Damak tadına uygun bitkisel bazlı çikolata ilgi görüyor

Avrupa’daki yaklaşık 2 tüketiciden 1’i, bitki bazlı yiyecek ve içeceklerle ilgileniyor. Avrupalı tüketicilerin % 22’si artık kendilerini fleksitaryen (yarı vejetaryen) olarak adlandırıyor; bu oran, kendilerini vegan vejetaryen veya pesketaryen olarak tanımlayan yalnızca % 5’e karşılık geliyor.

Benoit TAVERNİER / Product Manager Specialty Rice Ingredients-BENEO (Özel Pirinç Malzemeleri Ürün Müdürü-BENEO)

Gittikçe artan sayıda tüketici, uzun vadeli sağlıklarını desteklemek ve gezegen üzerindeki etkilerini azaltmak için diyetlerinde değişiklik yaptıkça, daha fazla bitki bazlı gıda içeren ürünlere yönelenlerin sayısı daha da artacak gibi görünüyor. Bu durum, bitki bazlı, sürdürülebilir reformülasyonlara yönelik talep artmaya devam ettikçe, şekerleme ürünü geliştirme ve kullanılan fonksiyonel bileşen türleri üzerinde önemli bir etkiye sahip olmaya devam edecektir.

Dünya çapında her 3 kişiden 1’den fazlası, ruh hallerini iyileştirmek ve kendilerini şımartmak için çikolata satın alırken, tüketicilerin “zevk”[i], kelimesini duyduğunda akla gelen ilk kelime çikolata oluyor[ii]. Bu durum, çikolatayı, süt içermeyen bitki bazlı tatlılar ve şekerlemeler kataloğunu genişletmek söz konusu olduğunda ideal bir hedef haline getirir.

Son yıllarda bitki bazlı seçeneklere talepte önemli bir artış olmuştur. Bu eğilim, niş olmaktan çıkıp ana akım haline geldikçe hem artisan hem de büyük şekerleme üreticileri tarafından benzer şekilde benimsendi. Aslında, Avrupa’daki yaklaşık 2 tüketiciden 1’i bitki bazlı yiyecek ve içeceklerle[iii] ilgileniyor ve Avrupalı tüketicilerin % 22’si artık kendilerini fleksitaryen (yarı vejetaryen) olarak adlandırıyor; bu oran, kendilerini vegan vejetaryen veya pesketaryen olarak tanımlayan yalnızca % 5’e karşılık geliyor. [iv] Fleksitaryenler, bitki bazlı ürün üreticileri için en önemli hedef grubu oluşturduğundan, şekerlemecilerin bu eğilimden etkili bir şekilde faydalanabilmeleri için satın almalarını neyin yönlendirdiğini bilmesi önemlidir.

Fleksitaryenler için bileşenlerin doğal olması önem taşıyor

BENEO’nun bitki bazlı anketine göre, dünya genelinde kendilerini fleksitaryen olarak adlandıranlar söz konusu olduğunda, neredeyse 3’te 1’i çikolata gibi bitki bazlı tatlılar satın alıyor (% 32)[v].

Ayrıca, 2022’de Avrupa’da piyasaya sürülen 5 çikolata ürününden 1’i zaten bitki bazlı, vegan veya vejetaryen bir iddia taşıyordu.[vi] Bununla birlikte, % 42’lik ek şeker alternatiflerini keşfetmek isteyen fleksitaryen tüketiciler ile pazarda daha fazla büyüme için yer var. [vii]

Tüketicilerin vücut sağlığını korumaya yardımcı olmak, diyetlerine çeşitlilik sağlamak ve ürünün tadı, satın alma başarısını tekrarlamanın anahtarıdır. Bitki bazlı unlu mamuller ve tatlılar satın almak isteyen fleksitaryenler için en önemli itici güçler; kullanılan bileşenlerin doğal olması, tüketicilerin vücut bakımına yardımcı olmaları ve diyetlerine çeşitlilik getirmeleridir. İlginçtir ki, bitki bazlı unlu mamuller ve tatlılar için, “doğal içerikler” fleksitaryenler için birincil tercih olmaya devam ediyor. Bunu “düşük şeker”, “düşük yağ” ve “düşük çevresel etki” izliyor.

Pirinç bileşenleri ile tat ve dokuyu zenginleştiriliyor

Gıda ürünü satın alma söz konusu olduğunda duyusal deneyim kilit nokta olmaya devam ediyor. Dünya çapındaki fleksiteryan tüketicilerin neredeyse yarısı, bitki bazlı unlu mamuller veya şekerlemeler için alışveriş yaparken hoş tat ve dokuya dikkat ettiklerini söylüyor.[viii]

Özellikle Avrupalı fleksiteryanların dörtte üçü süt içermeyen çikolatanın ağızda süt ürünleri gibi pürüzsüz bir his uyandırmasının çok önemli olduğunu düşünüyor.[ix] Bu, çikolata tariflerini yeniden formüle ederken zorlayıcı olabilir.

Bununla birlikte, BENEO gibi fonksiyonel içerik sağlayıcıların ürün geliştirme çalışmaları sayesinde, üreticilerin heyecan verici yeni dokular, tatlar ve bitki bazlı formatlar sunmaları için artık bir dizi seçenek var.

Üreticilerin lezzet ile bitki bazlı ürünleri birleştirmelerini sağlayan BENEO, özel pirinç bileşenleri portföyünü genişletti. Pirinç, bitki bazlı sektörde bir bileşen olarak özellikle popüler hale geldi: BENEO’nun araştırması, 10 Avrupalı fleksiteryan 7’sinin (% 73) pirinci, unlu mamuller ve tatlı alternatifleri için çekici bir kaynak olarak gördüğünü gösteriyor.[x]

Şirketin Nutriz serisi, Avrupa’da pirinç tozu olarak etiketlenebilen kurutulmuş pirinç şurubu, pirinç unu ve pirinç nişastası karışımlarından oluşuyor.

Açık renk ve nötr tat ile bu süt tozu muadili, süt içermeyen çikolatada kullanım için idealdir ve hoş bir tat, iyi bir çırpma ve erime davranışının yanı sıra damakta pürüzsüz bir tat sağlar. Ek olarak, bileşen temiz etiketlidir ve alerjen içermez, bu nedenle pirinç bileşenleri de temiz etiketli ürünlere olan talep için geçerli bir çözüm olabilir.

Tüketiciler, şekerli ürünlerden giderek daha fazlasını istiyor, ürünün tadının güzel ve lezzetli olmasının yanı sıra sağlıklı ve sürdürülebilir olmasını da önemsiyor.

Alışveriş yapanlar ne yediklerini analiz etmeye devam ettikçe ve fleksteryan tüketiciler giderek bitki bazlı seçenekler aradıkça, pirinçten elde edilen fonksiyonel bileşenler şekerleme geliştirmede giderek daha önemli hale gelecektir.

[i]NCA Annual Review: Sweet Insights-State of Treating 2021
[ii]Mintel: The future of chocolate-sugar-gum confectionery 2020
[iii]BENEO Global Plant-Based Survey 2021-Insites Consulting conducted an online quantitative survey in July 2021 in Spain, France, Germany, Poland, UK, US, Brazil, Australia, China and Russia: 1000 consumers/ country = 11,990 consumers in total (Filter: Europe).]
[iv]Mintel GSMH 2022
[v] BENEO Küresel Bitki Bazlı Anket 2021 (Filtre: Flexitarian)
[vi]Mintel GSMH 2022
[vii]Mintel GSMH 2022
[viii]BENEO Global Plant-Based Survey 2021 (Filter: Plant-based Bakery and Sweets Consumers &)
[ix]BENEO Global Plant-Based Survey 2021 (Filter: Europe & Flexitarian)
[x]BENEO Global Plant-Based Survey 2021 (Filter: Plant-based European Bakery and Sweets Consumers & Flexitarian)