Genu-in’de izlenebilirlik, süreç kontrolü ve kalite bir arada

Brezilyalı jelatin ve kolajen peptit üreticisi Genu-in, dünya çapında hayvan proteini üreticisi olan JBS bünyesinde faaliyet gösteriyor. Genu-in Türkiye temsilciliğini, birçok firmanın da temsilcisi olan Vista Dış Tic. A.Ş. yapıyor.

Çokuluslu bir şirket olan JBS, 70 yıl önce Brezilya’da kuruldu. JBS’in Brezilya’da yaklaşık 80 bin büyükbaş hayvan tedarikçisi bulunuyor. JBS’in satın aldığı toplam hayvanın yaklaşık % 75’i tüm yaşamlarını meralarda yetiştirerek geçiriyor. Geriye kalan % 25 ise meralarda yaşıyor ve daha sonra kapalı tutuluyor, ancak bu süre 120 günü geçmiyor. Üretim birimleri, doğrulama süreçlerinde sağlık, kalite, hayvan refahı, izlenebilirlik, beslenme kriterleri gibi birçok hususu kontrol eden iç ve dış pazardaki müşteriler tarafından sıklıkla denetleniyor.

JBS, her hayvan türünde uzmanlaşmış ekiplere sahip ve en iyi pazar uygulamalarına uygun olarak sürekli geliştirilen teknikleri benimseyen bir anlayışa sahip.

JBS’de 2017 yılında oluşturulan ve Sürdürülebilirlik, Kalite, Hayvan Refahı, Tarım ve Kurumsal İletişim alanlarından oluşan bir Hayvan Refahı Komitesi bulunuyor. Komite, şirket içinde sürekli gelişmesini sağlayacak yönergelerin oluşturulmasından sorumlu.

Bunu mümkün kılmak için şirket, tedarik zincirinde hayvan refahını giderek daha fazla ön planda tutan uygulamaları teşvik etmenin yanı sıra, üretim birimlerinin tesislerini iyileştirmeye ve dünya pazarında mevcut en teknolojik ekipmanı edinmeye yatırım yapıyor. 2019 yılında aynı komite, benzersiz bir kimlik aracılığıyla tüm şirketin, konuya olan bağlılığını güçlendirmenin bir yolu olarak JBS Hayvan Refahı Mührünü oluşturdu.

Farklı operasyonlarda benimsenen eylemler, Çiftlik Hayvanları Refah Konseyi (FAWC) tarafından kavramsallaştırılan, hayvanların beş temel özgürlüğünü dikkate alan politikalara veya ilkelere dayanıyor. En iyi hayvan refahı uygulamaları JBS operasyonlarının başarısıyla yakından bağlantılı.

JBS, 10 yılda, 12 işletme açtı. Bu grubun en son üyesi olan Genu-in ve diğer şirketler, JBS New Businesses’ın bir parçası olarak hayvansal proteinden elde edilen ürünlerin, yüksek katma değere dönüştürülmesi için çalışıyor.

Genu-in ürünlerinin özellikleri

Genu-in, sadece menşei garantisi olan ürünlerle çalışıyor. JBS’in parçası olduğu için tüm hammaddelere ve bunların menşeine doğrudan erişimi bulunuyor.

Genu-in ürünleri; JBS’nin kendi hammaddeleri ile ortak çiftliklerin bakımından üretim ve dağıtımdaki yüksek teknolojiye kadar uzanan üretim zincirinin tam kontrolü ile üretiliyor.

Her şey hayvanın refahını ve sağlığını sağlamakla başlar. Yasadışı olarak ormansızlaştırılan, ambargo uygulanan veya köle ve çocuk işçiliğinin bulunmadığı bölgelerden gelmemesi de buna dahil.

Hammadde; grubun kendi işleme birimlerinde tam izlenebilirlik, süreç kontrolü ile kalite ve bütünlük sağlanarak işleniyor.

Şirket, proteinin potansiyelinin ve saflığının mikroskobik düzeyde korunmasını sağlayacak yüksek teknolojiyi de ulaşmış durumda.

Genu-in; 6.000 MT/yıl kolajen peptidi ve 6.000 MT/yıl jelatin üretim kapasitesine sahip.

Kolajen nedir?

Kolajen kelimesi, insan vücudundaki yapısal, yani destek ve direnç olan ana işlevinin bir kısmını çok iyi temsil eden Yunanca “kolla” kelimesinden geliyor. Kemiklerde, kaslarda, deride, tendonlarda, bağlarda, eklemlerde, kan damarlarında ve hatta organlarda bulunan kolajen, vücuttaki dokuların ana yapısal bileşenidir.

Kolajen, vücuttaki farklı hücreler tarafından, üç boyutlu bir lif ağı oluşturacak şekilde bir araya toplanabilen moleküller formunda üretilir. Dokulara yapı, direnç ve destek sağlayan da bu kolajen ağıdır. Bu nedenle kolajen lif ağının sağlam bir şekilde korunması, sağlık ve yaşam kalitesinin sürdürülebilmesi için önemlidir. Ancak yaşlanma gibi faktörlerin de olduğu biliniyor.

Sağlıksız yaşam tarzı ve alışkanlıklar kolajen liflerini bozarak eklem ağrısı, kas kütlesi kaybı, kemik gözenekliliği, kırışıklıklar, sıkılığı ve elastikiyeti az olan pürüzlü cilt gibi belirti ve semptomlara neden olur.

Kolajenin avantajları

Ciltte daha fazla sıkılık ve elastikiyet

Erken yaşlanma ve kırışıklıkların önlenmesi

Eklem koruması, ağrının azalması ve hareketliliğin artması

Kas kütlesi kazanmaya yardımcı olur

Kemik sağlığını iyileştirir, kemik yoğunluğunu artırır

Hastalıkların tedavisinde yardım

Kalp sağlığını iyileştirir

Kan basıncını kontrol etmeye yardımcı olur

Saç ve tırnakların güçlendirilmesi

Ve daha fazlası…

Hayvansal proteinden elde edilen ürünler yüksek katma değere dönüştüren Genu-in; ileri teknoloji, ürün geliştirme, inovasyon ve yan ürünlere öncelik veren dönüşümleri araştırabilmek için yatırım yapıyor.

Böylece, yeni çözümleri ve olanakları keşfederek, insanların yaşam kalitesini ve verimliliğinin artmasına katkıda bulunuyor.

Uçtan uca kontrol

*Genu-in, en iyi sonucu elde edebilmek için üretim süreci uçtan uca kontrol ediyor.

*Her şey hayvanın güvence altına alınması, refahı ve sağlığı ile başlıyor.

*Hayvanların ormansızlaştırılan bölgelerden gelmediğine, köle ve çocuk işçi çalıştırılmadığına dikkat ediliyor.

*Hammadde grupta tedavi altına alındı kendi işlem birimleri, tam izlenebilirlik ile ve süreç kontrolü, kalitesinin sağlanması ve dürüstlük.

*Hammadde, grubun kendi birimlerinde işlem görüyor. Böylece tam izlenebilirlik, süreç kontrolü ve kalite sağlanıyor.

*Grubun yüksek teknolojiye sahip olması, proteinin potansiyelini ve saflığını koruyor.

*Böylece, vücudun emiliminin iyileştirilmesi ve yiyeceklerin performansının artırılması sağlanıyor.