Hayati önem taşıyan bileşen: Kolajen

Vücudumuzda bulunan toplam proteinin yaklaşık % 30’u, insan vücudunun temel bileşeni olan kolajenden oluşuyor.

Kolajen; hareketli eklemler, sabit kemikler, sağlıklı kaslar, güçlü bağlar ve tendonlar, pürüzsüz cilt, parlak saçlar ve sağlıklı tırnaklar için oldukça önemli. Bağ dokuların primer yapısal proteinlerinden biri olmasının yanında, kan damarlarında, intervertebral disklerde, kan-beyin bariyerinde, kornea, dentin ve bağırsak duvarında bol miktarda bulunan ve bu yüzden vücudumuz için hayati önem taşıyan bir bileşendir.

“Bioactive Collagen Peptides® kolajen metabolizmasını uyarır”

Alman firması Gelita’nın Türkiye temsilcisi Vista Dış Tic. A.Ş.’nin Yönetim Kurulu Başkanı Harun Malkoçlar, Gelita Bioactive Collagen Peptides® (BCP)’in, spesifik fizyolojik faydalar sağlamak üzere optimize edilmiş çeşitli spesifik peptitlerden oluştuğunu belirtiyor: “Peptitler, hidrolizasyon koşullarına bağlı olarak, sıkı şekilde kontrol edilen bir kolajen üretim prosesi ile üretiliyor.

Bu yüzden, Gelita Bioactive Collagen Peptides® fizyolojik olarak farklı işlevler sergiliyor. Kolajen biyosentezinde yer alan insan hücre tiplerinin uyarılmasını en üst düzeye çıkarmak için optimize edilmişlerdir.”

Kolajen peptitlerin, hücre dışı matriks sentezinin artışına olan etkisi iki mekanizmaya dayanıyor:

1.Değerli yapı taşları olarak tipik kolajen aminoasitlerinin sağlanması

2.Hücre sentezinin uyarılması.

“Hareketliliği belirleyen tendonlar ve bağlardır”

Güçlü tendonlar ve bağlar, sağlıklı bir yaşam ve fiziksel aktivite için son derece önemli. “Bağlar, kemikleri birbirine bağlarken, tendonlar ise kası kemiğe bağlar” diyen Malkoçlar bu konuda da şöyle konuşuyor: “Kolajenden oluşan bağlar ve tendonlar, vücudun bağlantı elemanlarıdır ve hareket kontrolü, stabilite ve daha iyi hareket yeteneği için oldukça önemlidirler.

Özellikle aktif insanlar için, kasları, tendonları ve bağları etkileyen yumuşak doku yaralanmaları, tüm spor türlerinde son derece yaygın şekilde görülüyor. Koşma, tırmanma, tenis, golf veya futbol olsun, yaralanmaların çoğu tendonların aşırı kullanımından kaynaklanıyor. Kuvvet, güç ve hız, rijit tendonlara bağlı olduğundan, yaralanmalar oldukça yaygın görülür. Ancak, bir tendonun rijit olması performans açısından faydalı olsa da, yaralanma riski de bir o kadar artıyor.

Sağlıklı tendonlar ve bağlar, güç ve esneklik sağlar. Kolajen lifleri, optimum işlev ve performans için tendon ve bağlara esneklik kazandırır. Kolajen lifi dejenerasyonu ile karakterize olan tendon yaralanması, yavaş iyileştiği için, antrenmana ara vermeyi gerektirir ve hem rekabet açısından hem de kişisel ve finansal açıdan olmak üzere yüksek performanslı atletler veya spor düşkünlerini birçok yönden etkiler.”

“Tendoforte® bağları ve tendonları güçlendirir”

Gelita’nın özel Bioactive Collagen Peptides® ürünü olan Tendoforte®, bağların ve tendonların sağlığını ve kalitesini artırmak amacıyla geliştirildi. Klinik öncesi ve klinik çalışmalar, Tendoforte®’nin özellikle fiziksel aktivite ile birleştiğinde pozitif etkilerini ortaya koyuyor. Esneklik artarken yaralanma riski önemli ölçüde azalıyor. Tendoforte®, tendonları ve bağları önemli ölçüde güçlendiriyor, bu konu ile ilgili çalışmalar da devam ediyor.

Tendoforte® etkili bir gıda takviyesi

Güçlü tendonlar ve bağlar, sporcuların yüksek fiziksel performans göstermelerini ve antrenmana kısa sürede dönmelerini sağlıyor. Ayrıca, yoga ve pilates gibi yüksek esneklik gerektiren, izometrik egzersizler için gerekli olan akıcı hareketler için de oldukça önemli.

Tendonların ve bağların kuvveti, hücre dışı matriks kolajenlerinin, proteoglikanların ve elastik liflerin tümünün sağlıklı olmasına bağlı.

Harun Malkoçlar, ilk in vitro denemede, insan bağlarından ve aşil tendonlarından elde edilen fibroblastların, Tendoforte®’ta bulunan Bioactive Collagen Peptides®‘e doğrudan maruz kaldıklarında anlamlı ölçüde daha fazla doku matrisi (1.2 ila 2.4 kat) üretebildiğinin gözlemlendiğini ifade ediyor ve ekliyor: “Kolajenin RNA ekspresyonu anlamlı şekilde artmış ve bağ matrisinin en önemli bileşeni olan elastinin sentezi de yaklaşık % 50 oranında artmıştır. Doku yıkımı ise azalma göstermiştir.

Bu çalışma, Bioactive Collagen Peptides®‘in bağ ve tendon yaralanması ve yırtığı riskini azaltmada etkin rol oynadığını gösteren ilk çalışmadır.

Ayrıca, bağ dokusu zayıflıklarında gıda takviyesi verilmesi ile ilgili ilk klinik çalışmalardan birinde, spesifik kolajen peptitlerinin oral yoldan alımının, bağların daha sıkı olması nedeniyle parmak eklemlerinin ekstansiyon özelliklerini iyileştirdiği de ortaya konmuştur.”

Tendoforte®’nin etkinliği

Avustralya Spor Enstitüsü (AIS) tarafından gerçekleştirilen çapraz tasarımlı bir çalışmada, 6 ay boyunca takviye olarak uygulanan Tendoforte®’nin faydaları incelendi.

Çalışmaya, kronik aşil tendinopatisinin uzun dönemli semptomlarını sergileyen, geleneksel tedavilere yanıt vermeyen ve bu nedenle antrenman yapamayan 20 kişi katıldı. 3 ay içinde, 20 katılımcıdan 12’si son derece özel bir egzersiz programı ile birlikte günlük 5 g Tendoforte® tedavisine başladıktan sonra tekrar koşmaya dönebildi. Bunun yanı sıra, sağlanan etki uzun dönemde korundu. Çapraz tasarımda Tendoforte® ile başlayan grupta, 3 aylık arınma fazından sonra bile olumlu etkiler görülmeye devam etti (Kaynak: South African Journal of Sports Medicine, 2017).

Güçlü ayak bileği stabilitesi ile yaralanmada azalma

Malkoçlar, 2017 yılında yapılan kontrollü, randomize bir çalışmada, Tendoforte®’nin 6 ay boyunca, ayak bileği instabilitesi olan 60 erkek ve kadın üzerindeki etkisi incelendiğini söylüyor: “Günlük 5 g Tendoforte® alımı, günlük aktivite ve spor sırasında ayak bileği stabilitesinde anlamlı bir iyileşme sağlamasının yanında, yaralanma oranlarını da anlamlı ölçüde azaltmıştır (Kaynak: Journal of Sport Science and Medicine, 2018).”

Tendoforte®’nin bağların ve tendonların sağlığını ve kalitesini artırmak için optimize edildiğinin altı çizen Malkoçlar, Bioactive Collagen Peptides®’in, yüksek performanslı atletlerin ve spor düşkünlerinin yanı sıra en yaygın spor yaralanmalarından biri olan CAI (kronik ayak bileği dengesizliği) gibi bağ ve tendonlarla ilgili sorunları olan herkesin ihtiyaçlarını karşıladığını ifade ediyor.

Tendoforte®, kokusuz ve tatsız bir kolajen proteini olduğu için, çok çeşitli uygulamalarda kullanılabiliyor. Çözünürlüğü çok iyi olan ürün, her türlü uygulama formunda kullanım olanağı sağlıyor.