Pazartesi, Eylül 20, 2021
Ana SayfaGüncel HaberOptik ayıklama makinesi Tomra 3C'den yenilikçi çözümler

Optik ayıklama makinesi Tomra 3C’den yenilikçi çözümler

 

Kabuklu yemiş, bakliyat ve çekirdek işlenmesinde çığır açan yenilikler nadir görülse de Tomra’nın geçen yıl saha testlerinde büyük başarı yakalayan ve ürün kalitesi sağlayan optik ayıklama makinesi Tomra 3C, yenilikçi çözümler sunuyor.

Gıda işleme tesislerinde bulunan mekanik ön temizleme hatları, uygun maliyetle genel ürün temizliği yapabilse de iyi ürünle benzer ağırlık ve ebatlara sahip, neredeyse aynı yapıdaki yabancı maddelerin ayıklanmasında yetersiz kalabiliyor. Bu nedenle mekanik temizleme makineleri daha basit işlemlere uygunken optik ayıklayıcılar, hatalı seçme oranlarını düşürerek ve ürünün hassas bir şekilde sınıflandırılmasını sağlayarak verimliliği optimize ediyor. Böylece optik ayıklayıcılar, çok daha yüksek doğruluk seviyeleri sunabiliyor. Aynı zamanda kalite kusurlarını ve atık içerisindeki yan ürünleri de ayıklayarak gıda israfı ve ticari kayıplar engelleniyor. Günümüzde sadece büyük ölçekli üreticiler değil, artık küçük çaplı işletmeler de mekanik temizleme ve optik ayıklama teknolojilerinin entegre edildiği, ürün kaybını en aza indirgeyen çözümlere yöneliyor.  Tomra 3C,  sezonun başladığı aylarda en yüksek kapasiteyle ürün işlenmesi, mekanikten optik çözümlere doğru geçişin hızlanması ve verimli olmayan bazı optik çözümlerin yenilenmesi için yeni bir çözüm oluyor.

Gleneksel optik kanal ayıklayıcılardan farklı

Tomra 3Cdiğer geleneksel optik kanal ayıklayıcılardan farklı. Tomra’nın geliştirdiği rakipsiz çoklu spektral kamera ve lazer teknolojileri, kanallı makinelerle günümüze kadar mümkün olmayan ayıklama görevlerini en yüksek kapasite ve başarıyla yerine getiriyor. Bunun yanı sıra sadece renkli kameraya sahip modelleriyle de yalnızca renk ayıklaması gerektiren işlemler için çok uygun ilk yatırım maliyetiyle en yüksek performansı Tomra kalitesiyle garanti ediyor.

Bu teknoloji kombinasyonu, kusurlar iyi ürünle aynı renkte ve yapıya sahip olsa bile yüksek başarıyla ayıklama gerçekleştirebiliyor. Buna örnek vermek gerekirse, üreticiden gelen kabuklu fındıkları aynı renk ve boydaki iç fındık ve taşlardan ayırmak, hele ki bunu sezon başladığında çok yüksek kapasitelerde en az ürün kaybıyla yapabilmek zorlu ve maliyetli bir iş oluyor. Üretici kaynaklı hammadde kalitesindeki değişkenlikler, her işletme için risk oluşturuyor. Tomra 3C, bu riskleri başarıyla an aza indirebiliyor.

Tomra 3C, ürün kabulü, kırma ve ön temizleme hatlarında zorlu şartlarda çalışabilmek üzere mümkün olan en basit şekilde tasarlandı.

Sektördeki en yüksek ön temizleme makinesi kapasitesine sahip

Tomra 3C, 500 mm genişliğine iki, üç veya dört kanallı olarak üretilebiliyor. Toplam 2 metre ayıklama genişliği ve hızlandırılmış elektro-manyetik besleme ünitesi, sektördeki en yüksek ön temizleme makinesi kapasitesini sunuyor. Kanallar istenildiği gibi bölünerek atığın eş zamanlı bir şekilde yeniden işlenmesine imkan tanırken, yüksek kalitede ana ürün, en az kayıpla yan ürünler ve konsantre bir atık sunuyor. Ürün besleme ve çıkışlarında toz toplamasına ek olarak kabuklu yemişlerin zarını ve ürünle birlikte gelen tozu toplayan üçüncü bir sistem en temiz işlemeyi garanti ediyor.

Bu durum,  Tomra 3Cnin fındık, badem, ceviz, antep fıstığı ve yer fıstığı dahil tüm kabuklu yemiş işleme hatlarında ön temizleme yapmak üzere farklı noktalarda kullanılabilecekleri anlamına geliyor. Kabuklu yemişin yanı sıra Tomra 3C, gıda üreticileri ve işleyicilerinin çekirdek, tohum, tahıl ve bakliyat gibi ürünlerin özel ayıklama gereksinimlerini en iyi şekilde yerine getirerek yüksek kalite beklentilerini karşılıyor.

Üstün performansı ve teknolojisi ile Tomra 3C, üretim verimliliğini artırmak, yüksek ürün kalitesini sağlamak ve artan pazar talebini karşılamak isteyen gıda işleyicileri için ideal çözüm oluyor.

Son Gönderiler
- Advertisment -spot_img

Popüler Gönderiler