“İtalya’da Sivrisinekle Mücadele” webinarı 6 Mayıs’ta

Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği’nin Zehirsiz Kentlere Doğru projesi kapsamında, Avrupa Pestisit Eylem Ağı ortaklığı ve Zehirsiz Sofralar Platformu işbirliği ile düzenlenecek “İtalya’da Sivrisinekle Mücadele” webinarı, 6 Mayıs 2022 Cuma günü saat 16.30’da çevrimiçi olarak gerçekleşecek. Webinarda, İtalya örneği üzerinden sivrisinek mücadelesinde zehirsiz yöntemler anlatılacak.

Pestisitlerin kullanımı sadece tarım alanları ile sınırlı değil. Sokakta, parkta, okulda ve evlerimizin musluğundan akan sularda dahi bu zehirli kimyasallara maruz kalıyoruz. Yaşam alanlarımızda, özellikle sivrisinek gibi uçkunlara karşı yaygın olarak kullanılan pestisitler hedef canlılar dışındaki tüm ekosisteme zarar veriyor, gezegenimizin sağlığını tehdit ediyor. Oysa, dünyada ve Türkiye’de pek çok belediye, zararlı mücadelesinde ekolojik ve doğa dostu alternatifler kullanarak zehirsiz kentlerin mümkün olduğunu gösteriyor.

Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği, Zehirsiz Sofralar Platformu işbirliği ile yürüttüğü Zehirsiz Kentlere Doğru projesi kapsamında, “İtalya’da Sivrisinekle Mücadele” başlıklı bir webinar düzenleyecek. Carmignano Belediye Başkanı Edoardo Prestanti, Kentsel Entomolog Simone Martini ve Zararlı Mücadelesi Uzmanı Andrea Risaliti’nin konuşmacı olarak yer alacağı webinarda, İtalya’nın sivrisinek mücadelesinde zehirsiz yöntemlere geçişi üzerine konuşulacak ve bu yöndeki sürdürülebilir bakış açıları ele alınacak. Oturumun sonunda, konuşmacılar tarafından katılımcılardan gelen sorular yanıtlanacak.

Zoom platformu üzerinden çevrimiçi olarak 6 Mayıs 2022 Cuma günü, 16.30-18.00 saatleri arasında gerçekleşecek olan etkinlikte Türkçe ve İngilizce simultane çeviri sağlanacaktır.

Buğday Derneği’nin YouTube sayfasından canlı olarak yayınlanacak etkinlik, tüm belediye yetkililerinin ve halkın katılımına açık olacak. Zoom platformu üzerinden katılım için ise bit.ly/sinekmucadelesi bağlantısından kayıt oluşturmak gerekiyor.

Belediyelerin öncülüğünde zehirsiz kentlere doğru

Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği’nin, Avrupa Birliği tarafından Sivil Toplum Diyaloğu VI kapsamında desteklenen, Avrupa Pestisit Eylem Ağı ortaklığı ve Zehirsiz Sofralar Platformu işbirliği ile yürüttüğü Zehirsiz Kentlere Doğru projesi kapsamında sağlıklı bir gelecek için bir araya gelen sivil toplum örgütleri ve inisiyatifler, kentlerde yerel yönetimler tarafından kullanılan pestisitlerin/biyosidal ürünlerin zararları konusunda farkındalık yaratmayı ve alternatif uygulamaların kullanımını teşvik etmeyi amaçlıyor.

Zehirsiz Sofralar Platformu tarafından başlatılan Zehirsiz Kentler Kampanyası (Change.org/ZehirsizKentler) ile, belediyelerden zehirsiz kent olma yolunda kararlı bir adım atarak; en geç 2025 yılına kadar herbisit kullanımının tamamen sonlandırılmasına, 2030 yılına kadar diğer tüm pestisit ave biyosidal ürün kullanımının % 50 azaltılmasına ve 2040 yılına kadar da tüm bu ürünlerin kullanımının tamamen sonlandırılmasına dair taahhütte bulunmaları ve bu kapsamda katılımcı bir stratejik eylem planı oluşturmaları talep ediliyor.

Zehirsiz Kentlere Doğru projesi hakkında daha fazla bilgi için: www.zehirsizkentler.org

Zehirsiz Kentler Kampanyası’na destek olmak için: Change.org/ZehirsizKentler

Konuşmacılar hakkında
Edoardo Prestanti – Carmignano Belediye Başkanı
Siyaset bilimi bölümünden mezun olan Edoardo Prestanti, 2016 yılından beri İtalya’nın Prato ilindeki Carmignano Belediyesi’nde Başkanlık görevini yürütüyor.
Çevre sorunlarına duyarlı Carmignano Belediyesi, halka açık parklarda sivrisinekler ile mücadele etmek için alternatif bir yöntem geliştirdi. Bu yöntem, seçici etkileri sayesinde sivrisinek larvalarını çevreye ve ekosisteme saygılı olarak yok edebilen organik larvasit uygulamaları gibi organik ürünlerin kullanımı ile önleyici çözümler sunan entegre bir sivrisinek yönetim sistemidir.
Simone Martini – Kentsel Entomolog
1988 yılında “Duca degli Abruzzi” Devlet Tarım Teknik Enstitüsü’nden Tarım Uzmanı Diploması ve 19 Aralık 1996’da Padua Üniversitesi’nden Tarım Bilimleri Diploması aldı. Kent Entomolojisi konusunda tez yazdı ve Mestre Bitki Hastalıkları Gözlemevi’nde uygulamalı staj yaptı.
Padua Üniversitesi Tarımsal Entomoloji Enstitüsünde Veneto Bölgesi Önleme Bölge Müdürlüğü tarafından “Kıyı bölgelerinde aedes albopictus ve Anthropophilic culicoides yayılması için gözetim ve kontrol planı” amacıyla finanse edilen 4 yıllık bursu kazandı. Valle Averto’nun WWF doğal vahasında Hyphantria cunea üzerinde iklim faktörlerinin gelişme hızı ve ilgili kontrol stratejileri üzerindeki etkisi hakkında bir çalışma yürüttü. Halen, Entostudio’da kamu kurumları ve özel şirketler için haşere kontrol danışmanlık hizmetleri kapsamında çalışmaktadır.
Andrea Risaliti – Zararlı Mücadelesi Uzmanı
1981 yılında Prato’da doğan Andrea Risaliti, yarım yüzyılı aşkın bir süredir yalnızca haşere kontrolü ile uğraşan bir aile şirketi olan LA SAETTA Ltd. Şti.’de Genel Müdür olarak görev almaktadır. 1997’de haşere kontrol alanındaki ilk adımlarını burada atmıştır ve o tarihten beri işçilikten genel müdürlüğe kadar tüm işleri üstlenmiştir. Haşere kontrol alanında yıllar içinde edindiği pratik deneyime ve sürekli güncellemelere dayanan derin bir bilgi birikimine sahiptir.
2019’dan bu yana, AIDPI’nin (İtalya Profesyonel Haşere Kontrol Şirketleri Birliği) Kurucu Üyesi ve Direktörüdür ve İtalya Standartlar Kurumu Genel Merkezi’nde organik gıda alanında zararlı yönetimine dair yönetmelikler ve haşere kontrolünde sürdürülebilirlik alanında çalışmaktadır.