Herbalife’tan bahar yorgunluğuna karşı “aktif yaşam” tavsiyesi

Vücut için bir adaptasyon süreci gerektiren mevsim geçişleri, bu dönemde bahar yorgunluğu yaşanmasına neden olabiliyor. Kişiden kişiye değişen belirtileri olan bahar yorgunluğu ile başa çıkmak için dengeli ve besleyici bir beslenme planı oluşturmak büyük bir önem taşıyor. Takviye edici gıdaların da vücudun ihtiyaç duyduğu besin öğelerini destekleyebileceğini belirten Prof. İsmet Tamer, özellikle B6, B12, riboflavin, folik asit ve C vitamini gibi takviyelerin enerji oluşumuna katkıda bulunduğunu söylüyor.

Bahar kimileri için rengarenk çiçekleri, neşeyi, huzuru mutluluğu temsil etse de kimileri için durum tamamen farklı olabiliyor. Kış aylarında yavaşlayan metabolizma, mevsim değişikliği ve havaların ısınmasına hemen adapte olamayabiliyor. Bu durumda da uykusuzluk, stres, yorgunluk gibi sorunlar ortaya çıkıyor. Bu sürece hazırlıklı olmak için dengeli beslenmek, vitamin ve mineraller bakımından zengin besinler tüketmek, yeterli uyku uyumak ve spor yapmak gerektiğini söyleyen Herbalife Beslenme Danışma Kurulu Üyesi Prof. İsmet Tamer, mevsim geçişlerini daha rahat atlatmak için önerilerde bulundu.

“Dengeli beslenme, düzenli uyku ve egzersiz şart”

Dengeli beslenmenin bahar yorgunluğunda önemli bir rol oynadığına dikkat çeken Prof. İsmet Tamer, “Bahar aylarının gelmesiyle birlikte, bedenimiz mevsimsel değişimlere uyum sağlamaya çalışırken, bazen yorgunluk hissedebiliriz. Bahar yorgunluğunun nedenleri arasında birkaç faktör bulunmaktadır. Bunlardan ilki, mevsim değişikliğinin vücuttaki biyolojik ritimleri etkilemesidir.

Kışın daha az güneş ışığına maruz kalan birçok insan, bahar geldiğinde güneş ışığına daha fazla maruz kalır. Bu durum vücudun melatonin ve serotonin gibi hormonlarının düzeylerinde değişikliklere neden olabilir.

Bu dönemle başa çıkmak için vücudumuzun ihtiyaç duyduğu destek, dengeli ve besleyici bir diyetle sağlanabilir. Meyve, sebze, tam tahıllar ve protein kaynaklarından zengin bir diyet enerji seviyelerini dengelemeye yardımcı olur. Özellikle takviye edici gıdalar, vitamin ve mineraller açısından zengin içerikleriyle bu süreçte size destek olabilir. Ayrıca unutmayalım ki, aktif bir yaşam tarzıyla birlikte düzenli fiziksel aktivite de bahar yorgunluğunu azaltmada önemli bir rol oynayacaktır” diye konuştu.

“Takviye edici gıdalarla bağışıklık sisteminizi destekleyebilirsiniz”

Bu süreçte bağışıklık sisteminin kuvvetli olmasının da büyük bir önem taşıdığını vurgulayan Tamer, şöyle konuştu: “Bağışıklık sistemi, hastalıklara karşı koruma sağlar ve vücudun dengesini korur. Yeterli ve dengeli beslenmenin yanında takviye edici gıdalardan da destek almak önemli.

Özellikle C vitamini, D vitamini ve çinko gibi takviye edici gıdalar, bağışıklık sistemini desteklemeye katkıda bulunuyor. Bununla beraber takviye edici gıdaları, dengeli bir diyetle birlikte düzenli olarak tüketmeye de dikkat etmek gerekiyor.”