Cuma, Ağustos 12, 2022
Ana SayfaGüncel HaberCeviz Üreticileri Derneği’nden üyelerine eğitim

Ceviz Üreticileri Derneği’nden üyelerine eğitim

Ceviz Üreticileri Derneği (CÜD) tarafından hem dernek üyelerinin hem de ceviz üreticiliğiyle ilgili sektörel paydaşların da katıldığı, “A’dan Z’ye Ceviz Üreticiliği Semineri” düzenlendi. Eğitim semineri, İspanyol Ziraat Mühendisi Federico López tarafından verildi. Türkiye’nin cevizde kendi kendine yetebilir hale gelmesi, kapalı bahçe sayısının ve verimliliğin artması misyonuyla hareket eden CÜD, Lopez tarafından verilen eğitimle, 100’e yakın ceviz üreticisinin cevizdeki kritik başarı faktörleri hakkındaki bilgilere erişmesini sağladı.

2020 yılında “Türkiye’nin Üretimi Cevizin Yerlisi, Cevizin Lezzetlisi” sloganıyla yola çıkan Ceviz Üreticileri Derneği (CÜD), dernek üyelerinin ve sektördeki paydaşlarının da katıldığı bir eğitim semineri düzenledi.

İspanyol Ziraat Mühendisi tarafından verilen “A’dan Z’ye Ceviz Üreticiliği Semineri”, 4 Haziran 2022 tarihinde Sakarya Yücesan Çiftliği’nde gerçekleşti. Etkinliğe; Gennova, Topraq, Valagro ve Ekosol firmaları sponsor oldu. Seminer, www.ceviz.org.tr internet sitesi üzerinden de canlı olarak yayınlandı.

Ceviz Üreticileri Derneği tarafından gerçekleşen eğitim seminerinde, Adıyaman’dan Edirne’ye 100’e yakın profesyonel ceviz üreticisi bir araya geldi. Hem ceviz üretimini bir fiil gerçekleştiren üreticiler, hem de bu sektöre girmeyi düşünen yatırımcılar için Federico López Larrinaga tarafından hazırlanan “A’dan Z’ye Ceviz Üreticiliği Semineri”, yaklaşık altı saat sürdü.

Ceviz Üreticileri Derneği üyeleri tarafından yoğun ilgi gösterilen etkinlikte; ceviz anaç ve türleri, budama, sulama, bitki sağlığı, besleme ve gübreleme konuları hakkında bilgiler verildi. Federico López Larrinaga, seminerde ayrıca ceviz üreticiliği konusunda verim artırıcı teknik ziraat uygulamaları konusunda da detaylı bilgiler paylaştı. Seminerin böylesi yoğun bir katılım görmesinden dolayı memnun olduğunu belirten López Larrinaga, üreticilerin bahçeleriyle ilgili sorularını da yanıtladı.

Ceviz yetiştiriciliği için eğitimler devam edecek

“A’dan Z’ye Ceviz Üreticiliği Semineri”nin açılış ve kapanış konuşmalarını gerçekleştiren Ceviz Üreticiler Derneği Eş Başkanı Ömer Ergüder, seminere gösterilen yoğun ilgiden dolayı tüm katılımcılara teşekkür etti.

Ergüder, “Federico López Larrinaga ile Ceviz Üreticileri Derneği’nin eğitim danışmanlığını üstlenmesi konusunda görüşmeler yaptık. Seminerde anlatılan konuların yanı sıra özellikle ceviz hasadı ve işleme konusunda da çok önemli bilgi birikimine sahip olan Larrinaga ile bu konulara özel yeni seminerler yapılması için görüşmelerimiz devam ediyor. En az üçer aylık periyotlarda seminerin devam etmesini planlıyoruz” dedi.

Ceviz Üreticileri Derneği tarafından düzenlenen ve Federico López Larrinaga tarafından verilen “A’dan Z’ye Ceviz Üreticiliği” semineri, www.ceviz.org.tr sitesinden derneğe bağış karşılığı tekrar izlenebilecek.

Federico López Larrinaga kimdir?
40 yıldır tüm dünyada ceviz ve badem yetiştiriciliği konusunda danışmanlık veren Federico López Larrinaga, başta Amerika, İspanya olmak üzere; İtalya, Gürcistan, Ermenistan, Güney Afrika, Romanya ve Avustralya’da birçok bahçede danışmanlık veren bir ziraat mühendisidir.
Larrinaga, Türkiye’de ise çoğu Ceviz Üreticileri Derneği üyesi olan ceviz üreticilerine danışmanlık veriyor. Federico López Larrinaga aynı zamanda Amerika Kaliforniya Ceviz Birliği, Şili Ceviz Birliği, Meksika Ceviz Birliği gibi kuruluşların danışman ziraat mühendisi kadrosunda yer alıyor.
Son Gönderiler
spot_img

Popüler Gönderiler