Barry Callebaut’ta inovasyon ve sürdürülebilirlik önemli

“Barry Callebaut’un iş yapış şeklinin temelini iki unsur oluşturuyor. Bunlardan biri sürdürülebilirlik diğeri ise inovasyon” diyen Barry Callebaut Türkiye Pazarlama Müdürü Dilşad Sevi Taşkın sorularımızı yanıtladı.

-Sayın Taşkın, Barry Callebaut’u ve Türkiye’deki öyküsünü kısaca okuyucularımıza anlatır mısınız?

Merkezi İsviçre’de bulunan Barry Callebaut Group, Belçika kökenli “Callebaut” firması ile Fransız “Cacao Barry” şirketinin 1996 yılında birleşmesi ile kurulmuştur. Bugün, Barry Callebaut, dünyanın lider yüksek kaliteli çikolata ve kakao ürünleri üreticisidir.

Callebaut ve Cacao Barry’nin 175 yılı aşan çikolata mirasını devam ettiren Barry Callebaut, endüstriyel gıda üreticilerinden çikolata üreticileri, pasta şefleri, fırıncılar, dondurma üreticileri, oteller, restoranlar ve catering şirketleri gibi farklı sektörlerdeki tüm zanaatkar ve profesyonel çikolata kullanıcılarına, şeflere ve tüm gıda endüstrisine hizmet vermektedir.

Dünyada tüketilen her 4 çikolata/kakao içerikli üründen 1’inde son tüketiciye ulaşan markamız, şu an 40’tan fazla ülkede, 64 fabrika ve 26 Çikolata Akademisi’nde 12.500’ün üzerinde çalışanıyla 2.2 milyon ton satış gerçekleştirmektedir.

137 ülkeye satış yapan şirket, sektörün gelişimine katkıda bulunduğu Çikolata Akademilerinde 335.000 profesyonele online/yüz yüze eğitim vermiştir.

Türkiye’de 2005 yılında ilk satış ofisini açan ve 2011 Ekim ayında ilk gurme satış ekibini kuran Barry Callebaut, 2013’te büyük bir yatırım ile Eskişehir’de kurduğu çikolata üretim tesisi ile Türkiye’deki üretimine başlamıştır. Eskişehir fabrikası dünyadaki 52., EEMEA bölgesinde ise ikinci fabrika konumundadır.

-Barry Callebaut Türkiye’nin ürün grupları nelerdir?

Barry Callebaut Türkiye olarak Callebaut®, Cacao Barry®, Chocovic, Mona Lisa®, Bensdrop® ve Van Houten® markaları ile hizmet veriyoruz.

Markalarımız ve üretimimiz ile endüstriyel kanaldan artizan müşterilerimize kadar her alanda müşterilerimizin ihtiyacına cevap verebilecek yetkinliğe sahibiz. Eskişehir fabrikamıza son 2 yılda yaptığımız hat yatırımları ile kapasitemizi 2 kat artırdık. Burada hem sıvı hem de katı endüstriyel çikolata üretimi yapıyoruz. Mevcut çikolata hatlarının yanında konfiseri ve pralin hattımız da kuruldu.

Böylece çikolata üretiminin yanı sıra, konfiseri, dolgu ve pralin gibi pazarda çok kullanılan diğer ürün gruplarını da fabrikamızda üretiyoruz. Ayrıca yine lokal olarak üretimini yaptığımız Chocovic markamızın da ürün gamını her geçen gün geliştirerek sektörün ihtiyaçlarına yanıt veriyoruz.

Bunların yanı sıra yeni faaliyete aldığımız Ar-Ge merkezimizde, müşterilerimizin ihtiyacına özel reçete geliştirip, fabrikamızda müşterilerimize özel üretim yapabiliyoruz.

-Yeni ürün ve Ar-Ge çalışmaları hakkında bilgi alabilir miyiz? Ar-Ge merkezinizi tanıtır mısınız?

Öncelikle inovasyona bakış açımıza değinmek isterim. Barry Callebaut’un iş yapış şeklinin temelini iki unsur oluşturuyor. Bunlardan biri sürdürülebilirlik diğeri ise inovasyon.

İnovasyon yatırımları ile bugün sektöre 4.tür çikolata Ruby’i, Whole Fruit çikolatayı ve daha birçok ilki kazandırmış durumdayız ve çalışmalarımızla sektöre yön vermeye devam edeceğiz. Barry Callebaut inovasyon ve Ar-Ge faaliyetlerini dünya genelinde 32 Ar-Ge merkezinde yürütüyor.

Resmi açılışını Haziran 2022’de gerçekleştirdiğimiz Barry Callebaut Türkiye Ar-Ge Merkezi ise aynı çatı altında pilot üretim tesisi, uygulama laboratuvarı ve müşteriye özel reçetelerin hazırlandığı duyusal analiz laboratuvarı bulunduran Avrupa ve Ortadoğu’daki ilk ve tek Barry Callebaut Ar-Ge merkezi konumunda. Eskişehir üretim tesislerinin yanında yer alan Merkez, ileride oluşacak ihtiyaçlara göre genişletilebilecek şekilde planlandı ve LEED sertifikası kriterlerine uygun şekilde inşa edildi.

Burada müşterilerimizle birlikte onlara özel reçeteler geliştirebiliyor, ürün yenilemeleri yaparak onlara destek olabiliyoruz. Pilot üretimden, uygulamaya ve duyusal analize kadar nihai ürün için tüm çalışmaları aynı çatı altında gerçekleştirebiliyoruz.

-Bildiğimiz kadarıyla Chocovic, Eskişehir fabrikanızda üretiliyor. Chocovic markası adı altında hangi tür ürünler yer alıyor? Bu ürünlerin kullanım alanları ve özellikleri nelerdir?

Chocovic markamız, 150 yıllık geçmişi bulunan İspanya menşeli bir markadır. Bizim için çok özel olmasının nedeni, sizin de belirttiğiniz gibi Eskişehir fabrikamızda lokal olarak üretebilmemizdir.

Daha önce de bahsettiğim gibi, fabrikamıza yaptığımız yatırımlarla Chocovic markamızın ürün gamını genişlettik. Tüm pasta, dondurma ve diğer tatlı çeşitlerinde kullanım için ideal bir ürün olan Chocovic markamızın çikolata, dolgular, kaplamalar, kakao tozu ve süslemelerden oluşan geniş ürün gamı artık fırıncılık ve pastacılık için de uygun ürünleri içeriyor.

Özellikle pastacılık sektöründe yarı endüstriyel ve gurme tarafında fiyat & performans açısından çok tercih edilen Chocovic’in bitter ve sütlü blok çikolata ürünlerinin satışına Şubat ayının sonunda başladık. 2,5 kg olarak satışa sunduğumuz Chocovic bitter ve sütlü blok çikolata, uygulamada rende yapılmasına olanak sağlıyor. Bu sayede pasta, tatlı vb. ürünlerin süslemelerinde dekorasyon ürünü olarak da kullanılabildiği için oldukça fazla talep görüyor.

Ayrıca Ağustos ayında sektör profesyonellerinin beğenisine sunduğumuz Chocovic dolgu pralin ürün portföyümüz ise iki adet pişirilebilen ve iki adet direkt uygulanabilen olmak üzere dört farklı çeşit üründen oluşuyor. Tadı, uygulama kolaylığı ve pastacılık ürünlerinde yüksek pişme performansı ile fark yaratan yeni ürün gamımız ile fiyat & performans olarak da sektörün ihtiyacına cevap olmayı hedefliyoruz.

-2022 yılı Barry Callebaut Türkiye açısından nasıl geçiyor, 2023 yılına nasıl bakıyorsunuz?    Bir değerlendirme yapabilir misiniz?

2022 yılını konuşmak için şu an erken ancak genel olarak değerlendirecek olursak; Türkiye, Barry Callebaut için en önemli pazarlardan birisi. Genç nüfusu, jeopolitik konumu ve pazar fırsatları ile büyük bir potansiyel barındırıyor. Barry Callebaut Türkiye olarak bu potansiyele paralel büyümemizi sürdürüyoruz.

Şu anda, gurme iş kanalımızda EEMEA Bölgesi içinde yer alan 89 ülke arasında % 15’lik hacim ile 2. sırada geliyoruz. Eskişehir üretim tesisimize yaptığımız yatırımlarla bölgedeki konumumuzu güçlendirmeye devam ediyoruz. Eskişehir Ar-Ge Merkezi yatırımı da yine büyüme hedeflerimiz doğrultusunda attığımız önemli bir adım.

-Eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Daha önce Barry Callebaut’un iş yapış şeklini oluşturan iki unsur var; bunlardan biri sürdürülebilirlik diğeri de inovasyon demiştim. Sürdürülebilirlik stratejimize de değinmek isterim.

Barry Callebaut Group, geleceğin kakao tedarikini sağlamak ve yetiştiricilerin geçim kaynaklarını iyileştirmek için Kasım 2016’da başlattığı Forever Chocolate hareketi ile 2025’e kadar sürdürülebilir çikolatayı norm haline getirmeyi taahhüt etmekte ve Cocoa Horizons Foundation’ın sürdürülebilir bir kakao ve çikolata geleceği yaratma hedefine destek olmaktadır. Bu hedef, yaptığımız tüm yatırımlar ve attığımız tüm adımların temelini oluşturan ana unsurlardan birisidir.