BENEO Palatinose™ kilolu yetişkinlerde GLP-1 salınımını uyarıyor

Prof. Andreas Pfeiffer liderliğindeki yeni bir çalışmaya (Zhang ve arkadaşları[i]) göre, doğal kaynaklı, akıllı karbonhidrat Palatinose™ tüketiminin, bir öğün bile alsa, aşırı kilolu yetişkinlerde GLP-1 dahil olmak üzere faydalı bağırsak hormonlarının salınımını uyardığını gösteriyor.

Bulgulara göre, Palatinose™ (izomaltuloz), sağlıklı bir vücut ağırlığını korumak, kan şekeri kontrolü ve kardiyovasküler sağlık için önemli olan metabolik parametreler üzerinde yararlı bir etkiye sahip.

GLP-1’in, iştahın azalması ve dolayısıyla kilo alımı dahil olmak üzere metabolizma üzerinde faydalı etkileri var. Bağırsak hormonunun faydaları geniş çapta araştırılır ve Tip 2 diyabet tedavisinde GLP-1’in etkilerini taklit eden ilaçlar kullanılır. Bu tedavilerden bazıları son zamanlarda obeziteyi azaltmak için büyük ilgi gördü ve ‘kilo verme’ ilaçları olarak konumlandırıldı. Bu son çalışmanın bulguları, Palatinose™’un vücudun kendi GLP-1’inin salınımını nasıl artırabileceğini gösteriyor.

Katılımcılar 9 saat boyunca izlendi

Çalışma, sakaroz ile karşılaştırıldığında Palatinose™’un bağırsak hormonlarının salınımı üzerindeki etkisini araştırmak için tasarlandı. Çift kör, randomize, plasebo kontrollü, çapraz bir tasarım kullanan çalışma, yarısı Tip 2 diyabet hastası olan 49 ila 77 yaşları arasında fazla kilolu/obez 30 gönüllü ile gerçekleştirildi. Katılımcıların kan şekeri, insülin ve GLP-1 dahil inkretinler dokuz saatlik bir süre boyunca izlendi.

İlk üç saatlik ölçüm, gönüllülerin herhangi bir müdahale olmaksızın kahvaltıya metabolik tepkisini gösterdi. Üç saatlik dilimde, 50gr izomaltuloz veya 50gr sükroz içeren bir içecek tüketildi ve ardından bir saat sonra öğle yemeği yenildi. Sonuçlar, öğle yemeği öncesi içecek olarak bile izomaltuloz tüketenlerin, sakaroz yiyenlere göre önemli ölçüde daha yüksek GLP-1 seviyeleri ürettiğini gösterdi. İlk kez gösterildiği gibi, Palatinose™ ile bağırsak hormonlarının daha güçlü salınımı, sonraki bir yemekle maskelenmez. Bu nedenle, Palatinose™’un karmaşık bir yemekten bir saat önce tüketildiğinde bile GLP-1 dahil olmak üzere bağırsak hormonlarının salınımını teşvik ettiği sonucuna varılabilir.

GLP-1, iştahın ve kilo alımının azaltılması dahil olmak üzere metabolizma üzerinde faydalı bir etkiye sahiptir ve kan şekeri kontrolünü iyileştirir. Çalışma bulguları, Palatinose™’un daha iyi bir metabolik duruma katkıda bulunan faktörleri etkilediğini ve bu nedenle yavaş salınan ve sürekli enerjinin ötesinde faydalar sağladığını gösteriyor.

Bulgular hakkında yorum yapan Dr. Stephan Theis (BENEO’da Beslenme Bilimi Başkanı/Head of Nutrition Science at BENEO) şunları söyledi: “Bağırsak hormonlarını düzenleyen metabolizma üzerine yapılan araştırmalar, klinik beslenme ve öğün yerine geçen uygulamalar için heyecan verici bir konudur. Bu çalışmanın, diabetes mellituslu veya diyabetsiz yaşlı, aşırı kilolu ve obez katılımcılara odaklanması, onu global nüfusun büyük bir kısmı için oldukça alakalı kılmaktadır.

Bulgular, izomaltulozun, genel popülasyonda yararlı bağırsak hormonu GLP-1’in daha yüksek salgılanması da dahil olmak üzere, günlük yaşam durumlarında metabolik sağlığı destekleme kabiliyetine ilişkin mevcut bilimsel kanıtlara katkıda bulunuyor. Bir kez daha, BENEO’nun yavaş salınan karbonhidrat Palatinose™’unun, kilo yönetimi ve kan şekeri yönetimi için ürün geliştirmelerinde etkili ve uygun olduğu gösterilmiştir.”

Doğal kaynaklı, akıllı bir karbonhidrat…

Bilimsel kanıtların toplamı, ABD’de “Palatinose™, GLP-1’in artan salınımını destekliyor” gibi ilgili yapı/işlev iddialarını da destekliyor.

BENEO’nun Palatinose™’u (izomaltuloz), düşük glisemik profili sayesinde tam karbonhidrat enerjisini (4kcal/g) daha dengeli bir şekilde sağlayan doğal kaynaklı, akıllı bir karbonhidrattır. Yavaş salınım özelliklerinin bir sonucu olarak, Palatinose™ ince bağırsağın alt kısımlarına ulaşır ve böylece GLP-1’in salınımını teşvik eder. Sakkarozdaki glikoz ve fruktoz bağlantısı arasındaki glikozidik bağın enzimatik olarak yeniden düzenlenmesi yoluyla üretilir ve % 100 vegan, koşer, helal ve GDO’suzdur, karyojenik değildir (çürüğe neden olmaz).

[i] Zhang, J. ve diğerleri (2024); İzomaltuloz, tip 2 diyabetli veya diyabetsiz kişilerde sakkaroza kıyasla GLP-1 ve PYY sekresyonunu karışık bir öğüne arttırır. Moleküler Beslenme ve Gıda Araştırmaları. 68(4):E2300086, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/38332571/  (08/02/2024 tarihinden beri çevrimiçi)