Çarşamba, Temmuz 28, 2021
Ana SayfaAraştırmaTürklerin yarısından azı fast food ambalajlarını geri dönüştürüyor

Türklerin yarısından azı fast food ambalajlarını geri dönüştürüyor

Yeni bir araştırmaya göre, ortalama bir Türk her yıl 44 pizza kutusu, 53 metal içecek kutusu ve 44 hamburger ve patates kızartması karton kutusu atıyor; Türklerin yüzde 16’sı ise neyi geri dönüştürebileceğinden ve neyi geri dönüştüremeyeceğinden emin olmadığını söylüyor.

Ülke çapında yapılan araştırma, Türkiye’deki yetişkinlerin yaklaşık yarısının (yüzde 47), paket servis yemek kaplarının temizlenemeyecek kadar kirli olduğunu belirttiğini ve dörtte birinin (yüzde 24) ise, onları temizleyip geri dönüşüm kutularına ayırmakla uğraşamayacağını söylediğini tespit etti. Ankete katılan 750 yetişkinin yüzde 8’i geri dönüştürmekten en çok nefret ettiği şeyin fast food ambalajı olduğunu söylerken, yüzde 46’sı geri dönüştürebildiği her şeyi geri dönüştürdüğünü ifade etti.

Avrupa Karton ve Karton Ambalaj Üreticileri Birliği Pro Carton tarafından yaptırılan ankette, Türk yetişkinlerin yüzde 39’unun yiyeceklerinin sunulduğu ambalajı geri dönüştürmek ile çok nadiren uğraştıklarını itiraf ettiği ve ortalama olarak her bir kişinin her yıl 292 paket servis ambalaj kağıdı ve kartonu attığı tespit edildi. Türklerin yüzde 68’i, fiyat artışı konusunda herhangi bir endişe duymadan, fast food işletmelerinin geri dönüştürülebilir ambalajlar kullanması gerektiğini düşünüyor.

Pro Carton Genel Müdürü Tony Hitchin şunları söyledi: “Bu araştırma, 2020’d karantina nedeniyle paket servisin yükselişe geçmesiyle, seçtikleri ambalajın çevresel etkisini azaltmak isteyen markalar için üzerine düşünülecek öğeler sunuyor; Türklerin çoğu (% 97) daha sürdürülebilir paket servis ambalajı görmek istediklerini belirtti.

Patates kızartması ve hamburger paketlerinden erişte kaselerine kadar giderek daha fazla sayıda paket servis kutusu kartondan üretiliyor, bu nedenle paket servis ambalajları her zamankinden daha fazla geri dönüştürülebilir olabilir ve geri dönüştürülmelidir.”

Hitchin, “Kartonun tüketiciler tarafından tercih edilen bir ambalaj biçimi olduğunu biliyoruz, bu nedenle daha fazla fast food şirketinin daha çevre dostu ambalaj kaplarını benimsediğini ve genel halkın, özellikle ev dışında yemek yerken bunları geri dönüştürmesine yardımda bulunduğunu görmek istiyoruz” diye belirtti.

Fast food satış noktalarında sıklıkla kullanılan plastik kapaklara tamamen geri dönüştürülebilir ve kompostlanabilir bir alternatif sunan Eco Fit Kapak, Avrupa Karton Ambalaj Mükemmellik Ödülü 2020’de Save the Planet (Gezegeni Kurtar) ödülünü kazandı.
Son Gönderiler
- Advertisment -spot_img

Popüler Gönderiler