanlığı, Le Cordon Bleu Yönetici Eğitmen Şefi Erich Ruppen’in Komite Üyeliği yaptığı yarışmanın jürisinde Özgür Aktaş, Le Cordon Bleu Eğitmen Şefi Luca De Astis, Zeynep Kazan Ayral, Fahri Demir, Vedat Demir, Defne Ertan Tüysüzoğlu, Melda Farimaz, Eyüp Kemal Sevinç, Ozan Tanır, Rudolf Van Nunen gibi sektörün tanınan isimleri yer aldı.