“Yağ üreticilerine uygun teknoloji sunmayı sürdürüyoruz” 

Türkiye’deki ve dünyadaki üreticilere çözüm ortağı olan Türk ve Alman ortaklı Keller & Vardarcı Industries, bitkisel yağ üretimi yapan firmalara ve bu pazara yatırım yapmak isteyen girişimcilere destek oluyor.

Son üç yılda yaşanan pandemi süreci ve Ukrayna-Rusya anlaşmazlığı, ekonominin temel taşlarını yerinden oynattı. Bilindiği üzere ayçiçeğinin ve ayçiçeği yağının merkezi olan Ukrayna’da savaş sebebiyle yağ üretim tesisleri zarar gördü.

Keller & Vardarcı Industries Dış Ticaret Müdürü Gülser Vardarcı Kacar, dünyada ayçiçeği başta olmak üzere yenilebilir yağ tüketiminin oldukça fazla olduğunu, bu üretim aksamasının dünyada büyük bir krize ve yeni yatırımların oluşmasına neden olduğunu ifade ediyor: “Bu krizi biraz da olsa hafifletmek için, ayçiçeği yağının ana üreticisi olan Ukrayna; limanlarında bekleyen ayçiçeği tohumlarını dünya pazarlarına satabilmek için Türkiye pazarını hedef alarak Rusya, Birleşmiş Milletler ve Türkiye arasında imzalanmış olan ‘tahıl koridoru’ anlaşmasıyla, Ukrayna’nın stoklarında bulunan ayçiçeği çekirdeklerini, Türkiye’nin öncülüğünde piyasaya sunmuştur.”

Ukraynalı yağ üreticileri, üretimlerini Türkiye’ye taşımak istiyor

Gülser Vardarcı Kacar, “Ukrayna’daki üretim tesislerinin üretim yapamaz hale gelmesi, savaş öncesinde ihracatı yasak olan ayçekirdeğinin ihracatına izin verilmesine yol açmıştır. Aynı zamanda Ukraynalı yağ üreticileri, tesislerini yakın çevrelere taşıma kararı almıştır.

Türkiye, ayçekirdeği işleme tesislerinde potansiyeli yüksek bir ülke olduğundan; Ukraynalı yağ üreticileri, üretim alanlarını ülkemize taşımak istemektedir. Bu savaş durumu; dünya açısından kötü etkiler yaratmış olsa da, çekirdek kırmada oldukça başarılı olan ülkemize, Ukrayna’nın çekirdeklerini alıp, kırma tesislerimizde kırdıktan sonra mamul ya da yarı mamul olarak satışını yapma fırsatı doğurmuştur” diyor.

Türkiye’deki ve dünyadaki üreticilere çözüm ortağı olan Türk ve Alman ortaklı Keller & Vardarcı Industries Ltd. Şti. halihazırda bitkisel yağ üretimi yapan firmalara ve bu pazara yatırım yapmak isteyen girişimcilere destek oluyor. K & V; 60 yılı aşkın süredir dünyanın farklı bölgelerinde küçük ve orta ölçekli anahtar teslimi bitkisel yağ fabrikalarının kurulmasına öncülük etmekle birlikte gerekli makine ve ekipmanların ham yağ kısmına kadar olan (temizleme eleği, kırma ve kırma eleği,  kabuk çalkarı, vals, yağ presi, pişirme tavası, filtrepres) üretimi sağlıyor.

2022 itibariyle Kazakistan pazarına giriş yapıldı

Pamuk çekirdeği, ayçiçeği, kanola, fındık, susam vb. çeşitli yağlı tohumları işleme ve farklı kapasitelerde ön hazırlık tesislerinin kurulmasını sağlayan Keller & Vardarcı; BDT (Bağımsız Devletler Topluluğu) ülkelerinde de bitkisel yağ tesisleri kuruyor. Özellikle Türkmenistan, Azerbaycan ve Özbekistan’da ülkenin önde gelen üreticilerinin teknoloji partnerliğini yapıyor.

Vardarcı Kacar, 2022 yılı itibariyle Kazakistan pazarına giriş yaptıklarını, ambargolar sebebiyle zor günler yaşayan Rusya bölgesine yedek parça desteğinde bulunulduğunu söylüyor ve ekliyor: “Çelik ve hammadde fiyatındaki artışlar Asya pazarıyla rekabeti zorlaştırsa da dijitalleşme ve kapasite artırımı yönündeki yatırımlarıyla Keller & Vardarcı, üretimciye güvenilir ve uzun ömürlü ürünler sunarak, nihai yağ kullanıcılara uygun teknolojiyi Alman ve Türk mühendisliği ile sunmaya devam etmektedir. Halihazırda Afrika’da kurmakta olduğu yeni tesisler ile her kıtanın vazgeçilmez gıda işleme teknolojileri ortağı olmaya adaydır.”